Η Ιταλία στον τελικό, 4-2 (1-1) την Ισπανία στα πέναλτι

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ - Semifinal EURO 2020/2021

06/07/2021: ΙΤΑΛΙΑ Italy 1-1 ΙΣΠΑΝΙΑ Spain. Chiesa 60' 1-0, Morata 80' 1-1. (Η Ιταλία κέρδισε 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι)

Italy Flag of Italy 0-0 Spain Flag of Spain Locatelli Χ

Η Ιταλία είχε την τύχη με το μέρος της, τον Ντοναρούμα να επεμβαίνει την κατάλληλη στιγμή και η «σκουάντρα ατζούρα» είναι η πρώτη φιναλίστ του μεγάλου τελικού του Euro 2020. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι επικράτησε με 4-2 στα πέναλτι της Ισπανίας (1-1 ο κανονικός αγώνας και η παράταση) και πλέον, περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της που θα προκύψει από την αναμέτρηση της Τετάρτης, ανάμεσα στη Δανία και στην Αγγλία.

Οι Ίβηρες ήταν ανώτεροι στα 120 λεπτά του ματς, είχαν πολλές ευκαιρίες, αλλά παρότι ο Ουνάι Σιμόν απέκρουσε το πρώτο πέναλτι του Λοκατέλι, στη συνέχεια ο κορυφαίος του ματς, Ντάνι Όλμο αστόχησε, ενώ στη συνέχεια ο Ντοναρούμα νίκησε τον Μοράτα και ο Ζορζίνιο με άψογη εκτέλεσε έστειλε την Ιταλία στον τελικό της Κυριακής (11/07).

Η ομάδα του Μαντσίνι περνά για 4η φορά στην ιστορία της σε τελικό της διοργάνωσης, έχοντας να επιδείξει μια κατάκτηση (1968) και δύο ήττες (2000 από Γαλλία, 2012 από Ισπανία).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ EURO 2020/2021 - ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ EURO 2020/2021 - ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16.