ΑΠΟΕΛ 82-81 ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Ηρωική εμφάνιση και πανάξια στα play-offs #23η

ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ Ο ΑΠΟΕΛ [17/03/2021]

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε τον Κεραυνό με 82-81, για την 23η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, και πέρασε στα ημιτελικά της διοργάνωσης ως τέταρτος στη βαθμολογία. Στην επόμενη φάση οι δύο ομάδες θα τεθούν ξανά αντίπαλες, αφού η ομάδα του Στροβόλου ολοκλήρωσε ως πρώτη τη β’ φάση.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντέβιον Μπέρι με 15 πόντους (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασσίστ), ενώ καλό παιχνίδι έκανε και ο  Άλλεν με 14 πόντους (12 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Ο  ΑΠΟΕΛ έδειξε χαρακτήρα στο πιο σημαντικό παιχνίδι πρωταθλήματος, κέρδισε μετά από συγκλονιστική εμφάνιση τον Κεραυνό με 82-81 στο Λευκόθεο για την τελευταία αγωνιστική της β’ φάσης και εξασφάλισε πανάξια το εισιτήριο για τα  play-offs. Η ομάδα μας τερμάτισε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και στο δρόμο της για πρόκριση στον τελικό θα συναντήσει το σημερινό αντίπαλο της που κατέλαβε την πρώτη θέση.

Η εξέλιξη του αγώνα

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ στο καθοριστικό παιχνίδι με τον Κεραυνό. Η ομάδα μας με τον Στέφανο Ηλιάδη να πετυχαίνει τους εννέα από τους 21 πόντους, είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα από την αρχή μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και αφού δημιούργησε διψήφια διαφορά (21-11), πήγε στη δεύτερη περίοδο με το 21-13 υπέρ της.

Η ομάδα μας δεν είχε την ανάλογη συνέχεια και στα μέσα του δεκαλέπτου, βρέθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι πίσω στο σκορ (26-27). Ο ΑΠΟΕΛ με σερί 6-0, επανέκτησε το προβάδισμα (32-27), με τον αντίπαλο να το κερδίζει εκ νέου και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 36-40.

Με διάθεση να ανατρέψει το εις βάρος της αποτέλεσμα μπήκε στο παρκέ η ομάδα μας. Οι γαλαζοκίτρινοι κάλυψαν τη διαφορά και πέρασαν μπροστά με 53-47, αλλά σε ελάχιστα λεπτά δέχθηκαν σερί 0-12 και βρέθηκαν στο -6 (53-59), ενώ με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ήταν πίσω με 59-66.

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά άνοιξε ακόμη δυο πόντους (59-67), ωστόσο η ομάδα μας ανασυντάχθηκε άμεσα και αντέδρασε αποτελεσματικά, μειώνοντας στο τρίποντο (65-68) και ακολούθως στον πόντο (74-75). Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν δραματικό, με την ομάδα μας δυόμισι λεπτά πριν το τέλος να παίρνει προβάδισμα στο σκορ (80-79). Το άγχος... έπνιξε και τις δυο ομάδες, οι οποίες πέτυχαν μόλις ένα καλάθι και τον ΑΠΟΕΛ να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη με 82-81.

Αναλυτικά οι σκόρερ της ομάδας μας: Ηλιάδης 19, Κοιλαράς 8, Μπέρι 15, Γκίλμπερτ 9, Άλλεν 14, Μαραγκός 8, Κούνας 9.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 36-40, 59-66, 82-81