Ήττα στη 2η αγωνιστική (ΕΘΑ 60-57 ΑΠΟΕΛ)

ΜΕ ΗΤΤΑ ΤΟΥ ΑΠΟΕΛ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΘΑ ΕΠΕΣΕ Η ΑΥΛΑΙΑ ΤΗΣ 2ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ (22/10/2018)

Την πρώτη της φετινή νίκη σημείωσε η ΕΘΑ Έγκωμης που νίκησε εντός έδρας στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία τον ΑΠΟΕΛ με 60-57, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του. Οι δύο ομάδες πήγαιναν από πόντο σε πόντο στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, με την ΕΘΑ να καταφέρνει να φεύγει με την νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντάστιν Τόμας με 17 πόντους (7 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 34-29, 47-42, 60-57

ΕΘΑ (Χάντι Ελ Χατζ)

Παπαμιχαήλ 3, Τομάς 16, Παρκς 10 (1), Χιλ 9 (1), Σμιθ 4, Παναγιώτου 1, Χρίστου, Πυρίλλης, Φλέμινγκ 9 (2), Κωνσταντίνου 8 (2).

ΑΠΟΕΛ (Βαγγέλης Ζιάγκος)

Λοϊζίδης 8, Γκράχαμ 10, Βον 11 (3), Τζάξον 6, Γκράντ 15, Πάπε 5, Γιανναράς, Ζντράβιτς 2.

** Βρείτε περισσότερες φωτογραφίες από τον αγώνα εδώ **

*** Πατήστε εδώ για να δείτε τα στατιστικά του αγώνα ***

Δ.Τ. ΑΠΟΕΛ: Πρώτη ήττα (22/10/2018)
Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία», ο ΑΠΟΕΛ έχασε στις λεπτομέρειες από την ΕΘΑ με 60-57 για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League. Πρώτος σκόρερ ο Grant με 15 πόντους. Το ερχόμενο Σάββατο 27 Οκτωβρίου, η ομάδα μας θα φιλοξενήσει την ΑΕΚ στο Λευκόθεο (16:00).

Καλύτερος ήταν ο ΑΠΟΕΛ στο 1ο δεκάλεπτο και με εξαίρεση το 8-6, ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Η ομάδα μας είχε τον έλεγχο του αγώνα, έφτασε τη διαφορά μέχρι το +6 και ολοκλήρωσε με το 15-20 υπέρ της.

Στη 2η περίοδο οι γαλαζοκίτρινοι ήταν λιγότερο παραγωγικοί και χρειάστηκαν 3 λεπτά για να βρουν στόχο. Ο αντίπαλος το εκμεταλλεύτηκε και προηγήθηκε με 21-20, αλλά οι καλαθοσφαιριστές του κ. Ζιάγκου πήραν εκ νέου προβάδισμα με 24-27. Η ομάδα μας δέχθηκε 10 σερί πόντους και πήγε στο -7, ωστόσο πέτυχε το τελευταίο καλάθι του ημιχρόνου και κατέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους, 34-29.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο. Η ομάδα μας βρέθηκε 2 φορές στο -10 (41-31, 45-35), ωστόσο κατάφερε να ροκανίσει κατά το ήμισυ τη διαφορά, να την επαναφέρει στο -5 και να πάει στη σημαντική περίοδο με το σκορ 47-42 κατά του.

Το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο και αμφίρροπο, ενώ οι δυο ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι. Ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε στο -7 (55-48) 5 λεπτά πριν το τέλος, αλλά δεν τα έβαλε κάτω, επέστρεψε και με σερί 9 πόντων πέρασε στο +2 (55-57). Στα εναπομείναντα 3 λεπτά, το άγχος κυρίευσε την ομάδα μας, η οποία υπέπεσε σε βεβιασμένα λάθη, με αποτέλεσμα να μείνει στους 57 πόντους, να δεχθεί 5, και στο τέλος να χάσει με 60-57.

Κάντε ΚΛΙΚ στον χορηγό μας και επωφεληθείτε με 5 ευρώ δώρο, χωρίς κατάθεση, προσφορά της PARIMATCH και του APOELGROUP.