Γαλαζοκίτρινο βάφτηκε το ντέρμπι αιωνίων στην καλαθόσφαιρα «ΑΠΟΕΛ 98-67 ΟΜΟΝΟΙΑ, 5η αγ.» φώτος/βίντεο

«Την πρώτη του νίκη στη φετινή σεζόν πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ επικρατώντας στο Λευκόθεο της συμπολίτισσας Ομόνοιας με 98-67, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Μάρκους Γκίλμπερτ με 30 πόντους (8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ)».

Ξέσπασε πάνω στην Ομόνοια (31/10/2020)

Γαλαζοκίτρινο βάφτηκε το ντέρμπι αιωνίων στην καλαθόσφαιρα. Ο ΑΠΟΕΛ μετά τις τρεις ήττες στο ξεκίνημα, παρά τις καλές εμφανίσεις που είχε πραγματοποιήσει, ξέσπασε στην Ομόνοια με 98-67 για την 5η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη. Η ομάδα μας στην πρώτη παρουσία της και με τους τρεις Αμερικανούς στη σύνθεση της, πραγματοποίησε πάρα πολύ καλή εμφάνιση και απέδειξε ότι μπορεί να βλέπει τη συνέχεια με αισιοδοξία. Πρώτος σκόρερ για τον ΑΠΟΕΛ ο Gilbert με 30 πόντους, ακολούθησε ο Ηλιάδης με 19.

Ισορροπημένο ήταν το 1ο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να εναλλάσουν το προβάδισμα στο σκορ. Η ομάδα μας προηγήθηκε στα αρχικά στάδια του αγώνα (6-5) και λίγο πριν το τέλος (15-13), ενώ ενδιάμεσα ήταν πίσω με πέντε πόντους (8-13). Το 19-19 αποτυπώνει την εικόνα του δεκαλέπτου.

Στη 2η περιόδο οι γαλαζοκίτρινοι του Βασίλη Φραγκιά αύξησαν την παραγωγικότητα τους και πήραν προβάδισμα εννέα πόντων. Σε όλη τη διάρκεια η ομάδα μας έλεγξε το ρυθμό και έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου προηγήθηκε με 10 πόντους, 36-26. Η συνέχεια ήταν πανομοιότυπη, με τον ΑΠΟΕΛ να διατηρεί τη διαφορά και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +7, 47-40.

Κάπως μουδιασμένα μπήκε στο παρκέ ο ΑΠΟΕΛ στο β’ ημίχρονο. Μέχρι να βρει ρυθμό η ομάδα, η Ομόνοια πλησίασε στους τρεις πόντους (52-49), ωστόσο η απάντηση ήταν άμεση και δυναμική. Οι γαλαζοκίτρινοι παίζοντας αποτελεσματική άμυνα και με υψηλά ποσοστά επιτυχίας στην επίθεση, επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (60-50) και την εκτόξευσαν στο +18 (76-58).

Οι βάσεις για την πρώτη νίκη ήταν ισχυρές. Η ομάδα μας δεν σταμάτησε και συνέχισε το πολύ καλό παιχνίδι της, με αποτέλεσμα να ανεβάσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά και να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη με επιβλητικό τρόπο, με 98-67.

Αναλυτικά οι σκόρερ της ομάδας μας: Στέφανος Ηλιάδης 19, Γαβριήλ Κοιλαράς 7, Emmanuel Gilbert 30, Χρίστος Λοϊζίδης 4, Julian Norfleet 14,  Allen Lucas 16, Κύπρος Σέπος, Βίκτωρας Ιερωνυμίδης 2, Βασίλης Κούνας 3, Πέτρος Παπαμιχαήλ 3, Χρίστος Παναγιώτου, Χρίστος Χατζηκώστας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 47-40, 76-58, 98-67