Ήττα σοκ του ΑΠΟΕΛ στην καλαθόσφαιρα, 77-76 από την ΕΝΠ

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου έκανε την έκπληξη μέσα στην έδρα της και επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 77-76, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ξεκίνησαν πιο καλά τον αγώνα και πήραν προβάδισμα μέχρι και με 10 πόντους διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση ήταν βελτιωμένη και κατάφερε να πάρει αυτή προβάδισμα, ενώ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι διαφορές ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν πολύ λεπτές, με τους «βυσσινί» στο τέλος να πανηγυρίζουν την νίκη. Κορυφαίος ήταν ο Άντονι Χίκεϊ με 17 πόντους (3 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 5 ασσίστ, 6 κλεψίματα).

ΕΝΠ - ΑΠΟΕΛ 77-76

Την ήττα με 77-76 γνώρισε στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου ο ΑΠΟΕΛ από την Ένωση Νέων Παραλιμνίου για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League. Την μεθεπόμενη Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου η ομάδα μας θα φιλοξενήσει τον ΑΠΟΠ, στον πρώτο φετινό αγώνα στο Λευκόθεο.

Οι καλαθοσφαιριστές του Τόνι Κωνσταντινίδη παρουσιάστηκαν με δυο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο είχαν καλή παρουσία και πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ 45-39 υπέρ τους. Ωστόσο στην επανάληψη εμφάνισαν μεγάλα κενά διαστήματα στην 3η περίοδο και έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να προηγηθεί μέχρι και 5 πόντους. Η προσπάθεια αντεπίθεσης δεν έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα, καθώς σε καίρια σημεία του τελευταίου δεκαλέπτου η ομάδα μας ήταν άστοχη και ηττήθηκε με 77-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-29, 39-45, 58-56, 77-76

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Χίκεϊ 17 (3), Ατγούντ 9 (2), Μέιτζορ 13 (2), Μάιερς 16 (2), Πυρίλλης 3 (1), Ζάντης, Σολωμού 6, Παπαδόπουλος 3 (1), Οκονόμπο 10.

ΑΠΟΕΛ (Αντώνης Κωνσταντινίδης)

Γκάρι 10 (2), Πηλαβάς, Μουρ 6 (1), Μπέικερ 10 (1), Φίλντς 25, Φλέμινγκ 2, Ιερωνυμίδης 7, Κούνας 13 (2), Κασκίρης 3.

***ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΓΩΝΑ***

Προσφορά της ιστοσελίδας μας:
- Πέντε (5) δωρεάν εισιτήρια διαρκείας του σωματείου ΑΠΟΕΛ, «ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ SUPER SEASON TICKETS 2017-18» που καλύπτουν όλους τους εντός έδρας αγώνες της ομάδας μας σε όλα τα αθλήματα όπως basket, futsal, handball, volley κλπ (εκτός ποδόσφαιρο).
- Επικοινωνήστε μαζί μας στο e-mail στο: apoel@apoelgroup.com