ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: ΑΕΚ 0-0 ΑΠΟΕΛ, 10η αγ. «Λευκή» ισοπαλία στο ντέρμπι της αγωνιστικής

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2021/2022

«Στο ντέρμπι δυο πόλεων, ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στο 0-0 με την ΑΕΚ στο "Γεώργιος Καραπατάκης ΑΕΚ Αρένα". Ο προπονητής των γαλαζοκιτρίνων, Σωφρόνης Αυγουστή, εξέφρασε της ευχαριστίες του προς στον κόσμο που ήταν δίπλα στην ομάδα.

Το πρώτο ντέρμπι Λάρνακας - Λευκωσίας με κόσμο από τον Φεβρουάριο του 2020, δεν ανέδειξε νικητή, καθώς ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 0-0 στο "Γεώργιος Καραπατάκης".

Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν με επιθετικές διαθέσεις στο παιχνίδι... αλλά μέχρι το πρώτο 15λεπτο.

Στη συνέχεια και για 30 ολόκληρα λεπτά οι κιτρινόμαυροι ήταν καταιγιστικοί, έχοντας τον καθολικό έλεγχο του παιγνιδιού και χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρουν, λόγω ατυχίας και κυρίως λόγω Σκουφέτ.

Στο β΄ μέρος ο ΑΠΟΕΛ ισορρόπησε το παιγνίδι και θα μπορούσε να έφευγε με τη νίκη αν ο Ντιαβαρά έβαζε το γκολ, ίσως στην καλύτερη ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ στο παιγνίδι».

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ POST GAME:

20:00 ΑΕΚ Λάρνακας 0–0 ΑΠΟΕΛ, Δευτέρα, 22 Νοεμβρίου 2021, 10η αγωνιστική, Πρωτάθλημα Cyta, Στάδιο ΑΕΚ Αrena.

ΓΗΠΕΔΟ:

ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ - Γεώργιος Καραπατάκης

MVP:

SCUFFET. Επιτέλους καλή εμφάνιση από τον Ιταλό πορτιέρο, η καλύτερη του από τη μέρα που ήρθε. Οι καθοριστικές επεμβάσεις του, χάρισαν στον ΑΠΟΕΛ τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:

OKRIASHVILI, KVILITAIA, CHEBAKE, ZABALA, SAVIC, ΚΑΡΩ.

ΑΕΚ 0-4 ΑΠΟΕΛ

28' MARIUS LUNDEMO

49' TORNIKE OKRIASHVILI (χάνει το ένα από τα δύο επόμενα παιγνίδια)

72' LEONARDO NATEL

87' ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ

ΠΑΓΚΟΣ:

ΜΙΧΑΗΛ, ΤΣΙΛΙΝΓΚΙΡΙΣ, ΕΦΡΑΙΜ, ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗΣ, ΣΑΤΣΙΑΣ, ΤΣΕΜΠΑΚ, ΝΤΙΑΒΑΡΑ, ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ, ΓΟΥΙΛΕΡ, ΚΟΥΤΣΑΚΟΣ, ΦΕΝΕΡΙΔΗΣ.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

45' μέσα ο ISSAM CHEBAKE / εκτός ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ

45' μέσα ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ / εκτός ο MARIUS LUNDEMO

82' μέσα ο KANDET DIAWARA / εκτός ο LEO NATEL

91' μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / εκτός ο TORNIKE OKRIASHVILI

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

Σάντος, Ντανίλο, Μάγκλιτσα, Νταουσβίλη, Ντε Βινσέντι και Εντογκαλά.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

11η αγωνιστική ΑΠΟΕΛ - ΟΜΟΝΟΙΑ, 20:00, 29.11.2021, Δευτέρα, παγκύπριο πρωτάθλημα cyta, στάδιο ΓΣΠ.