LIVE: Απόλλων 1-0 ΑΠΟΕΛ [1-0 συν.] «Κρατάμε την καλή εμφάνιση των νεοφερμένων, Γιένσεν και Γέφτοβιτς»

«Άλλη μια απογοητευτική εμφάνιση με μηδέν στο σκοράρισμα για το ΑΠΟΕΛ των Χατζηλούκα/ Ίνγκεμπρίκστεν, καθώς γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τον Απόλλωνα Λεμεσού, στον πρώτο αγώνα κυπέλλου της Β' φάσης των 16.
 - Είναι το τρίτο συνεχόμενο εκτός έδρας παιγνίδι που ο ΑΠΟΕΛ δεν μπορεί να σκοράρει, κάτι που πρέπει να προβληματίσει άπαντες στην ομάδα. Κρατάμε την πολύ καλή εμφάνιση των νεοφερμένων, Γιένσεν και Γέφτοβιτς.
 - Ο Παφίτης βοηθός πρέπει να απομακρυνθεί από το επιτελείο και να αφεθεί ελεύθερος ο Νορβηγός τεχνικός για να δουλέψει».

LIVEFEED FROM APOELGROUP TWITTER

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ: Cytavision sports1
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: APOELGROUP Team

Η ενδεκάδα του Απόλλωνα:
Μολ, Σάλαι, Σελίμοβιτς, Ενσούε, Περέιρα, Σακέττι, Πέδρο, Γιαννιώτας, Αγκίρε, Παπουλής, Μπένσοπ
Η ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ:
Βάτερμαν, Χαλένιους, Ντε Βινσέντι, Βούρος, Μερκής, Γένσεν, Μακρής, Σιέλης, Βιντιγκάλ, Γέφτοβιτς, Άλεφ

Πρωτόγνωρα πράγματα... με 8 νέες αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα ο ΑΠΟΕΛ

Οι δύο ομάδες μαζί με τους διαιτητές εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο του Τσιρείου σταδίου.
Ο διαιτητής της συνάντησης Λεόντιος Τράττος σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.
Στην σέντρα ήταν ο ΑΠΟΕΛ
4' Με το καλημέρα της συνάντησης ανοίγει στο σκορ ο Απόλλωνας με τον Μπένσιοπ μετά από αδράνεια της αμυντικής γραμμής του ΑΠΟΕΛ.
Στην επαναληπτική προβολή της *cytavision* φαίνεται ότι ο Μπένσιοπ στρώνει την μπάλα με το χέρι. Το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει κι ο ποδοσφαιριστής θα έπρεπε να τιμωρηθεί με κίτρινη κάρτα.
Κοιμήθηκαν ΟΛΟΙ, τόσο απλό.
Ο Βούρος αριστερός αμυντικός κι ο Σιέλης δεξής.
Αλχημείες τύπου δόξας κατωκοπιάς που οδηγούν τον Κόρε σε κακοτοπιές όσο είναι εκεί ο Χατζηλούκας.
11' σέντρα σουτ ο Γέφτοβιτς
13' σουτ ο Απόλλωνας
15' Διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα ο Απόλλωνας στα πρώτα 15 λεπτά
15' σε θέση όφσαϊντ παίκτης της Λεμεσιανής ομάδας
15' σουτ ο Ντεβις από φάουλ βγαίνει και απομακρύνει με γροθιές ο ΜΟΛΛ
Δυο φορές προσπάθησε να βγει μπροστά το ΑΠΟΕΛ και τις 2 με γιόμες  από την άμυνα.
Η πρώτη με σουτ Βατερμαν και η δεύτερη με τον Σιέλη
Και τρίτη προσπάθεια με γιόμα, δράστης ο Γέφτοβιτς
19' σκληρό φάουλ πάνω στον Σιέλη που δεν δίνεται
22' νέο σουτ ο Απόλλωνας που συνεχίζει να είναι η καλύτερη ομάδα
30' βάζει πίεση ο ΑΠΟΕΛ που όλο κι ανεβαίνει πιο ψηλά, αλλά δεν μπορεί να κρατήσει αρκετά την μπάλα.
33' τρίτο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ που πιέζει ασφυκτικά αλλά το γκολ δεν έρχεται
34' τέταρτο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ
34' τέταρτο συνεχόμενο κόρνερ και πέμπτο συνολικά για το ΑΠΟΕΛ.΄Όλα έφυγαν ανεκμετάλλευτα.
35' καλό σουτ ο Ντε Βινσέντι, πάνω και εκτός εστίας
45' τρία λεπτά οι καθυστερήσεις
46' πρώτη κίτρινη στο παιγνίδι. Φταίχτης ο Γιαννιώτας για διαμαρτυρία.
47' διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα που μπορούσε να πήγαινε στα αποδυτήρια με ένα 2-0, ακόμα και με σκορ 3-0 θα μπορούσε.
Άμυνα που θυμίζει παιδική χαρά.
47' το τελευταίο σουτ του ημιχρόνου ανήκει στον Βιντιγκάλ που μπορούσε να ισοφάριζε. Άτυχος ο νεαρός στη συγκεκριμένη φάση.
ΤΕΛΟΣ πρώτου ημιχρόνου.

«Μας άρεσε το ΑΠΟΕΛ των τελευταίων 15-20 λεπτών, του λείπει μόνο το γκολ. Πολύ καλά στοιχεία από τον Γένσεν, εγκεφαλικός παίκτης καθώς και από τον Γέφτοβιτς».

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Με αλλαγή του ΑΠΟΕΛ αρχίζει το δεύτερο μέρος της συνάντησης.
Ο Νικόλας Ιωάννου παίρνει τη θέση του αρνητικού Βούρου.
Η ασφυκτική πίεση του ΑΠΟΕΛ είχε ως αποτέλεσμα 2 φάσεις και 2 σουτ που μύριζαν γκολ.
47' Σούτ ο Γέφτοβιτς, μεγάλη απόκρουση του Μόλλ.
49' Σειρά του Βίντιγκαλ για το σουτ, λέει και πάλι όχι ο Μόλλ
49' Κεφαλιά του Μερκή... ούτε και τώρα το γκολ, η μπάλα πάει μόλις άουτ
Περισσότερη πίεση από το ΑΠΟΕΛ
51' Σούτ σέντρα του ΝΤΕΒΙ, παράλληλη με την εστία και μόλις άουτ
53' Σειρά του Χαλλένιους για το σουτ... ούτε και τώρα το γκολ
55' Αλλαγή ο Απόλλωνας. Έξω ο Γιαννιώτας, μέσα ο Ντένιτς .
Χτυπιέται και ωρύεται στον πάγκο ο Γιανννιώτας, γιατί να γίνει αλλαγή!!!
58' κόρνερ για τους Λεμεσιανούς παραχωρεί ο Σιέλης
Όσα δεν αποκρούει ο τερματοφύλακας τους..., τα βγάζουμε μόνοι μας έξω
ΕΕεε είναι και κόλ0ι
64' Πολύ σκληρό μαρκάρισμα του Σελίμοβιτς πάνω στον Γένσεν, κίτρινη κάρτα, που έπρεπε να ήταν η 4η και να έφευγε με κόκκινη προ πολλού.
Αλλαγή ΑΠΟΕΛ.
65' "Λαβωμένος" αποχωρεί ο Γέφτοβιτς, που άφησε καλές εντυπώσεις στο ντεμπούτο του και παραχωρεί τη θέση του στον Τάμαρι.
68' Αλλαγή ο Απόλλωνας. Μέσα ο Αντωνιάδης κι παροικία των αντιΑΠΟΕΛ μεγαλώνει... Γιαννιώτας - Νσούε και Μαριούι.
71' εκπληκτική ευκαιρία με τον Βιντιγκάλ που δεν καταφέρνει να σκοράρει
Έφοδος του Τάμαρι εντός περιοχής, με τον διαιτητή να ανκόπτει τον Ιορδανό άσσο ότι δήθεν η μπάλα "πέρασε" την γραμμή.
Η επανάληψη της Τι-Βι δικαιώνει τον Τάμαρι που δέχεται όμως την κίτρινη κάρτα από τον Τράττο για διαμαρτυρία.
75' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ
Έξω ο εκπληκτικός σήμερα Γιένσεν που έκανε μεγάλη εμφάνιση στο ντεμπούτο του με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα. Στη θέση μπαίνει ο Σόουζα.
76' τελευταία αλλαγή και για τον Αυγουστή.
83' κίτρινη στον Απόλλωνα
83' φάουλ υπέρ του ΑΠΟΕΛ
84' και πάλι κοντά στο γκολ ο ΑΠΟΕΛ, η παράλληλη όμως σέντρα του Τάμαρι, δεν βρίσκει υποψήφιο για να την στείλει στα δίκτυα.
Κόρνερ ζητά ο ΑΠΟΕΛ αφού η μπαλιά του Τάμαρι βρήκε σε πόδι αμυνόμενου.
Όχι λέει ο πολύ λίγος σήμερα Τράττος
Πέναλτι ζήτησε ο ΑΠΟΕΛ για χέρι εντός περιοχής, ούτε και τώρα δίνει κάτι ο βλάκας Τράττος.
90' τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων. Πολύ λίγος που θα έπρεπε να ήταν 6 λεπτά το λιγότερο
91' τελευταία ευκαιρία με τον Βίντιγκαλ, ούτε και τώρα το γκολ.
ΤΕΛΟΣ του αγώνα.
Χωρίς γκολ για 3ο συνεχόμενο παιγνίδι, με ανόρθωση, με Εθνικό, τώρα και με απόλλωνα.

«Νίκη και προβάδισμα πρόκρισης για τον Απόλλωνα, ενώ όλα θα κριθούν στις 29/1/20 στο ΓΣΠ, στον επαναληπτικό αγώνα για τη φάση των 16 του Κυπέλλου Κύπρου Κόκα κόλα».