ΕΝΠ 68-71 ΑΠΟΕΛ #21η «Απόδραση τετράδας με νίκη στο Αυγόρου»

ΠΕΡΑΣΕ ΝΙΚΗΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ Ο ΑΠΟΕΛ [28/02/2021]

Τη δεύτερη σερί επιτυχία του πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ επικρατώντας εκτός έδρας της Remedica ΕΝΠ με 71-68, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Με το δέκατο ροζ φύλλο τους οι «γαλαζοκίτρινοι», που βρίσκονται στην πέμπτη θέση έφθασαν τους 29 βαθμούς, ενώ οι «βυσσινί» βρίσκονται στην τρίτη θέση με 31 βαθμούς.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Λάντεν Λούκας με 16 πόντους (14 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Δραματική… απόδραση τετράδας [28/02/2021]

Δραματική, πλην σπουδαίας σημασίας νίκη πήρε το απόγευμα της Κυριακής ο καλαθοσφαιρικός ΑΠΟΕΛ, ο οποίος επικράτησε της ΕΝΠ με 68-71 και πραγματοποίησε άλλο ένα καθοριστικό βήμα στην προσπάθεια που καταβάλλει για είσοδό του στην τετράδα.

Η ομάδα μας, απέδρασε με μεγάλο διπλό από το Αυγόρου και πλησίασε ακόμη περισσότερο, τόσο την σημερινή της αντίπαλο, όσο και τον Απόλλωνα, ο οποίος ηττήθηκε από τον Κεραυνό. Ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος αξίζει να σημειωθεί πως σε περίπτωση ισοβαθμίας υπερτερεί τόσο της ΕΝΠ όσο και του Απόλλωνα, ανέβηκε στους 29 βαθμούς, έναντι 31 της ομάδας του Παραλιμνίου και 30 της ομάδας της Λεμεσού.

Δραματική εξέλιξη

Ισορροπημένο, με χαμηλό τέμπο και λάθη ήταν το πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα μας είχε προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του, ωστόσο δεν κατάφερε να... κτίσει στο +5 (8-13) και πήγε στη δεύτερη περίοδο με το +2, 13-15.

Στη συνέχεια τα δεδομένα αντιστράφηκαν. Οι γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό επιθετικά, αλλά αμυντικά υστέρησαν. Η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ (20-17), όμως, απάντησε με δικό της σερί και λίγο μετά τη συμπλήρωση του 15’ πέρασε εκ νέου μπροστά με 23-20. Από εκείνο το σημείο και μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά και έστειλαν την ομάδα μας στα αποδυτήρια από το -10, 36-26.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στα μέσα της τρίτης περιόδου η διαφορά κατέβηκε στο -3 (41-38). Η αντεπίθεση της ομάδας μας συνεχίστηκε. Με όπλο την πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά, πέρασε μπροστά στο σκορ με 41-42 και έβαλε τις βάσεις για το μεγάλο διπλό, 43-46.

Οι βάσεις για το σημαντικό διπλό μπήκαν και η ομάδα μας κλήθηκε να διαχειριστεί σωστά το τελευταίο δεκάλεπτο. Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα εφτά πόντων (43-50), ωστόσο άμεσα η διαφορά κατέβηκε στους δυο. Ο ΑΠΟΕΛ έβαλε τέλος στην αντεπίθεση των γηπεδούχων και με σερί 6-0, πήρε για πρώτη φόρα προβάδισμα οκτώ πόντων (50-58).

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης η ομάδας μας έχασε την ηρεμία της με αποτέλεσμα να απωλέσει το μεγάλο προβάδισμα των εφτά πόντων. Η ΕΝΠ πλησίασε δύο φορές στον πόντο, αλλά στο τέλος ο ΑΠΟΕΛ ήταν εκείνος που πανηγύρισε τη σημαντική νίκη με 68-71.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Landen Lucas με 16 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 36-26, 43-46, 68-71