LIVE: ΑΠΟΛΛΩΝ 1-0 ΑΠΟΕΛ 22η αγ. «Δεν έκανε την υπέρβαση στο Τσίρειο»

«Ούτε τώρα το ΑΠΟΕΛ, νέα ήττα εκτός έδρας (1-0) από τον Απόλλωνα...

Μπορεί να ήταν μέτριος και καθόλου ανταγωνιστικός για μεγάλο διάστημα του ματς, στο τέλος όμως «λύγισε» από τον Απόλλωνα και ηττήθηκε με  1-0 στο Τσίρειο στάδιο για την 22η αγωνιστική του Κυπριακού πρωταθλήματος.

Η αδυναμία του να ελέγξει τους Μπίσερβαρ και Αλέξη Πίττα και τα λάθη των αμυντικών του, δεν επέτρεψαν στο ΑΠΟΕΛ την υπέρβαση στη Λεμεσό. Οι τέως πρωταθλητές Κύπρου «έπεσαν» στο «Τσίρειο», για την 22η αγωνιστική, βλέποντας τους Λεμεσιανούς να μένουν στην κορυφή με 47 βαθμούς και τους ίδιους να «κατρακυλούν» στη 10η θέση με 24 βαθμούς.

LIVE FEED:

ΜΕΤΑΔΟΣΗ: Cytavision sports1

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: apoelgroup twitter team

ΣΠΟΝΣΟΡ: Parimatch

ΑΠΟΛΛΩΝ Γιάννης Πετράκης:

ΑΠΟΕΛ Σάββας Πουρσαϊτίδης:

Ο διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης, Γιώργος Νικολάου, σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.

Στο ΒΑΡ έχουμε τον Βασίλη Δημητρίου.

Στην σέντρα ο Απόλλωνας.

5' Αναγνωριστικά τα πρώτα 5 λεπτά

Απόλλων 0-0 ΑΠΟΕΛ 22η.

Ξεκίνησε έντονη βροχή στο Τσίρειο.

14' επέλαση του Μπίνσεβαρ, πασάρει και βγάζει μόνο του τον Πίττα, πλασάρει ο νεαρός, πέφτει κι ο  Σίλβα και αποκρούει σε κόρνερ.

Ένας παίκτης να κράτηση την μπάλα??? δεν υπάρχει???

14' κόρνερ ο Απόλλωνας.

15' σέντρα σουτ ο Απόλλωνας από δεξιά, κοντράρει στον Γουίλερ και στη συνέχεια ο Σίλβα διώχνει σε κόρνερ.

15' νέο κόρνερ ο Απόλλωνας.

Πιο στημένο... πεθαίνεις!!!

Πέναλτι δώρο του Λουντέμο στον Απόλλωνα.

16' Σέντρα ο Απόλλωνας από αριστερά, κάνει το σουτ ο Γιούστε, η μπάλα βρίσκει πρώτα στο σώμα του Λούντεμο και στη συνέχεια στο ανοικτό χέρι. Πέναλτι σφυρίζει ο διαιτητής υπέρ του Απόλλωνα.

(λάθος του κ. Νικολάου που έπρεπε να αφήσει την φάση να ολοκληρωθεί καθώς θα έμπαινε το τέρμα).

Συμβουλεύεται το ΒΑΡ και ακυρώνει το πέναλτι και την κίτρινη στον Λούντεμο και ξεσηκώνει θύελλα διαμαρτυριών από τους Λεμεσιανούς, καθώς φαίνεται να έχουν δίκιο στη φάση.

Κίτρινη στον Μεντόγια στον πάγκο του Απόλλωνα

25' Κίτρινη στον Χάμπο που βρισκόταν στο όριο

29' πρώτη επίθεση του ΑΠΟΕΛ και πρώτο σουτ από τον Ζαχίντ, μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι και άουτ.

30' Στο μισάωρο το 0-0 παραμένει.

34' επίθεση με τον δαιμόνιο Μπίσερμαν που τον έχασε ο Ενσούε, κάνει το σουτ, αποκρούει ασταθώς ο Σίλβα κι ο επερχόμενος Πίττα (από θέσει όφσαϊντ στην αρχή της φάσης) κάνει το πλασέ μόλις πάνω από το δοκάρια.

Τον "άφησε" ο Ενσούε... ρε για όνομα θωρούν μας!!!!!

36' κόρνερ ο Απόλλωνας, κεφαλιά του Μπίσερβαρ, μόλις άουτ.

Κίνδυνος θάνατος τα κεντρικά αμυντικά μπακ του ΑΠΟΕΛ...

40' ο Ενσούε βγάζει μόνο του τον Μπεν Σαχάρ, δεν προλαβαίνει να κάνει το γκολ ο Ισραηλινός αφού παρεμβαίνει την υστάτει ο αμυντικός.  Όφσαϊντ λέει ο λάϊνσμαν, που δεν ήταν, καθώς ο Μπεν καλυπτόταν.

45' Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Στην σέντρα το ΑΠΟΕΛ.

46' Με αλλαγή άρχισε το δεύτερο μέρος. Ο Ανουάρ στη θέση του  Byrne

49' Συρτή σέντρα του Κλωναρίδη για τον ΜΠΕΝ μέσα στην περιοχή, κάνει το πιο αδύναμο σουτ [μάλλον πάσα] που θα μπορούσε ο Ισραηλινός για να πάει έξω η μπάλα.

56' ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Παπουνασβίλη.

60' νέα ευκαιρία και νέο σουτ ο Παπουνασβίλη, εκτός εστίας και πάλι.

61' Δεύτερη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ.

Ο Γκάρνερ παίρνει τη θέση του Μπεν Σαχάρ.

64' φάουλ κερδίζει ο Απόλλωνας, κάνει την κεφαλιά ο Μπίσεσβαρ, έκτος εστίας.

65' Γιαννιώτας και Ματέι μέσα, έξω οι Χάμπος και Παπουνασβίλι

65' Κίτρινη κάρτα στον Ανουάρ 8η στο πρωτάθλημα, και επίσημα ο πιο απείθαρχος παίκτης του ΑΠΟΕΛ... ποιος νοιάζεται όμως? Δανεικός με πολύ ψηλή ρήτρα δεν είναι? [Thinking face]

66' νέο πούλημα της μπάλας από τους ποδοσφαιριστές μας, φεύγει μόνος ο Πίττας, κάνει το πλασέ αποκρούει με τα πόδια σε κόρνερ ο Σίλβα.

66' κόρνερ ο Απόλλων.

66' Αλλαγή το ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο Σατσιάς / έξω ο Λουντέμο.

Δυσανασχετεί ο Λουντέμο για την αλλαγή, που βρίζει θεούς και δαίμονες, ενώ αρνείται το χέρι στον Πούρσα... ολόισια  αεροδρόμιο Σάββα, ανεκτικότητα σε κανέναν. .

69' σέντρα του Πέδρο, σουτ ο Ντιγκινί, εκτός εστίας.

[Χαχα γκολ ο απόλλωνας - Απόλλων 1-0 ΑΠΟΕΛ 22η. - Ακούς εκεί €5 ευρώ η νίκη του ΑΠΟΕΛ]

72' Αντάλλαξαν την μπάλα οι δαιμόνιοι σήμερα, Μπίσεσβαρ, Ντιγκινί και Πίττας, με τον τελευταίο να "ξεφεύγει" εύκολα από τον Νσούε, και να πλασάρει τους Ζόρζε και Σίλβα για να ανοίξει το σκορ.

ΑΠΟΛΛΩΝ 1-0 ΑΠΟΕΛ

[Μου είναι δύσκολο να πιστέψω πως ο Σάββας συναινεί σε κάτι τέτοιο].

77' Κίτρινη κάρτα στον Γιάννη Σατσιά

79' φάουλ εκτελεί ο Ζαχίντ, γίνεται η κεφαλιά από τον Σιέλη, που υποδεικνύεται (λανθασμένα) σε όφσαϊντ, δοκάρι και έξω.

80' Σέντρα ο Εφραίμ σουτ ο Γκάρνερ σε πόδια αμυνομένων.

82' Σουτ ο Εφραίμ, από την πάσα του Ζαχίντ, εκτός εστίας, μόλις άουτ.

86' Ανουάρ και Ενσούε ανταλλάζουν την μπάλα, εντός περιοχής, με τελικό κέρδος ένας κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

86' κόρνερ το ΑΠΟΕΛ.

Βραβείο παίρνει ο Ζαχίτ σήμερα ως ο πιο αρνητικός.

Τι είναι αυτά που βλέπουμε ρεεε.

88' Διπλή αλλαγή το ΑΠΟΕΛ.

Μέσα οι Nuhiu & Γαβριήλ.

Έξω οι Κλωναρίδης & Artur Jorge.

88' Αλλαγή Απόλλωνα. Ο Ψύχας στη θέση του Μπίσεσβαρ

Πρώτο άγγιγμα της μπάλας από τον Νουχίου ... πρώτο επιθετικό φάουλ ☠ Τι είχες Γιάννη.. ότι είχα πάντα.

90' τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

91' Ζαχίντ και Εφραίμ ανταλλάζουν την μπάλα, κάνε το τελικό πλασέ ο Εφραίμ, η μπάλα περνά σύριζα από το κάθετο δοκάρι και πάει έξω.... χάθηκε μια σπουδαία ευκαιρία, ίσως η καλύτερη του ΑΠΟΕΛ, για το γκολ της ισοφάρισης.

Χαχα χαχα 2η φορά που αγγίζει την μπάλα ο Νουχίου... Και 2ο επιθετικό φάουλ. Τι εν τούτος ρεε!!

90+4' τέλος του αγώνα.