LIVE: ΑΠΟΕΛ 0-0 ΑΝΟΡΘΩΣΗ, 21η αγ. «Χ-αμένο το ΑΠΟΕΛ κόλλησε στο VAR στο ΓΣΠ»

«Το ΑΠΟΕΛ έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη απέναντι στην Ανόρθωση, όμως για ακόμη μια φορά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του και πέταξε δύο πολύτιμους βαθμούς στο κυνήγι  του πρώτου γκρουπ αλλά και της "παραμονής", καθώς έμεινε στο 0-0 με την προσφυγική ομάδα. Το παιχνίδι είχε τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον για τον γηπεδούχο ΑΠΟΕΛ που είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και ένα καλό β' μέρος.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιγνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο ήταν…φλύαροι και δεν πατούσαν με ευκολία την αντίπαλη περιοχή. Είχαν επίσης τη διαιτησία και το ΒΑΡ με το μέρος τους, κάτι που έπαιξε καθοριστικό ρόλο και στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος».

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τιμούρ Κετσπάγια):

LORIA, ΓΚΑΛΙΤΣΙΟΣ, ΑΡΤΥΜΑΤΑΣ, CORREIA, MICHA, ΚΑΛΤΣΑΣ, BUSULADZIC, VRGOC, KVILITAIA, HUSBAUER, ΡΙΣΒΑΝΗΣ.

Ο διαιτητής Θεουλή σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.

02' πρώτο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

07' Επίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον Ντονγκαλά, δίνει δίπλα στον Εφραίμ κι ο Γιώργος στον Ζαχίντ. Κάνει το σουτ ο Γκαγιάς κοντράρει σε πόδια αμυνομένων και απομακρύνεται.

Το ΑΠΟΕΛ ζητά πέναλτι στη φάση για χέρι αντιπάλου, τίποτα λέει ο Θεουλή χωρίς καν να συμβουλευτεί το ΒΑΡ

12' φάουλ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ. Το εκτελεί ο Λουντέμο με την μπάλα να πηγαίνει μόλις έξω.

13' πρώτη επίθεση για την Ανόρθωση. Παίκτης τη κυρίας κάνει θέατρο εντός περιοχής και ζητά ανύπαρκτο πέναλτι. Η κίτρινη κάρτα για το θέατρο δεν δίνεται ΠΟΤΕ από το "θέατρο"τον Θεουλή.

19' Κάθετη μπαλιά για τον Εφραίμ, μόνος από αριστερά στην επίθεση, σφυρίζει όφσαϊντ ο βοηθός διαιτητής ενώ ο Εφραίμ ήταν μια χαρά καλυμένος.

ΕΝΤΕΤΑΛΜΕΝΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΦΟΒΑΜΕ.

22' κόρνερ για ΑΠΟΕΛ

30' κίτρινη στον Ρισβάνη της Ανόρθωσης, η πρώτη στο παιγνίδι.

31' φάουλ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ στο ημικύκλιο της περιοχής. Εκτελείται από τον Εφραίμ με κομπίνα με τον Ζαχίντ, σπάει το τοίχος, η μπάλα όμως μόλις άουτ κοντά στο Γ της εστίας του Λόρια,

34' ένα σουτ από την Ανόρθωση, πολύ ψηλά άουτ.

36' διπλή φάση υπέρ της Ανόρθωσης, σέντρα σουτ, αποκρούει ασταθώς ο Ουζόχο, η μπάλα κοντράρει σε αντίπαλο σώμα και καταλήγει μόλις άουτ, δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

40' νέο σουτ η Ανόρθωση, η μπάλα πάει άουτ, ψηλά εκτός εστίας.

41' φεύγει στην κόντρα ο Εντογκαλά, κάνει την παράλληλη μπαλιά, πιάνει το μονοκόμματο δεξί σουτ ο Εφραίμ, μεγάλη απόκρουση του Λόρια σε κόρνερ, που πανηγυρίζει για την απόκρουση του.

42' Σέντρα του Ζαχίτ στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα περνά από όλους και φτάνει στον Σαχάρ που δεν μπορεί να την σπρώξει στα δίκτυα και καταλήγει άουτ.

Πολύ καλό ημίχρονο για το ΑΠΟΕΛ, έλειπε μόνο το γκολ... και ο κόσμος στις κερκίδες.

ΤΕΛΟΣ πρώτου ημιχρόνου, χωρίς καθυστερήσεις λέει ο Θεουλή.

«ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΑΠΌ Christos Haris Palmas

Μπορούσαμε να είχαμε προηγηθεί αφού κάναμε περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες και έχουμε τον έλεγχο. Θα κριθεί στο ΓΚΟΛ».

46' φάουλ για την Ανόρθωση, εκτελείται, γίνεται η κεφαλιά μέσα από την μεγάλη περιοχή, πέφτει και αποκρούει ο Ουζόχο.

50' νέα ευκαιρία και νέο σουτ από την Ανόρθωση που καταλήγει ψηλά εκτός εστίας.

51' νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση, διώχνει την τελευταία στιγμή προ του Καλτσά, ο Γουίλερ και πριν σπρώξει την μπάλα ο παίκτης της κυρίας στα δίκτυα.

51' κόρνερ η Ανόρθωση

52' Σουτ ο Κορέγια, εκτός εστίας.

55' Ο Βιλκότ ανατρέπει τον Σαστιά, τον ρίχνει κάτω και εντός περιοχής. Βίαιη παράβαση, καθαρό το πέναλτι που δεν δίνεται. Ούτε και τώρα πάει στο ΒΑΡ ο εντεταλμένος Θεουλή.

Στην συνέχεια της φάσης ο "βλάκας" Θεουλή, δίνει επιθετικό φάουλ σε βάρος του Λουντέμο.

Η ΦΑΣΗ:

59' Φάουλ εκτελεί ο Εφραίμ μέσα στην περιοχή. Της φάσης προηγήθηκε κτύπημα αντιπάλου χαμηλά στο πόδι του Σιέλι χωρίς ο διαιτητής να δίνει σημασία. Ο Χρίστος παραμένει στο έδαφος από το κτύπημα.

62' Αλλαγή για την Ανόρθωση.

62' διπλή αλλαγή του ΑΠΟΕΛ:

- Έξω οι Σατσιάς και Σαχάρ / Μέσα οι δύο Βρετανοί, Μπερν και Γκάρνερ.

62' δεύτερη αλλαγή για την "κυρία" .

63' Κίτρινη στον BUSULADZIC της Ανόρθωσης.

66' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ

67' σέντρα του Ζαχίτ, η κεφαλιά που αποκρούεται και στη συνέχεια έχουμε το σουτ από τον Λουντέμο που κοντράρει σε σώματα αντιπάλων και χάνεται άλλη μια ευκαιρία.

70' Επίθεση του ΑΠΟΕΛ και ωραία εναλλαγή της μπάλας από Εντογκαλά, Γκάρνερ, Ζαχίτ και ξάνα στον Γκάρνερ πολύ πλάγια όμως, κάνει την σέντρα ο Βρετανός στο δεύτερο δοκάρι όπου ο επερχόμενος Εφραίμ δεν μπορεί να την κοντρολάρει, κτυπά στο σώμα του και αποκρούεται.

70' κίτρινη κάρτα στον ALAN GARNER, από θύμα θύτης ο Βρετανός, από την αλλοπρόσαλλη απόφαση του "Βλάκα με περικεφαλαία" Θεουλή.

73' φάουλ η Ανόρθωση και στη συνέχεια ένα σουτ από τον Ελουντού.

73' Αλλαγή το ΑΠΟΕΛ:

- Μέσα ο Αργεντινός, που παίρνει και το περιβραχιόνιο του Αρχηγού (ΑΙΣΧΟΣ) / Έξω ο Γιώργος Εφραίμ.

75' κόρνερ το ΑΠΟΕΛ

76' νέο λάθος του Ζαχίτ (3ο-4ο σήμερα) παίρνει τη μπάλα ο Χριστοφή και από πλάγια κάνει το σουτ, πέφτει και αποκρούει ο Ουζόχο.

77' η μεγάλη φάση του αγώνα. Ο Ενσούε "αγγίζει" τον αντίπαλο στον ώμο με το χέρι, μπαίνει στην περιοχή, ανατρέπεται στη συνέχεια από αντίπαλο ποδοσφαιριστή ο οποίος πέφτει και ενώ είναι στο έδαφος, ο Κορέϊρα, κτυπά εσκεμμένα τον Εμίλιο στο στήθος με το παπούτσι. ΤΙΠΟΤΑ από όλα αυτά δεν είδε ο "αόμματος" διαιτητής και σφυρίζει κόρνερ.

Τζιε πέναλτι τζιε κότσινη ρεεεεε βλάκα Θεουλή

Τον καλούνε από το ΒΑΡ και ενώ όλοι περιμένουμε να δούμε πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ και κόκκινη στον αντίπαλο, ο "αμπάλατος" Θεουλή τα ακυρώνει ΟΛΑ και δίνει την πρώτη φάση ως επιθετικό φάουλ του Ενσούε. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!

Να χαίρεστε τα ΒΑΡ σας και τες διαιτησίες σας. @apoelfcofficial

Με κατεβασμένα σώβρακα @taras7777

Η ΦΑΣΗ:

Να χαίρεστε τη Λούλλα που την Αργεντινή @apoelfcofficial

85' Νέα μεγάλη φάση για την κυρία που πλησιάζει το γκολ. Σουτ ο Ελουντού, κτυπάει σε παίκτη του ΑΠΟΕΛ, τον πολύ κακό σήμερα Ζόρζε και αλλάζει πορεία, κτυπάει στο κάθετο δοκάρι  και άουτ.

88' Αλλαγή το ΑΠΟΕΛ:

- Μέσα ο Ανουάρ / Έξω ο Εντογκαλά.

90' τέσσερα τα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90+3' κόρνερ η Ανόρθωση

90+3' τελευταία επίθεση για την Ανόρθωση.