ΜΕΡΚΗΣ: «Καταδικασμένοι κάθε χρόνο να παίζουμε σε διπλό ταμπλό» | Ε.Τ.: «Πικρία που δεν κρατήσαμε το προβάδισμα»

Γιώργος Μερκής και Νεκτάριος Πετεβίνος μίλησαν στην κάμερα της Cytavision μετά το τέλος του ισόπαλου αγώνα (1-1) του ΑΠΟΕΛ με τον Απόλλωνα στη Λεμεσό.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΕΡΚΗΣ:
«Η ομάδα έπαιζε πριν από 3 μέρες, δεν το λέω σαν δικαιολογία αλλά είναι γεγονός.
Γυρίσαμε ένα παιχνίδι την Πέμπτη που παιζόταν μέχρι το 90'.
Έκαναν μεγάλη προσπάθεια τα παιδιά.
Οι περισσότεροι παίκτες από την Πέμπτη αγωνίστηκαν και σήμερα, ήταν φυσιολογικό να υπάρχει κούραση.
Στα τελευταία λεπτά τραβήξαμε πίσω γιατί δεν είχαμε δυνάμεις, ο Απόλλωνας έπαιζε πολύ επιθετικά, γυρόφερνε στην περιοχή μας και κατάφερε να μας ισοφαρίσει.
Ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα, θα μπορούσαμε να σκοράρουμε και δεύτερο γκολ στο δοκάρι, θα μπορούσε και ο Απόλλωνας σε κάποια από τις ευκαιρίες του.
Ήταν ένας καλός αγώνας από δύο μεγάλες ομάδες.
Είμαστε καταδικασμένοι κάθε χρόνο να παίζουμε σε διπλό ταμπλό.
Η κούραση είναι περισσότερη, η πίεση μεγαλύτερη, αλλά σαν επαγγελματίες πρέπει να βρούμε τον τρόπο να αντεπεξέλθουμε.
Είμαστε στην μεγαλύτερη Κυπριακή ομάδα βάση τίτλων και επιτυχιών στην Ευρώπη, γι' αυτό πρέπει να αντεπεξέλθουμε»

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΠΕΤΕΒΙΝΟΣ:
«Καταφέραμε να σκοράρουμε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και δεχθήκαμε την ισοφάριση στο 87’ .
Αν καταφέρναμε να μη δεχθούμε γκολ η αλήθεια είναι ότι θα παίρναμε για πάρα πολύ σημαντική νίκη.
Στο πρώτο ημίχρονο χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν.
Υπήρχε αρκετά γρήγορος ρυθμός κάτι το οποίο αναμέναμε.
Είχα πει και πριν από το παιχνίδι ότι οι αγώνες ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνα είναι θεαματικοί.
Από κει και πέρα είχε διαφορετική εικόνα, σκοράραμε νωρίς, είχαμε και την ευκαιρία του Άλεφ.
Από την στιγμή που δεν καταφέραμε να σκοράρουμε και έμεινε το ένα γκολ διαφορά τότε τα πάντα μπορούσε να συμβούν.
Μας μένει πικρία που δεν καταφέραμε να κρατήσουμε το προβάδισμά μας αλλά κοιτάμε μπροστά.
Αυτή την στιγμή υπάρχει μια διακοπή που θα πρέπει να δουλέψουμε αρκετά ώστε να βελτιωθούμε.
Είδατε σήμερα ότι η ομάδα έδειξε σημάδια βελτίωσης.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Για το γεγονός ότι η ομάδα έβγαλε ένα δύσκολο πρόγραμμα..
Είχαμε δύσκολο πρόγραμμα με δύσκολα παιχνίδια.