Η Ιταλία είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης, νίκησε 3-2 (1-1) στα πέναλτι την Αγγλία!

It didn’t come home... GONE TO ROME!

EURO 2020 Final

11/07/2021 ΙΤΑΛΙΑ Italy 1-1 ΑΓΓΛΙΑ England, Πέναλτι: (3 - 2)

Η Ιταλία είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης, καθώς στη διαδικασία των πέναλτι επικράτησε με 3-2 της Αγγλίας, στον μεγάλο τελικό του Euro 2020 που διεξήχθη στο Γουέμπλεϊ.

Ο κανονικός αγώνας και η παράταση ολοκληρώθηκαν με τις δύο ομάδες ισόπαλες, 1-1.

Η Αγγλία προηγήθηκε με τον Λουκ Σο στο 2΄ και στο 67΄ ο Μπονούτσι έφερε το ματς στα ίσια.

Πιο ονειρεμένο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να περιμένει η Αγγλία που άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό του τελικού με τον Σο. (0-1).

Στο 67ο λεπτό του τελικού η Ιταλία κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με τον Μπονούτσι που εξ΄ επαφής σχεδόν σούταρε με δύναμη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Αγγλίας! (1-1).

Σάντσο αποκρούει ο Ντοναρουμα

Ζορζίνιο αποκρούει με τη βοήθεια του δοκαριού ο Πίκφορντ!

Σάκα αποκρούει ο Ντοναρούμα!

Η Ιταλία επικρατεί στη διαδικασία των πέναλτι με 3-2 με ήρωα τον Ντοναρούμα και κατακτά το τρόπαιο της Πρωταθλήτριας Ευρώπης!

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ EURO 2020/2021 - ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ EURO 2020/2021 - ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ.