LIVE: ΑΡΗΣ 0-1 ΑΠΟΕΛ, 7η αγ. «Τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα»

POST GAME:

«Ο ΑΠΟΕΛ επέστρεψε στις εκτός έδρας νίκες (0-1) και με αμυντική συγκέντρωση και σωστή διαχείριση του σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε σχετικά "άνετα" στη τρίτη νίκη του στο πρωτάθλημα, που ήταν και η πρώτη εκτός έδρας για φέτος.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 0-1 του ΑΡΗ Λεμεσού στο Τσίρειο στάδιο, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, υποχρεώνοντας τους «πράσινους» στη δεύτερη εντός έδρας ήττα τους.

Σκόρερ του ΑΠΟΕΛ ο Λούκας Σόουζα. Η ΚΟΠ όμως το έδωσε ως αυτογκόλ στον MOUCKETOU MOUSSOUNDA».

NDONGKALA - MAGLITSA - NATEL

Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Πρώτος εμφανίστηκε ο ΑΠΟΕΛ κι ακολούθησε ο ΑΡΗΣ με τελευταίους του διαιτητές.

Περισσότεροι από 1,200 φίλοι των γαλαζοκιτρίνων βρίσκονται στην Ανατολική κερκίδα του Τσιρείου, δημιουργώντας μια όμορφη ατμόσφαιρα με τα συνθήματα και τις ιαχές.

Ο διαιτητής Βασίλης Δημητρίου σφυρίζει την έναρξη του αγώνα. (οι μικροί οργανωμένοι του ΑΠΟΕΛ τον υποδέχτηκαν με βρισιές).

ΑΡΗΣ 0-0 ΑΠΟΕΛ

Στην σέντρα είναι η ομάδα του ΑΡΗ.

8' κίτρινη κάρτα ο ISSAM CHEBAKE.

13' φάουλ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ έξω από τα καρέ του ΑΡΗ, κοντά στο κόρνερ.

13' κίτρινη στον STEEVE FARID YAGO του ΑΡΗ.

13' αναγκαστική αλλαγή ΑΠΟΕΛ: μέσα ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ στη θέση του τραυματία ISSAM CHEBAKE.

Εκτελεί το ελεύθερο ο Νατέλ, πιάνει την πισινή κεφαλιά, στο πρώτο δοκάρι, ο Μάγκλιτσα, η μπάλα πάει ψηλά και εκτός εστίας.

14' μακρινό σουτ ο Σπόλιαριτς, εκτός εστίας, δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Ήταν η πρώτη τελική και η πρώτη ευκαιρία για τον ΑΡΗ.

26' σέντρα του Σαμπάλα, μαζεύει ο κήπερ του ΑΡΗ.

30' μακρινό σουτ του Ρογκάλια, η μπάλα έξω, δίπλα από το κάθετο δοκάρι και πάλι.

36' κίτρινη κάρτα στον VUJADIN SAVIC

45' Επίθεση ΑΠΟΕΛ με τον Νατέλ, κάνει το σουτ ο Λίο, κάπου κοντράρει και πάει κόρνερ.

Κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

Τέλος Α' ημιχρόνου.

46΄ άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Στην σέντρα ήταν ο ΑΠΟΕΛ.

47' κίτρινη κάρτα στον PAULO VINICIUS SOUZA DOS SANTOS του ΑΠΟΕΛ

57' διπλή αλλαγή ο ΑΡΗΣ.

Μέσα ο KEVIN MONNET PAQUET / έξω ο MATIJA SPOLJARIC

Μέσα ο ALEX YOWAN KEVIN MOUCKETOU MOUSSOUNDA / έξω ο FACUNDO SEBASTIAN RONCAGLIA.

62' μακρινό αράουτ του ΑΡΗ, απομακρύνει ο Σόουζα.

Νέο μακρινό σουτ του ΑΡΗ, εκτός εστίας, δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Σκουφέτ που δεν ανησυχεί καθώς είχε τον έλεγχό της πορείας της μπάλας, όμως η μπάλα προηγουμένος είχε βρει αμυντικό παίκτη της ομάδας με αποτέλεσμα να καταλήξει σε κόρνερ.

Αυτός είναι ο ΑΡΗΣ. Τίποτα το ιδιαίτερο παρά τους πρωτοκλασάτους παίκτες που έχει. Όλο μακρινά σουτ κάνουν.... τζια αν κάτσει μέσα έκατσεν.

63' κόρνερ κερδίζει ο ΑΡΗΣ.

63' αλλαγή ο ΑΡΗΣ: μέσα ο DANIEL SIKORSKI / έξω ο VITALII KVASHUK

65' Μακρινό σουτ του ΑΡΗ, "έκοψε" με το κεφάλι την πορεία της μπάλας παίκτης του ΑΡΗ και την βγάζει άουτ. Κραυγαλέα περίπτωση για τον ΑΡΗ που ίσως να γινότανε και γκολ.

67' Μακρινό σουτ, αδύναμο, του Στεπίνσκι, αποκρούει εύκολα ο Σκουφέτ.

67' νέο μακρινό σουτ του ΑΡΗ, μόνος ο Αρηανός ποδοσφαιριστής απέναντι από τον Σκουφέτ, δεν σκοράρει και στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Η φάση 'ήταν όφσαϊντ αλλά ο διαιτητής έκλεισε τα μάτια. Η καλύτερη ευκαιρία του ΑΡΗ για το γκολ.

Πολύ καλύτερος ο ΑΡΗΣ στο δεύτερο μέρος. Αν ήταν πιο τυχερός θα είχε πετύχει δυο γκολ μέχρι τώρα.

Ανύπαρκτος για την ώρα ο ΑΠΟΕΛ.

68' διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ:

Μέσα ο GIORGI KVILITAIA / έξω ο ανύπαρκτος σήμερα ANTON MAGLICA

Μέσα ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ / έξω ο LEONARDO NATEL VIEIRA

69' σουτ γυριστό από τον Σικόφσκι μέσα από τα καρέ μας, ψηλά και εκτός εστίας η μπάλα.

70' κόρνερ  ο ΑΠΟΕΛ.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

71' εκτελεί το κόρνερ ο Θεωδόρου, πιάνει την πισινή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι ο Βινίσιους, πιο ψηλά από όλους ο Σόουζα στο δεύτερο δοκάρι, πιάνει την καρφωτή κεφαλιά και με τη βοήθεια του κεφαλιού του *MOUCKETOU MOUSSOUNDA* καρφώνει την μπάλα στο πλεκτό του Μανάλβες για το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Η μπάλα πριν καταλήξει στο τέρμα, βρήκε στο κεφάλι του *MOUCKETOU MOUSSOUNDA* χωρίς όμως να αλλάξει πορεία. Ο διαιτητής και η ΚΟΠ δεν πίστωσαν το γκολ στον Σόουζα αλλά το χρέωσαν ως αυτογκόλ στον *MOUCKETOU MOUSSOUNDA*.

ΑΡΗΣ 0-1 ΑΠΟΕΛ.

79' δυνατό σουτ του Σόουζα, μεγάλη απόκρουση του Μανάλβες που κρατάει τον ΑΡΗ στο παιγνίδι.

81' διπλή αλλαγή ο ΑΡΗΣ:

μέσα ο ΑΝΤΡΕΑΣ ΦΡΑΓΚΟΣ / έξω ο MANUEL ALEJANDRO GARCIA SANCHEZ.

μέσα ο MORGAN LEA BROWN / έξω ο SHAVY WARREN BABICKA.

82' Αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ με ντεμπούτο του νεαρού Ντιαβαρά.

82' μέσα ο KANDET DIAWARA / έξω ο DIEUMERCI NDONGALA.

87' Γενική σύρραξη στο παιγνίδι.

88' κίτρινη κάρτα στον VANAILSON LUCIANO DE SOUZA ALVES του ΑΡΗΑ και...

88' κίτρινη κάρτα στον GIORGI KVILITAIA του ΑΠΟΕΛ για τη σύρραξη.

89' νέο μακρινό σουτ του ΑΡΗ, από τα 35 μέτρα, ψηλά άουτ.

90' τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+4' τέλος του αγώνα.

Δεν μας άρεσε ο ΑΡΗΣ που πόνταρε  μόνο στα μακρινά σουτ.

Αντίθετα ο ΑΠΟΕΛ, βελτιώνεται, αργά και σταθερά. Στο τέλος κόσμος (όσοι έμειναν) και ποδοσφαιριστές έγιναν ένα και πανηγύρισαν έξαλλα τη νίκη. Αποθέωση για τους ποδοσφαιριστές.