Νικηφόρο πέρασμα από Λεμεσό με τον Κούννα πρωταγωνιστή (Απόλλων 76-82 ΑΠΟΕΛ)

ΝΙΚΗΦΟΡΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΑΠΟΕΛ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΕΜΕΣΟ

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στο πρώτο χρονικά παιχνίδι για την 14η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου πέρασε νικηφόρα από την Λεμεσό, επικρατώντας με 82-76 του Απόλλωνα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Τζάστιν Μπέικερ με 21 πόντους (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι έκανε επίσης ο Βασίλης Κούνας με 14 πόντους (1 ριμπάουντ). Από την ομάδα του Απόλλωνα, πολύ καλός ήταν ο δεκαεπτάχρονος Πόλυς Ηλιάδης που σημείωσε 15 πόντους (5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ).

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟΕΛ

Υπόσςχεση ΚΟΟΥΤΣ

Δελτίο τύπου ΑΠΟΕΛ: Διπλό στο κλειστό του Απόλλωνα 20/01/2018

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε τον Απόλλωνα στη Λεμεσό με 82-76 για τη 14η αγωνιστική και τελευταία της Α΄ φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας αναδείχθηκε ο Baker με 21 πόντους, ακολούθησαν οι Κούνας και Gary με 14 και 12 αντίστοιχα. Ντεμπούτο έκαναν οι νεοαποκτηθέντες Kemp και Jefferson.

Ισορροπημένο ήταν το 1ο δεκάλεπτο στην αίθουσα «Απόλλων Αρένα». Οι δυο ομάδες είχαν αρκετά υψηλά ποσοστά ευστοχίας, ο ΑΠΟΕΛ σκόραρε ένα καλάθι λιγότερο και πήγε στη 2η περίοδο πίσω στο σκορ με 26-24.

Στη συνέχεια οι καλαθοσφαιριστές του Τόνι Κωνσταντινίδη ανέλαβαν εξ ολοκλήρου το ρυθμό της αναμέτρησης. Συνέχισαν να έχουν τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας, αλλά βελτίωσαν σε εξαιρετικό βαθμό την άμυνα τους και με σερί 22-5 ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με προβάδισμα 15 πόντων (46-31).

Πανομοιότυπο με το 1ο ήταν το 3ο δεκάλεπτο. Η ομάδα μας έπαιξε πιο απελευθερωμένα λόγω της απόστασης ασφαλείας που δημιούργησε, έκανε σωστή διαχείριση στο παιχνίδι και πήγε στην τελευταία περίοδο με το σκορ 66-50 υπέρ της.

Ο προπονητής μας επιχείρησε να κάνει ροτέισιον, ώστε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους καλαθοσφαιριστές. Ωστόσο, ο ρυθμός της ομάδας επηρεάστηκε, με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να πλησιάσει και να περάσει μπροστά στο σκορ με έναν πόντο 76-75. Ευτυχώς, οι καλαθοσφαιριστές μας συνήλθαν άμεσα, ηρέμισαν το παιχνίδι και με σερί 7-0 κέρδισαν με 82-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 31-46, 50-66, 76-82

Αντώνης Κωνσταντινίδης:  Gary 16, Fields 13, Ιερωνυμίδης 3, Moore 6, Baker 19, Fleming 9, Πηλαβάς, Κασκίρης, Κούνας 16

Γκάρι 12, Ιερωνυμίδης 3, Baker 21, Kemp 5, Jefferson 8, Fleming 8, Κούνας 14, Κασκίρης 4, Ζντράβιτς 7.