LIVE: Δόξα Κατωκοπιάς 2-2 ΑΠΟΕΛ, 8η αγ. «Κάποιοι δεν θέλουν να δουν τον Πρεσβευτή να επιστρέφει»

POST GAME:

Δόξα Κατωκοπιάς 2-2 ΑΠΟΕΛ, Μακάρειο στάδιο, 8η αγωνιστική, παγκύπριο πρωτάθλημα cyta. Σάββατο, 30 Οκτωβρίου 2021, 17:00

«Η μεγάλη αναμέτρηση στο Μακάρειο στάδιο ανέδειξε νικητή την εντεταλμένη διαιτησία του φωτίου,  που εκτελούσε εντολές της γουρουνο-κεφαλής της ΚΟΠ, στερώντας από τον ΑΠΟΕΛ το μεγάλο τρίποντο. Κάποιοι εκεί στην ΚΟΠ δεν θέλουν να δουν τον πρεσβευτή του Κυπριακού ποδοσφαίρου να επανέρχεται. Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν την απόλυτη κυριαρχία στον αγωνιστικό χώρο αλλά πήραν μόλις 1 βαθμό, κόντρα στην Δόξα που έκανε μία επίθεση όλη κι όλη και πέτυχε 2 τέρματα!!!

Τα τέρματα: 0-1 Savić 15’, 1-1 Sadik 30’(πέναλτι), 2-1 Romario 44’, 2-2 Tidjani 85’(αυτογκόλ).

LIVE FEED - 17:00:

Δόξα Κατωκοπιάς - ΑΠΟΕΛ, Μακάρειο στάδιο, 8η αγωνιστική, παγκύπριο πρωτάθλημα cyta.Σάββατο, 30 Οκτωβρίου 2021, 17:00

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: APOELGROUP / TWITTER TEAM

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ: CYTAVISION SPORTS HD [PRIMETEL / CABLENET]

ΧΟΡΗΓΟΣ: PARIMATCH

ΔΟΞΑ, Κώστας Σακκάς:

Σισκόφσκι, Αντενόν, Στυλιανού, Καραμανώλης, Ασαμόα, Λαφράνς, Μπαλντέ, Αντάμοβιτς, Τραϊτσέφκι, Μέσκα, Σαντίκ

ΑΠΟΕΛ, Σωφρόνης Αυγουστή 3-4-3:

SCUFFET

KARO - VINICIUS - SAVIC

THEODOROU - LYNDEMO - SOUZA - ZABALA

NDOGNAKALA - KVILITAIA - NADEL

Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Στην Ανατολική κερκίδα του σταδίου φτάνει διαμέσου του αγωνιστικού χώρο ο Πρόεδρος του ΑΠΟΕΛ με το συμβούλιο του. Πίσω από τον Πρόεδρο και λίγο πιο πάνω έχουν πάρει τη θέση τους, οι του ΠανΣυΦι.

Ο κόσμος έχει γεμίσει ασφυκτικά την Ανατολική παρά τον κακό καιρό που προμηνύει βροχές.

00' Ο νεαρός και άπειρος αλλά ορκισμένος ανιτΑΠΟΕΛίστας διαιτητής, Κωνσταντίνος Φωτίου, σφυρίζει την έναρξη της σημερινής αναμέτρησης στο Μακάρειο στάδιο.

00' Στην σέντρα ήταν ο ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάϊα.

03' πρώτο φάουλ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ.

06' φάουλ για τη Δόξα, αποκρούει ο Σάβιτς.

07' Τραυματισμός του ΣΑΒΙΤΣ στο κεφάλι. Δένεται με επίδεσμο η πληγή κι ο Σέρβος επιστρέφει στο παιγνίδι.

09' Σέντρα του Νατέλ από δεξιά για τον Κβιλιτάια εντός περιοχής, ο Κβίλι δεν μπορεί να ξεφύγει από τους 3 αντιπάλους που τον περικυκλώσει με αποτέλεσμα να χαθεί η ευκαιρία.

12' σουτ ο Κβίλι, σε αντίπαλο σώμα η μπάλα.

13' Σέντρα ο Θεοδώρου, σουτ ο Κβίλι, κόντρα και κόρνερ.

14' κόρνερ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

15' Γκολ με καρφωτή κεφαλιά του μπανταρισμένου στο κεφάλι, Βουγιαντίν Σάβιτς, από το κόρνερ του Δημήτρη Θεοδώρου. Η μπάλα κτύπησε στο εσωτερικό μέρος του δοκαριού, αναπήδησε στο εσωτερικό μέρους της εστίας έχοντας περάσει ολόκληρη την γραμμή τέρματος και επιστρέφει στον Σόουζα που προσπαθεί εκ νέου. Τελικά το γκολ μετράει μετά από μερικά δευτερόλεπτα σκεπτικισμού του διαιτητή.

ΔΟΞΑ 0-1 ΑΠΟΕΛ.

Ξέφρενοι πανηγυρισμοί από τους ΑΠΟΕΛΙΣΤΕΣ στην ανατολική κερκίδα.

25' ένα μακρινό σουτ της Δόξας, χωρίς ουσία, μαζεύει εύκολα ο Σκούφφετ.

26' σέντρα του Θεοδώρου, κεφαλιά ο Ζαμπάλα, αποκρούει ο Σισκόφσκι.

- Δυσκολεύεται πολύ η Δόξα να κρατήσει μπάλα, αφού ο ΑΠΟΕΛ υπερέχει κατά πολύ.

27' Μπαίνει στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ ο Μπαλτέ της Δόξας, πέφτει.... και μετά από 10 δευτερόλεπτα, ο διαιτητής επιστρέφει και καταλογίζει πέναλτι προς μεγάλη έκπληξη ΟΛΩΝ, ακόμα και των ιδίων των παικτών της Δόξας.

27' κίτρινη κάρτα στον Βινίσιους.

29' Πέναλτι για τη Δόξα, εκτελεί ο Σαντίκ, δοκάρι και μέσα, παρά την προσπάθεια του Σκουφέτ, που έπεσε στη σωστή γωνία, την άγγιξε λίγο, αλλά όχι αρκετά για να την αποκρούσει.

ΔΟΞΑ 1-1 ΑΠΟΕΛ

- Το πέναλτι (αν ήταν / που δεν ήταν) θα έπρεπε να επαναληφθεί. Αρκετοί παίκτες ήσαν μέσα στην περιοχή την στιγμή της εκτέλεσης, ιδιαίτερα ένα της Δόξας.

- ΦΩΤΟ:

33' Ο Νατέλ εντός της αντίπαλη περιοχής, κάνει τη σέντρα για τον Σόουζα, πιάνει την κεφαλιά ο Λούκας, η μπάλα αναπηδά πρώτα στο χορτάρι και μετά στα χέρια του τερματοφύλακα.

34' Κίτρινη στον προπονητή μας για διαμρτυρίες.

35' αλλαγή η Δόξα: μέσα ο BOJAN KOVACEVIC / έξω ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ

35' κίτρινη στον ROMARIO BALDE

38' σέντρα ο Δημητρίου, προσπάθεια του Νατέλ και στη συνέχεια του Σόουζα για το γκολ, αλλά κοντράρει σε αντίπαλα πόδια και μαζεύει εύκολα ο τερματοφύλακας.

44' επίθεση του μαύρου Μπαλτέ, μπαίνει στην περιοχή, τον χάνει ο Βινίσιους που αδυνατεί να τα βγάλει πέρα μαζί του, κάνει το σουτ ο μαύρος της Δόξας στη κλειστή γωνία του Σκουφέτ, οριζόντιο δοκάρι και μέσα... ωραίο γκολ για τη Δόξα.

ΔΟΞΑ 2-1 ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ πονά στον άσσο.,,.

- Για άλλα μια φορά δεν εμπνέει εμπιστοσύνη κάτω από τα δοκάρια μας ο Σκουφέτ που φαίνεται να μην είναι καλός τερματοφύλακας. Δυο χρόνια "ταίζαμε τζιε ποτίζαμε" τον Ουζόχο και μας πούλησε στην Πάφο και μετά εν μια νυχτή την έκανε για την Ομόνοια. Ο δε Νεόφυτος αδυνατεί [δεν μπορεί) να σηκώσει το βάρος της φανέλας του ΑΠΟΕΛ.

45' τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

45' κίτρινη στον VUJADIN SAVIC

45+1' σέντρα του Ντονγκαλά... Νατέλ και Σόουζα αδυνατούν να την στείλουν στα δίκτια. Από τον απότιστο σκληρό αγωνιστικό χώρο η μπάλα αναπήδησε ανεξέλεγκτα και χάθηκε μια τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση πριν το τέλος του ημιχρόνου, με κέρδος ένα κόρνερ.

- Πέναλτι ζητά ο ΑΠΟΕΛ, τίποτα λέει το αμούστακο πουλέν του Κούμα.

45+2' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

45+4' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

- Συμπέρασμα ημιχρόνου: "Ένα σουτ" η Δόξα... δύο γκολ. Τρομερά πράγματα από το πουλέν του Κούμα.

46' άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με τη Δόξα στη σέντρα.

Άρχισε δειλά δειλά και η βροχή.

48' φάουλ για τη Δόξα εξω από τα καρέ μας με ον Βαλτέ. Εκτελεί η μπάλα μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Κόρνερ τελικά αφού την άγγιξε με τα ακροδάχτυλα του Σκουφφέτ.

49' κόρνερ η Δόξα.

51' πέναλτι ζητά ο Σόουζα για πέσιμο στην περιοχή, τίποτα λέει ο χοχοδιαιτητής.

54' κίτρινη κάρτα στον ΔΗΜΗΤΡΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ

57' αλλαγή ΑΠΟΕΛ, μέσα ο KANDET DIAWARA / έξω ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ

60' κίτρινη στον BERAT SADIK

62' κίτρινη στον ΜΑΡΙΟ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ

63' φεύγει μόνος στην αντεπίθεση ο Κβιλιτάια (ο έμμισθος σπίκερ της cytavision ωρύεται ότι ο Κβίλι ήταν σε θέση όφσαιντ) περνά και τον τερματοφύλακα ο Κβίλι αλλά πάει πλάγια, κάνει το πλασέ στο κάθετο δοκάρι, κοντινή προβολή του Σόουζα και γκολλλλ εν μέσω αποθέωσης.

65' ακυρώνεται το γκολ δια μέσω του ΒΑΡ προς τέρψει των πάντων, ιδιαίτερα του σχολιαστή της cytavision. ΟΛΟΙ τους είναι υποταγμένοι στις διαταγές του Κούμα και ταγμένοι στο αντιΑΠΟΕΛ καθήκον τους. ΚΑΚΟ ΧΡΟΝΟ χΟΥΛΛΟΙ ΣΑΣ.

Δυναμώνει η βροχή.

70' κίτρινη στον ΝΑΤΕΛ

71' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

71' κίτρινη στον BUOMESCA TUE NA BANGNA

72' κίτρινη στον BOJAN KOVACEVIC

74' Διπλή αλλαγή η Δόξα.

μέσα ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΑΛΛΗΣ / έξω ο MARKO ADAMOVIC

μέσα ο ANANE TIDJANI / έξω ο ΜΑΡΙΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ

75' φάουλ εκτελεί ο Ζαμπάλα, κεφαλιά από τον Σάβιτς με κέρδος ένα κόρνερ.

76' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

Διπλή αλλαγή ΑΠΟΕΛ:

80' μέσα ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗΣ / έξω ο LEONARDO NATEL VIEIRA

80' μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / έξω ο DIEUMERCI NDONGALA

89' νέο κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ. Εκτελείται από τον Ζαμπάλα .............

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

Ήταν πρώτα η κεφαλιά του Καρώ και στη συνέχεια στην πορεία της προς τα δίκτυα άγγιξε το κεφάλι του ANANE TIDJANI με αποτέλεσμα να χρεωθεί ως αυτογκόλ.

ΔΟΞΑ 2-2 ΑΠΟΕΛ.

Υπάρχει ακόμα αρκετός χρόνος. Μπορούμε και για τη νίκη.

89' αλλαγή η Δόξα: ο ISMAIL SASSI στη θέση του δήμιου μας ROMARIO BALDE

90' σέντρα του Ζαμπάλα, γυριστεί κεφαλιά του Σόουζα, εκτός εστίας.

90+2' κίτρινη στον DUSHKO TRAJCHEVSKI

96' σουτ της Δόξας, μέσα από την περιοχή και από το πουθενά, κτυπά πάνω στο σώμα του Καρώ και απομακρύνεται. Μπορούσε και για το γκολ και για τη νίκη εδώ η Δόξα, από το πουθενά, δεν είναι σίγουρο αν θα την απέκρουε ο Σκούφφετ αν αυτή δεν αποκρουόταν από τον Καρώ.

90+7' φεύγει στην αντεπίθεση ο ΑΠΟΕΛ, αλλά....

90+8' ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.