LIVE: ΑΠΟΕΛ 1-0 SEVILLA, #6, UEL «Ξ ηγήθηκε σωστά ο Λούκας ΧΛ»

«Ο ΑΠΟΕΛ ολοκλήρωσε θριαμβευτικά και με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τους αγώνες του στον Α' όμιλο του Γιουρόπα λιγκ, κερδίζοντας με 1-0 την πρωτοπόρο του ομίλου Σεβίλλη, χάρη στην κεφαλιά γκολ του Σάβιτς από το κόρνερ του Μάτιτς. Η Σεβίλλη είχε την ευκαιρία της με το "φιλικό" πέναλτι του διαιτητή, που προσπαθούσε να "βοηθήσει" τους Ισπανούς με κάποια σφυρίγματα του. Ο Μπέλετς ήταν εξαιρετικός στις αποκρούσεις του, ιδιαίτερα στη φάση του πέναλτι. Ο ΑΠΟΕΛ έφυγε νικητής από τον αγώνα έχοντας εξασφαλισμένη την πρόκριση του στους 32 του Γιουρόπα λιγκ και 570 χιλιάδες ευρώ, από το πριμ της νίκης, στην τσέπη του».

LIVEFEED FROM APOELGROUP.COM

Μετάδοση: Cytavision sports 1 & Otenet sports 2
Περιγραφή: team apoelgroup.com

Ενδεκάδες:
ΑΠΟΕΛ:
Belec (GK), Lucas Souza, Suleiman, Matić, Jakoliš, Pavlović, Merkis, N. Ioannou (C), Savić, Mihajlovic, Alef.

ΣΕΒΙΛΛΗ
Bounou (GK), Sergi Gómez, Ocampos, Rony Lopes, Hernández, Pozo, Gudelj, Escudero (C), Jordán, Gil, Genaro.

Ο Μαυροβούνιος διαιτητής Nikola Dabanović σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.
Στην σέντρα ήταν ο ΑΠΟΕΛ
1' φάουλ παραχωρεί ο Μιχαήλοβιτς
2' Σουτ ο Λούκας Σόουζα
2' κόρνερ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ με τον Μάτιτς
8' Άστοχο σουτ ο Σόουζα που βρέθηκε κοντά στο γκολ
13' πρώτο κόρνερ για την Σεβίλλη
17' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ με τον Μάτιτς
18' δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ, αυτή τη φορά με τον πολύ καλό σήμερα Γιάκολις
18' Ευκαιρία με τον Σάβιτς που αστοχεί
21' κόρνερ για τη Σεβίλλη
21' ευκαιρία για τον Τσιτσαρίτο
22' κόρνερ για την Σεβίλλη
27' έφοδος του Τάμαρι από τη γραμμή του κέντρου στην αντίπαλη εστία, κάνει το σουτ ανάμεσα από δύο αμυντικούς, από το ημικύκλιο της επανορθωτικής, για να αποκρούσει σωτήρια ο Μπούνου και τον Σόουζα να μην προλαβαίνει το ρίμπαουντ.
27' ευκαιρία για την Σεβίλλη στην αντεπίθεση, γίνεται το σουτ, μεγάλη επέμβαση από τον Μπέλετς.
28' Όφσαϊντ η Σεβίλλη
44' κόρνερ για τους Ισπανούς
45' Ο διαιτητής σφυρίζει το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

«Ισόπαλο το πρώτο ημιχρόνο με ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες με κυριότερες την φάση του Τάμαρι για το ΑΠΟΕΛ και την φάση του Οκάμπος για τη Σεβίλλη. Πολύ καλές επεμβάσεις και από τους δυο τερματοφύλακες, Μπέλετς και Μπούνου. Πολύ σημαντικό θα είναι ποια ομάδα θα σκοράρει πρώτη στο β' μέρος.»

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με 2 αλλαγές για την Σεβίλλη.
46' Óliver Torres μέσα / Jordán έξω
46' Dabbur μέσα / Hernández (Τσιτσαρίτο) έξω.
47' κίτρινη στον Gudelj της Σεβίλλης
50' κόρνερ κερδίζει η Σεβίλλη
51' δεύτερη κίτρινη στην Σεβίλλη. Στο ποινολόγιο ο Rony Lopes
54' κίτρινη στον Νικόλα Ιωάννου για φάουλ σε αντίπαλο
54' σουτ από τον Μάτιτς, απόκρουση από τον Μπούνου
55' κόρνερ για τους Ισπανούς
56' πολύ αυστηρό πέναλτι, υπέρ της Σεβίλλης, δίνει ο εχθρικός Μαυροβούνιος διαιτητής
Σε διεκδίκηση της μπάλας του Alef με τον Ocampos, ο Ισπανός παίκτης πέφτει στην περιοχή ξεγελώντας τον διαιτητή και παίρνει το πέναλτι. Αν υπήρχε το VAR θα ακυρωνόταν η απόφαση.
57' Μεγάλη απόκρουση από τον Μπέλετς που πέφτει στη δεξιά μεριά και αποκρούει το πέναλτι του Dabbur, σε κόρνερ.
ΑΠΟΕΛ 0-0 ΣΕΒΙΛΛΗ
57' κόρνερ για τη Σεβίλλη
61' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ με τον Μάτιτς
ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο ΣΑΒΙΤΣ
Ο ΑΠΟΕΛ παίρνει προβάδισμα στο σκορ, τόσο απλά. Ο Μάτιτς εκτέλεσε το κόρνερ στην καρδιά της άμυνας της Σεβίλλης, Savić και Μερκής πηδάνε μαζί για την κεφαλιά... "νικητής" ο Σέρβος που καρφώνει με κεφαλιά την μπάλα στο πλεκτό του Μπούνου.
ΑΠΟΕΛ 1-0 ΣΕΒΙΛΛΗ
63' Κίτρινη στον Σάβιτς για φάουλ σε αντίπαλο
68' Αλλαγή για τη Σεβίλλη: Μέσα ο Mena / έξω ο Gil
70' Μεγάλη ευκαιρία με τον Πάυλοβιτς, το σουτ του αποκρούει με υπερένταση ο Μπούνου.
70' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο De Vincenti / έξω ο Pavlović
74' κίτρινη στον ΑΛΕΦ για φάουλ πάνω στον Οκάμπος
76' επιτέλους κίτρινη κάρτα για τον αγαπημένο του διαιτητή, Οκάμπος.
79' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Ντεμπούτο για τον Ανδρέα Μακρή στην Ευρώπη και στη φετινή αγωνιστική περίοδο.
Μέσα ο ΜΑΚΡΗΣ / έξω ο άριστος σε όλα σήμερα Jakoliš
Ευκαιρία για τον Μακρή με το πρώτο άγγιγμα της μπάλας, δεν κάνει το σουτ και προτιμά να πασάρει κι η ευκαιρία κάνει φτερά.
82' ευκαιρία για την Σεβίλλη
86' κόρνερ για τους Ισπανούς
86' Πλασάρει τον αντίπαλο τερματοφύλακα ο Ανδρέας Μακρής, μεγάλη επέμβαση / απόκρουση του Μπούνου.
88' ευκαιρία για τη Σεβίλλη
90' Μόνος σε θέση τετ α τετ ο De Vincenti που σφυρίζεται σε θέση όφσαϊντ
4 λεπτά οι καθυστερήσεις.
91' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο Εφραίμ / Έξω ο πολυτιμότερος ίσως ποδοσφαιριστής σήμερα, ο Μούσα ΑΛ Ταμάρι.
92' κόρνερ για τη Σεβίλλη
93' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ με τον Εφραίμ
93' Όφσαϊντ ο Εφραίμ
95' Όφσαϊντ ο Ντε Βισνέντι