Σημαντική 3η νίκη, ΑΠΟΕΛ 82-75 ΕΝΠ (#4η αγωνιστική)

«Γαλαζοκίτρινο το 1ο παιγνίδι για την 4η αγωνιστική της ΟΠΑΠ basket league»

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική, όπου επικράτησε στο Λευκόθεο της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 82-75.
Οι «γαλαζοκίτρινοι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας σημαντική διαφορά στο σκορ.
Στην τρίτη και τέταρτη περίοδο η Ένωση προσπάθησε να μπει στην διεκδίκηση του αγώνα, με τον ΑΠΟΕΛ να διατηρεί το προβάδισμα του και να φεύγει στο τέλος με την νίκη.
Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα.
Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Τόριαν Γκράχαμ με 22 πόντους (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-12, 46-30, 65-53, 82-75

ΑΠΟΕΛ (Βαγγέλης Ζιάγκος)

Ο’Μπράιαν 14, Ζντράβιτς 6, Βον 11 (1), Τζάξον 9, Γκράντ 15 (2), Λοϊζίδης 5, Γκράχαμ 22 (3), Γιανναράς, Παναγιώτου, Εύζωνας.

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Μάρκου 3 (1), Ρέι 17 (3), Πίγκραμ 10 (2), Ρέινς 5, Έντουαρντ 18 (1), Τρισόκκας 4, Σολωμού 2, Παπαδόπουλος 3 (1), Στυλιανού, Χαραλάμπους, Μπαλόγκαν 13 (4).

** Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα **

*** Πατήστε εδώ για να δείτε περισσότερες φωτογραφίες από την αναμέτρηση ***

Δελτίο Τύπου ΑΠΟΕΛ: Εύκολο βράδυ και 3η νίκη (02/11/2018)

Εύκολο βράδυ είχε ο ΑΠΟΕΛ απέναντι στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου. Η ομάδα μας υπερασπίστηκε στον καλύτερο δυνατό βαθμό το Λευκόθεο και επικράτησε με 82-75 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League. Πρώτος σκόρερ για ακόμη μια αγωνιστική ο Graham με 22 πόντους, ακολούθησαν οι Grant και O'Brien με 15 και 14 αντίστοιχα. Την Κυριακή 11 Νοεμβρίου, οι γαλαζοκίτρινοι θα φιλοξενηθούν από την Ομόνοια στο κλειστό του Αγίου Δομετίου (19:00).
Δυνατό ήταν το ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ. Με συγκέντρωση και εφαρμογή του πλάνου, η ομάδα μας πήρε από πολύ νωρίς προβάδισμα 10 πόντων (12-2), την οποία αύξησε ελαφρώς μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου (25-12).
Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, ο αντίπαλος μείωσε στους 6 πόντους (28-22), αλλά η αντίδραση των γαλαζοκίτρινων ήταν άμεση. Με σερί 10 πόντων, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +16 (38-22) και με αυτήν πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (46-30).
Στο 3ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, παρά μόνο στο τέλος. Η ομάδα μας είχε τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας (57-43, 62-46) και πήγε στην τελευταία περίοδο στο +12, 65-53.
Ούτε εκεί άλλαξε κάτι. Η διαφορά ήταν ελεγχόμενη από την ομάδα μας, η οποία κέρδισε με 82-75 και πανηγύρισε το 3ο ροζ φύλλο αγώνος στη φετινή περίοδο.