Κεραυνός 93-84 ΑΠΟΕΛ [3-0] «Αποκλεισμός του ΑΠΟΕΛ από τη τελική φάση»

ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΟΠΑΠ BASKET LEAGUE ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ

Το πρώτο εισιτήριο για την συμμετοχή στην τελική φάση της ΟΠΑΠ Basket League εξασφάλισε ο Κεραυνός, μετά την τρίτη του διαδοχική νίκη επί του ΑΠΟΕΛ, όπου έκανε το 3-0 στη σειρά. Ο Κεραυνός επικράτησε στον Στρόβολο του ΑΠΟΕΛ με 93-84, φτάνοντας έτσι στην πρόκριση στους τελικούς. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μπράντον Ρόζελ με 24 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε [30/03/2021]

Μεγάλη προσπάθεια, η οποία ωστόσο αποδείχθηκε χωρίς αντίκρισμα, κατέβαλε ο ΑΠΟΕΛ στο τρίτο παιχνίδι της σειρά των play off απέναντι στον Κεραυνό στον Στρόβολο το βράδυ της Τρίτης.

Η ομάδα μας, πάλεψε και έδωσε πολλές δυνάμεις για τη νίκη που θα την επανάφερε στο κόλπο της πρόκρισης, αφού θα μείωνε σε 2-1, ωστόσο ηττήθηκε τελικά με 93-84 και με το συνολικό 3-0 αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Η εξέλιξη του αγώνα

Συνεχώς πίσω στο σκορ ήταν ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο αντίπαλος εκμεταλλεύτηκε το μουδιασμένο ξεκίνημα της ομάδας μας (5-0), σταδιακά ανέβαζε το προβάδισμα του (17-9) και δημιούργησε διαφορά δέκα πόντων, 29-19.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας έδειξε σημάδια ανάκαμψης και πλησίασε στο καλάθι (34-32), ωστόσο δεν είχε την ανάλογη συνέχεια και πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά των δέκα πόντων που κουβαλούσε από προηγουμένως, 49-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ για μεγάλο χρονικό διάστημα βρισκόταν σε  αρκετή απόσταση πίσω στο σκορ (59-46, 72-55), ωστόσο προς το τέλος, έκανε σερί 0-9 και πήγε στην τελευταία περίοδο από το -8, 72-64.

Η ομάδα μας συνέχισε την προσπάθεια, με τη διαφορά να αυξομειώνεται, και πέντε λεπτά πριν το τέλος να βρίσκεται στον ίδιο παρονομαστή (85-77). Ο ΑΠΟΕΛ μείωσε στους πέντε (85-80), αλλά μέχρι εκεί, αφού ο Κεραυνός επανάφερε τη διαφορά στους επτά, την οποία και αύξησε εννιά μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Οι σκόρερ της ομάδας μας: Στέφανος Ηλιάδης 18, Γαβριήλ Κοιλαράς 11, Lamont Berry 18, Emmanuel Gilbert 9, Landen Lucas 12, Κυπριανός Μαραγκός 8, Βασίλης Κούνας 2, Πέτρος Παπαμιχαήλ 6.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-19, 49-39, 49-39, 93-84