Μεγάλος κερδισμένος ο ΑΠΟΕΛ, έσπασε και την ''κατάρα'', «ΑΕΚ 72–82 ΑΠΟΕΛ #24η»

ΑΠΟΕΛ: Έδωσε «απαντήσεις» με άλμα 4αδας!

«Στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, ανάμεσα σε Πετρολίνα ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ, το ροζ φύλλο της νίκης πήραν οι γαλαζοκίτρινοι, αφού επικράτησαν με 82-72. Η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου έφτασε τις 11 νίκες και κρατάνε γερά την τέταρτη θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στα πλέι οφ. Τρίτη ήττα για την Πετρολίνα ΑΕΚ που μέχρι τώρα είχε ηττηθεί μόνο από τον Κεραυνό (δύο φορές). ACS MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Μάικλ Κάφι ο οποίος πέτυχε 20 πόντους με 5/5 τρίποντα! Είχε επίσης 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ».

Σπουδαίο διπλό στη Λάρνακα

Ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε σπουδαία νίκη μέσα στο «Κίτιον» επί της ΑΕΚ με 72-82 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Οι Cuffee και Garrett πέτυχαν 20 και 19 πόντους αντίστοιχα. Οι γαλαζοκίτρινοι ανέβηκαν εκ νέου στην 4η θέση της βαθμολογίας και την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσουν τον Απόλλωνα στο Λευκόθεο. Ενημέρωση για την ημερομηνία επανέναρξης των συγκεκριμένων πρωταθλημάτων, θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 17 Μαρτίου.

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το παιχνίδι στο 1ο δεκάλεπτο. Η ομάδα μας μπήκε πολύ καλύτερα, έλεγξε το ρυθμό και με αρκετά υψηλά ποσοστά ευστοχίας, αλλά και με δυνατή άμυνα πήρε προβάδισμα 11 πόντων, 18-29.

Οι παίχτες του κ. Νικόλα Παπαδόπουλου συνέχισαν το ίδιο καλά και στη 2η περίοδο, διαχειρίστηκαν άψογα τη διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια για τη λήξη του ημιχρόνου με το +10, 36-46.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό στο μεγαλύτερο διάστημα του 3ου δεκαλέπτου, με τις δυο ομάδες να έχουν τα καλά διαστήματα τους και τους γηπεδούχους προς το τέλος να μειώνουν τη διαφορά στους οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στους 3, 56-59.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 59-59, ωστόσο η ομάδα μας απάντησε με σερί 8 πόντων, πήρε και πάλι διαφορά ασφαλείας, την οποία διατήρησε μέχρι τέλους και πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-29, 36-46, 56-59, 72-82.