MATCHDAY: ΑΠΟΕΛ - Ε.Ν.Π. #15η «Αυτό πρέπει να κάνει σήμερα ο ΑΠΟΕΛ!»

Πρώτη του Νορβηγού προπονητή Κόρε Ίνγκεπρικτσεν στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ και στο Κυπριακό πρωτάθλημα και οι γαλαζοκίτρινοι πρέπει να είναι απόλυτα συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι. Το βασικό ζητούμενο για αυτούς είναι να βρουν το γρήγορο γκολ και να δείξουν στον σημερινό τους αντίπαλο ότι δεν θ’ αφήσουν να πάει χαμένο το πρώτο μέρος κι ούτε θα τρέχουν στις καθυστερήσεις για να λυτρωθούν... Μετά μάλιστα και την ήττα της Ομόνοιας από τον Απόλλωνα, οι γαλαζοκίτρινοι έχουν την δυνατότητα ν’ ανέβουν ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία του πρωταθλήματος και η νίκη κόντρα στους Παραλιμνίτες είναι «μονόδρομος».

Για το σημερινό παιγνίδι στο σχεδόν "άδειο" γήπεδο του ΓΣΠ, δεν αναμένονται περισσότεροι από 4-5 χιλιάδες φίλοι του ΑΠΟΕΛ, το μόνο που μπορεί να πει κάποιος είναι ότι οι γαλαζοκίτρινοι δεν έχουν το παραμικρό δικαίωμα να υποτιμήσουν το Παραλίμνι επειδή βρίσκεται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Όλοι θυμόμαστε τι έγινε στον αγώνα του πρώτου γύρου και πόσο είχε ταλαιπωρήσει αφάνταστα τους γαλαζοκίτρινους το Παραλίμνι. Αγώνας που είχαν σώσει στις καθυστερήσεις με τον Γιώργο Μερκή και που ο απόηχος του, για τον χρόνο των καθυστερήσεων, συνεχίζει να απασχολεί τους απανταχού αντιΑΠΟΕΛίστες.

Οι χειρισμοί που απαιτούνται από τον Κόουτς Κόρε, (τρίτο τεχνικό για φέτος) στο αγωνιστικό πλάνο της ομάδας είναι μεγάλης κρισιμότητας. Ο ΘΡΥΛΟΣ έχει ποιοτικούς κι έμπειρους παίκτες που όσο κι αν τον πληγώνουν οι απογοητευτικές εμφανίσεις που έκανε με τις δύο πρόσφατες ήττες από Ολυμπιακό και ΑΕΛ, η λογική λέει ότι υπάρχει το υπόβαθρο για να συνέλθει δίχως νέες απώλειες κι αυτό είναι το μεγάλο στοίχημα για τον Νορβηγό τεχνικό.

MATCHDAY:
ΑΠΟΕΛ - Ε.Ν. Παραλιμνίου, Κυριακή 05/01/2020 17:00, ΓΣΠ, Α' Φάση, 15η Αγωνιστική.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ:
 - Οι 18 στην αποστολή: Belec (GK), Waterman (GK), Gkentsoglou, Efrem, Souza, Hallenius, De Vincenti, Tamari, Matić, Jakoliš, Pavlović, Merkis, Makris, Ioannou, Aloneftis, Shelis, Bezjak, Savić, Mihajlović, Alef.
 - Εκτός αποστολής έμειναν για διάφορους λόγους οι ΒΟΥΡΟΣ, ΧΑΝΙ, ΖΟΑΟΖΙΝΙΟ και ΒΙΝΤΙΓΚΑΛ.

ΕΝΔΕΚΑΔΑ (πρόβλεψη):
BELEC
MIHAJLOVIC - ΜΕΡΚΗΣ - SAVIC - ΙΩΑΝΝΟΥ (c)
ALEF - SOUZA - MATIC
TAMARI - HALLENIUS - ΕΦΡΑΙΜ

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:
Διαιτητής ο Κώστας Ροβέρτος.
Βοηθοί οι Ιωάννης Λαζάρου Α' Βοηθός και Ανδρέας Μιχαηλίδης Β' Βοηθός Διαιτητής.
4ος Διαιτητής ο Φωτίου Κωνσταντίνος και Παρατηρητής Διαιτησίας ο Γερασίμου Παναγιώτης.

ΚΑΡΤΕΣ:
Στο όριο με 2 κίτρινες κάρτες είναι οι Μάτιτς, Savic και Tamari.
Από 1 κίτρινη κάρτα έχουν οι Zoaozinio (Σ/Κ), Mihajlovic (Σ/Κ), Γκέντσογλου, ALEF και Ιωάννου.

ΜΕΤΑΔΟΣΕΙΣ:
  • Ο αγώνας θα είναι τηλεοπτικός από τις συνδρομητικές πλατφόρμες της Cablenet και της Primetel.
  • Ο αγώνας είναι διαθέσιμος και σε Live Streaming με εγγραφή στην ιστοσελίδα της Cablenet και από την ιστοσελίδα της PRIMETEL
  • Το κόστος θέασης είναι €19.90 για εντός Κύπρου και €9.90 για εκτός Κύπρου.

Ε.Ν.Π.
Το Παραλίμνι βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 8 βαθμούς σε 14 αγώνες. Έχει 1 νίκη, 5 ισοπαλίες και 8 ήττες. Πέτυχε 19 τέρματα και δέχθηκε 32. Προπονητής της Ένωσης ο Αργεντίνος Siviero Gustavo. Πρώτος σκόρερ της Παραλιμνίτικης ομάδας ο Δημήτρης Θεοδώρου με 5 τέρματα.

ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ:
Από το 2004 και μετά, έγιναν 12 αγώνες ανάμεσα στις 2 ομάδες στο στάδιο ΓΣΠ, με τον ΑΠΟΕΛ να μετρά 11 νίκες και την Ένωση μόνο 1. Δεν υπάρχει ισοπαλία. Τα τέρματα 24-6.