LIVE: ΑΝΟΡΘΩΣΗ 1-0 ΑΠΟΕΛ [1-0 agg.] Coca Cola Cup «Επιτακτική ανάγκη» η υπέρβαση στον επαναληπτικό.

«Ήττα του ΑΠΟΕΛ από την Ανόρθωση στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Κύπρου Coca Cola και τα περιθώρια πρόκρισης έχουν στενέψει πολύ.

Στον πρώτο αγώνα, η Ανόρθωση νίκησε τον ΑΠΟΕΛ με 1-0 με γκολ του Καλτσά στο 19ο λεπτό, δώρο ολόκληρης της αμυντικής γραμμής, κυρίως του Σαμπάλα.

Η Ανόρθωση αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 53ο λεπτό αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Νταουσβίλι, κάτι που δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν οι παίκτες του Πουρσαϊτίδη, αφού δεν έκαναν κάτι το ουσιαστικό στον αγωνιστικό χώρο. Η Ανόρθωση είχε και ένα δοκάρι. Το ΑΠΟΕΛ ζήτησε και ΔΕΝ πήρε τρία πέναλτι.

Επιτακτική ανάγκη η υπέρβαση στον επαναληπτικό...Ποιος θα την κάνει όμως;;;».

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Μονόλεπτος σιγή στην μνήμη παράγοντα της Ανόρθωσης.

Ο Ιταλός διαιτητής, Μαουρίτσιο Μαριάνι, σφυρίζει την έναρξη της σημερινής μεγάλης αναμέτρησης στο ΠΑΠ.

Στην σέντρα ήταν το ΑΠΟΕΛ.

10' πρώτη επίθεση για την Ανόρθωση, αποκρούεται από την άμυνα μας.

Σε θέση όφσαϊντ ο παίκτης της Ανόρθωσης. Η φάση ως μη γενόμενη.

14' πρώτη επίθεση και για το ΑΠΟΕΛ με τον Κλωναρίδη από τα δεξιά. Βγάζει τη σέντρα, διώχνει η άμυνα της αντίπαλης ομάδας.

14' Σέντρα από τον ΑΠΟΕΛ, η κεφαλιά του Γκάρνερ βρίσκει το παρατεταμένο χέρι του Πουργκότς. Πέναλτι ζητά ο ΑΠΟΕΛ, όχι λέει ο Ιταλός, ούτε καν στο ΒΑΡ δεν πήγε.

15' Νέα παράλληλη σέντρα με τον Κλωναρίδη από τα δεξιά, αποκρούει με τα ακροδάχτυλα ο Λόρια, του ξεφεύγει η μπάλα. Διώχνει η άμυνα του.

19΄σέντρα της Ανόρθωσης, χάνει την μπάλα και τον παίκτη του ο Ενσούε, βγαίνει η νέα σέντρα, έρχεται προ του Σαμπάλα και καρφώνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίκτια του Ουζόχο που έμεινε άγαλμα, ο Καλτσάς για το 1-0.

Βαρύτατη ευθύνη σε όλη την αμυντική γραμμή για το γκολ της Ανόρθωσης. Πρώτα χάνει τον παίκτη του ο Ενσούε. Ακολούθως ο Κλωναρίδης αφήνει τον αντίπαλο να κάνει τη σέντρα. Στη συνέχεια "αναζητούνται" οι δυο κεντρικοί αμυντικοί, μάταια. Μετά ο Σαμπάλα "έκατσε" και περίμενε την μπάλα να έρθει να τον έβρει και στη συνέχεια απομακρύνθηκε αντί να μπει στη φάση. Τέλος ο Ουζόχο έμεινε άγαλμα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ 1-0 ΑΠΟΕΛ [1-0 συν.]

[Ανούσια κατοχή της μπάλας από την ομάδα μας].

[Μισή επίθεση η Ανόρθωση και γκολ, τόσο απλό].

25' κίτρινη στον DAUSHVILI

26' Νέα σέντρα για Ανόρθωση που πλησιάζει το γκολ. Επιθετικό φάουλ δίνει ο Ιταλός για χέρι παίκτη της κυρίας.

40' τετ α τετ του Καλτσά (που έφυγε από θέση όφσαϊντ) με τον Ουζόχο. Νικητής της μονομαχίας αναδεικνύεται ο Ουζόχο και σώζεται το ΑΠΟΕΛ από το 2-0.

41' Όφσαϊντ η Ανόρθωση.

Ανύπαρκτο το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο μέρος.

44' Μέσα στα αντίπαλα καρέ ο Ζαχίντ, προσπαθεί για τη σέντρα, διώχνει η άμυνα της ΑΝΟ.

44' σε θέση όφσαϊντ σφυρίζεται ο Ζαχίντ.

45΄επίθεση της ΑΝΟ, γίνεται το σουτ εντός περιοχής από την Σβιλιτάγια, η μπάλα στο δοκάρι και απομακρύνει η άμυνα.

Σύμμαχος μας το δοκάρι που δεν "άφησε" να γίνει το 2-0.

45' ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να κρατήσει μπάλα στο πρώτο μέρος. Προσπάθησε από τα πλάγια να απειλήσει αλλά η Ανόρθωση έκλεινε καλά τους χώρους.

45+1' ΤΕΛΟΣ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ανόρθωση 1-0 ΑΠΟΕΛ [1-0 agg.] Coca-Cola cup

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

46' Στην σέντρα ήταν η Ανόρθωση.

46' Με αναγκαστική αλλαγή άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Σαχάρ στη θέση του τραυματία Γκάρνερ

46' μέσα ο BEN SAHAR / έξω ο JOSEPH GARNER

Άρχισε το δεύτερο μέρος.

48' πρώτη επίθεση του ΑΠΟΕΛ. Σέντρα από τα δεξιά με τον Σαμπάλα, μόνος ο Μπεν Σαχάρ αδυνατεί να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα... ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ. Εδώ είναι που πραγματικά μας λείπει ο Γκάρνερ... φύσημα ήθελε για να μπει αλλά ο Ισραηλινός είναι μόνο για τα κάτσαρα.

[Ποιος Μπεν και πράσινα άλογα. Τέτοια ευκαιρία δεν χάνεται].

51' κόρνερ η ΑΝΟ από το λάθος του ΕΝσούε.

54' νέο σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ανουάρ από τον Νταουσβίλη.

Δεύτερη κίτρινη κάρτα και κόκκινη για τον "χασάπη" της Ανόρθωσης που μένει με 10 παίκτες για τη συνέχεια. (MURTAZ DAUSHVILI)

56' ΕΝσούε - ΕΝτογκαλά ανταλλάζουν την μπάλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή, κάνει την χαμηλή σέντρα ο Εντογκαλά, η μπάλα κτυπά σε χέρι αντιπάλου. Νέο πέναλτι ζητά το ΑΠΟΕΛ. Νέο όχι από τον Ιταλό διαιτητή. Ούτε και τώρα πήγε στο ΒΑΡ.

57' διπλή αλλαγή για την Αόρθωση:

μέσα ο HAMBARDZUMYAN / έξω ο DOR MICHA

μέσα ο RENATO MARGACA / έξω ο KVILITAIA

60' νέα σέντρα με τον ΕΝσούε από τα δεξιά. Νέα απόκρουση με το χέρι από τον αντίπαλο. Ζητά και πάλι πέναλτι το ΑΠΟΕΛ. Λέει και πάλι όχι ο Ιταλός που δεν πάει ούτε τώρα στο ΒΑΡ.

ΤΡΙΑ ΠΕΝΑΛΤΙ ΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΑΠΟΕΛ, ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΚΑΝΕΝΑ. Αντικειμενικά και κρίνοντας εκ των υστέρων, λέμε ότι τουλάχιστον τα δύο από τα τρία έπρεπε να δωθούν.

62' νέα σέντρα του Κλωναρίδη από τα δεξιά. Η μπάλα καταλήγει στον Σαχάρ, ξεμαρκάρεται από τον αντίπαλο και κάνει το άψυχο πλασέ πάνω στον Λόρια... ούτε και τώρα το γκολ από τον ατσούμπαλο Μπεν Σαχάρ. Άτυχο το ΑΠΟΕΛ που δεν είχε τον Γκάρνερ διαθέσιμο.

[Δεν προσπάθησε για το γκολ, αντιθέτως, πάσαρε στον αντίπαλο τερματοφύλακα!!!]

[Αυτή ήταν η πρώτη τελική στον στόχο].

65' Νέα σέντρα από τον Κλωναρίδη. Κάτοχος της μπάλας γίνεται στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής ο Ζαχίντ. Ξεμαρκάρεται και κάνει το σουτ πλασέ, μεγάλη απόκρουση του Λόρια.

[Ούτε και τώρα ήρθε η ισοφάριση].

[Δεν αξιοποιήσαμε καθόλου το γεγονός ότι οι αντίπαλοι παίζουν με 10].

72' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: μέσα ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΓΑΒΡΙΗΛ / έξω ο ZABALA.

75' Σέντρα του Σταύρου Γαβριήλ από αριστερά. Κάνει το δυνατό σουτ ο Ανουάρ... μόλις άουτ, δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Γεωργιανού πορτιέρο, Λόρια.

76' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: μέσα ο TOMAS DE VINCENTI / έξω ο DORIAN GEORGE V. KLONARIDIS

76 Αλλαγή η ΑΝΟ: μέσα ο ΧΡΙΣΤΟΦΗ / έξω ο TORNIKE OKRIASHVILI

78' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ. Εκτελείται από τον ΝΤΕΒΙ. Πιάνει την στριφτεί κεφαλιά ο ΕΝσούε στο πρώτο δοκάρι. Η μπάλα ελάχιστα άουτ, δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Λόρια.

[ούτε και τώρα η ισοφάριση].

79' όφσαϊντ ο Χριστοφή που συνεχίζει και κτυπά την μπάλα. Κακός δεν πήρε κίτρινη από τον κακό Ιταλό διαιτητή.

80' πάσα του ΝΤΕΒΙ στον Γραβριήλ. Κάνει το σουτ με το αριστερό, μέσα από την περιοχή, ο Σταύρος, μόλις άουτ και πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λόρια, αφού πρώτα άγγιξε σε πόδι αμυντικού και κερδίζει το κόρνερ.

80' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ. Εκτελεί ο ΝΤΕΒΙ, διώχνει μακριά με γροθιές ο Λόρια.

[Ο ΑΠΟΕΛ πιέζει και ψάχνει το γκολ, η Ανόρθωση αμύνεται σωστά με το σύστημα λεωφορείο, με το χρόνο να κυλάει και να απομένουν άλλα 10 λεπτά για το τέλος].

83' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: μέσα ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗΣ / έξω ο MARIUS LUNDEMO.

85' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

87' Μακρινό σουτ, από απόσταση, από τον ΝΤΕΒΙ, πέφτει με αυτοθυσία και αποκρούει ο Λόρια.

88' νέα σέντρα του Σταύρου από τα αριστερά. Καβαλάει τον Ανουάρ ο Λόρια, προκειμένου να αποκρούσει, και τον ρίχνει κάτω... ίσως να υπήρχε παράβαση. Ποιος νοιάζεται αφού όλα είναι κατά του ΑΠΟΕΛ.

89' κίτρινη κάρτα στον SANTOS (άδικη κατά την εκτίμηση μας).

90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+4' ο Ιταλός "ατσούμπαλος" διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του αγώνα. Μόνο απαρατήρητος δεν πέρασε ο Ιταλός.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό του ΓΣΠ με την Ανόρθωση να είναι το μεγάλο φαβορί αφού έχει το προβάδισμα στο σκορ αλλά και καλύτερους ποδοσφαιριστές από αυτούς του ΑΠΟΕΛ.

Χάσαμε από μια ομάδα που έχει για προπονητή τον Κετσμπάγια, που έχει στη σύνθεση της τον Αρτυμάτα, τον Γριστοφή και τον Μαρκάσα και που αγωνιζόταν για 40 λεπτά με 10 παίκτες.