Ήττα του ΑΠΟΕΛ στη καλαθόσφαιρα, που υποχώρησε βαθμολογικά (Ομόνοια 74-66 ΑΠΟΕΛ, 13η αγ.)

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ, ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ (19/12/2020)

Στις νίκες επέστρεψε η Ομόνοια, καταγράφοντας την τέταρτη επιτυχία της, επικρατώντας του ΑΠΟΕΛ με 74-66, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Τρετιακόβ με 12 πόντους (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Καταστροφική τέταρτη περίοδος…

Σε ένα ματς που κρίθηκε στην τελευταία περίοδο και στις λεπτομέρειες, ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε από την Ομόνοια, σε αγώνα για την 13η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, με 74-66

Η ομάδα μας στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα βρισκόταν πίσω στο σκορ και μόνο στην 3η περίοδο απέκτησε προβάδισμα, το οποίο, ωστόσο, δεν κατάφερε να διατηρήσει, για να χάσει τελικά το παιχνίδι.

Η εξέλιξη του αγώνα

Πίσω στο σκορ σχεδόν σε όλο το 1ο δεκάλεπτο ήταν η ομάδα μας. Οι γαλαζοκίτρινοι προηγήθηκαν με 0-4, αλλά στη συνέχεια υπέπεσαν σε κάποια λάθη και επέτρεψαν στον αντίπαλο να δημιουργήσει διαφορά πέντε πόντων (11-6 και 19-14) και να κλείσουν την περίοδο στους τρεις, 21-18.

Στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με την ομάδα μας να έχει ένα ξέσπασμα και να ισοφαρίζει σε 28-28. Ωστόσο, ο αντίπαλος απάντησε με δικό του σερί και ανέβασε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, στο +12 (42-30). Ο ΑΠΟΕΛ ανασυντάχθηκε άμεσα και με 6-0 πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το 42-36 εναντίον του.

Στην 3η περίοδο η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά μπήκε δυνατά και αποφασιστικά. Ήταν απαιτητική, έλεγξε το παιχνίδι και είχε διάρκεια. Με σερί 8-1 πέρασε μπροστά στο σκορ (45-47) μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα (4-5 στο ξεκίνημα του αγώνα), αύξησε το προβάδισμα στο +4 (49-53 και 52-56), αλλά το έχασε και πήγε στο τελευταίο και πιο σημαντικό δεκάλεπτο με το ισόπαλο 57-57.

Η ομάδα μας δεν εμφανίστηκε ψύχραιμη και βρέθηκε στο -6 (65-59), σε μια περίοδο με αρκετά λάθη και από τους δυο. Οι γαλαζοκίτρινοι δυσκολεύτηκαν αφάνταστα στην επίθεση, αφού οι μόλις εννέα πόντοι ήταν πολύ λίγοι για να μας δώσουν τη νίκη (74-66 το τελικό σκορ).

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Στέφανος Ηλιάδης με 27 πόντους. Αναλυτικά οι σκόρερ του ΑΠΟΕΛ:  Στέφανος Ηλιάδης 27, Γαβριήλ Κοιλαράς 9, Emmanuel Gilbert 5, Χρίστος Λοϊζίδης 3, Vincent Norfleet 8, Κυπριανός Μαραγκός 5, Βίκτωρας Ιερωνυμίδης, Βασίλης Κούνας 2, Πέτρος Παπαμιχαήλ 5, Χρίστος Παναγιώτου 2.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18,  42-36, 57-57, 74-66