LIVE: ΑΠΟΕΛ 1-1 ΑΡΗΣ, 18η αγ. «Αρηανό "μπλόκο" στον ΘΡΥΛΟ»

POST GAME:

«ΑΠΟΕΛ και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, στο στάδιο ΓΣΠ για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος cyta.

- Εξαιρετικός ο ρυθμός του αγώνα στο πρώτο μέρος, με αρκετές χαμένες ευκαιρίες για το ΑΠΟΕΛ, όμως μια αδράνεια στην άμυνα και με το δεύτερο σουτ του ΑΡΗ στον στόχο, έγινε η ζημιά, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με προβάδισμα για την Λεμεσιανή ομάδα.

- Άλλο ματς το δεύτερο 45λεπτο, με πιο κλασσικές ευκαιρίες για το ΑΠΟΕΛ και αρκετούς θεατρινισμούς από τους παίκτες του αλήτη Λιάσου, που προσπαθούσαν με ψεύτικους τραυματισμούς και σκόπιμες καθυστερήσεις, να κλέψουν το παιγνίδι.

- Βλέποντας τα λεπτά να κυλούν, ο Σωφρόνης Αυγουστή πέρασε στο 66' του ματς τους Μάγκλιτσα και Τσεμπάκ και 5 λεπτά αργότερα (71') τους Οκριασβίλη και Σατσιά, ενώ έβαλε πολύ αργά τον Εφραίμ.

- Ένα λεπτό πριν από το τέλος, ο Οκριασβίλη εκτέλεσε ένα εντυπωσιακό φαλτσαριστό φάουλ, που βρήκε σε ετοιμότητα τον Πάολο Βινίσιους και με άψογη κεφαλιά έστειλα την μπάλα στα δίκτυα του Νταν Άλβες για το 1-1.

- Το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους, με τον ΑΠΟΕΛ να χάνει κι άλλο έδαφος στη μάχη της πρώτης εξάδας, αλλά και να παραμένει συνάμα αήττητος για 12ο συνεχόμενο αγώνα (συν 1 του κυπέλλου).

- Αρνητικοί πρωταγωνιστές, ο Ανορθωσιάτης διαιτητής που αρνήθηκε 2 ξεκάθαρα πέναλτι του ΑΠΟΕΛ, το ΒΑΡ που δεν επέμβηκε σε καμία φάση και ο αλήτης Λιάσος Λουκά με τους βοηθούς του».

LIVE feed twitter team

ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας - Άρης Λεμεσού

Κυριακή, 23 Ιανουαρίου, 16:00, Στάδιο Γ.Σ.Π, 18η αγωνιστική Πρωτάθλημα Cyta.

SIMION   GABRIEL BOGDAN

Ο διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης, ΚΥΡΙΑΚΟΣ (Λ/ΚΑ) ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ, σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.

Στην σέντρα ήταν η Λεμεσιανή ομάδα.

1' Βαθιά σέντρα του ΑΡΗ στην περιοχή μας. Κακός υπολογισμός του Ζαμπάλα και παραχωρεί κόρνερ.

2' κόρνερ ο ΑΡΗΣ.

3' κόρνερ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ, εκτελεί ο ΝΤΕΒΙ, σουτ από το ύψος της περιοχής ο Νατέλ, ψηλά άουτ.

9' σουτ ο ΑΡΗΣ, πολύ ψηλά η μπάλα και άουτ.

11' σέντρα σουτ  ο Ντονγκαλά από δεξιά, διώχνει με δυσκολία ο τερματοφύλακας του ΑΡΗ

11' συρτό σουτ από τον Νατέλ, αποκρούει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του ΑΡΗ

11' κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ

12' τρεις συνεχόμενες σέντρες από τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ, αποκρούουν διαδοχικά οι του ΑΡΗ. Στην τελευταία σέντρα πιάνει κεφαλιά ο Σάβιτς, αποκρούει ο τερματοφύλακας, η μπάλα σκάει στα πόδια του Λουντέμο κάνει την προβολή αλλά δεν μπορεί να την στείλει στα δίχτυα. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία.

12' νέο κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ. Εκτελεί ο Ντέβι, ο Σόουζα πιάνει την κεφαλιά, αποκρούει ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

19' κίτρινη κάρτα στον GORDON SCHILDENFELD, ΑΡΗΣ.

23' κίτρινη κάρτα στον FACUNDO SEBASTIAN RONCAGLIA, ΑΡΗΣ.

23' Κίτρινη κάρτα στον LEO NATEL, ΑΠΟΕΛ.

24' καρφωτή κεφαλιά του Σκεμπίσκη, μεγάλη απόκρουση του Σκουφέτ.

25' πέφτει στην περιοχή παίχτης του ΑΡΗ, μάλλον από τον δυνατό αέρα αφού κανείς δεν τον άγγιξε και ζητούν πέναλτι!!1

32' σέντρα ο ΝΤΕΒΙ, πιάνει τη γυριστή κεφαλιά ο Κβιλιτάϊα, νέα απόκρουση σε κόρνερ του Νταν Άλβεζ.

34' σουτ ο Σκεμπίσκη, αποκρούει ο Σκούφετ.

36' χαμηλή σέντρα του Νατέλ στον Κβίλι, κάνει το αδύναμο σουτ ο Γεωργιανός, μπροστά από τον Ντεν Αλβες ο Ντογκαλά που κάνει το γυριστό σουτ, η μπάλα κοντράρει στο σώμα του τερματοφύλακα, φτάνει στον Σούζα και πάλι εντός περιοχής. Ο Λούκας δέχεται κτύπημα από πίσω.... καθαρή παράβαση πέναλτι. Παίζετε λέει ο διαιτητής, καμία παρεμβολή από το ΒΑΡ.

Τεράστια χαμένη ευκαιρία από τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ.

38' κόρνερ ο ΑΡΗΣ, η κεφαλιά του ΑΡΗ εκτός εστίας.

39' σέντρα του Σαμπάλα, γυριστή κεφαλιά ο ΚΒΙΛΙ, η μπάλα μόλις άουτ, δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

40' ευκαιρία με τον ΚΒΙΛΙ, επεμβαίνει αντίπαλος αμυντικός και διώχνει ο νταν ΑΛΒΕΣ

41' φάουλ ο ΑΡΗΣ, κεφαλιά ο Παμπίκα, αποκρούει ο Σκουφέτ.

43' κόρνερ ο ΑΡΗΣ.

43' Σέντρα σουτ ο ΑΡΗΣ, αποκρούει ο Σκουφέτ.

44' συνεργασία Μαμπέ, Σπόλιαριτς και Παμπίκα, φέρνει τον τελευταίο σε θέση βολής, κάνει το δυνατό συρτό σουτ και πετυχαίνει το γκολ για τον ΑΡΗ.

ΑΠΟΕΛ 0-1 ΑΡΗΣ. (SHAVY WARREN BABICKA)

Το γκολ ήταν προϊόν έλλειψης αυτοσυγκέντρωσης από τους ποδοσφαιριστές μας, ο δε Βινίσιους ... γύρισε "κόλο" για άμυνα. Δυστυχώς θα πάνε στα αποδυτήρια με το 0-1 υπέρ τους.

45' τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

45+2' σε θέση όφσαϊντ ο Νατέλ.

45+3' ΤΕΛΟΣ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

Χάϊ - λάϊτ ημιχρόνου, οι σκόπιμες καθυστερήσεις των παικτών του ΑΡΗ, ιδιαίτερα ο Νταν Αλβες, οι δήθεν τραυματισμοί, από την στιγμή του γκολ και μετά.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ.

Στην σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

46' Επίθεση με τον ΝΑΤΕΛ από αριστερά, μπαίνει στην περιοχή, σπρώχνεται από τον αμυντικό, υπόνοια για πέναλτι που περνά αδιάφορα από όλους.

48' Ο ΚΒΙΛΙ εντός περιοχής, ανατρέπεται από πίσω, κλάδεμα καθαρό, καμία παράβαση λέει ο βλάκας διαιτητής. Το δε ΒΑΡ, απών ως συνήθως... ο Πορτογάλος πρέπει να τρώει σουβλάκια στο ΒΑΝ... άχρηστοι.

50' φάουλ εκτελεί ο Σπόλιαρτιτς, αποκρούει ο Σκουφέτ.

50' όφσαϊντ 2 παίκτες του ΑΡΗ.

54' κίτρινη κάρτα στον LUCAS DE SOUZA, ΑΠΟΕΛ.

60' αλλαγή ο ΑΡΗΣ. μέσα ΑΝΤΡΕΑΣ ΦΡΑΓΚΟΣ / έξω ο MATIJA SPOLJARIC

61' σέντρα το Ντενγκαλά, κεφαλιά του Νατέλ, η μπάλα στην πορεία της προς τα δίχτυα βρίσκει σε αμυνόμενο και χάνεται το γκολ.

64' φάουλ εκτελεί ο Ντε Βινσέντι, αποκρούει ο τερματοφύλακας.

Νέες καθυστερήσεις ο Νταν ΑΛΒΕΣ.

Νέες διαμαρτυρίες και σφυρίγματα από την κερκίδα.

ΑΙΣΧΟΣ αυτός δεν είναι ο ΑΡΗΣ που ξέραμε.

65' αλλεπάλληλα μελέ εντός της περιοχής μας, λήξη πολιορκίας με όφσαϊντ για παίκτη του ΑΡΗ.μέσα

66' Διπλή αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ.

66' μέσα ο ISSAM CHEBAKE / έξω ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ

66' μέσα ο ANTON MAGLICA / έξω ο MARIUS LUNDEMO

66' φάουλ εκτελεί ο ΝΤΕΒΙ εντός περιοχής, ανεβαίνει για την κεφαλιά ο ΒΙΝΙ, επιθετικό φάουλ πάνω στον Νταν Αλβες, σφυρίζει ο παλαβοδιαιτητής.

70' σέντρα του Νατέλ από δεξιά για τον ΚΒΙΛΙ. Ο Γεωργιανός δέχεται σκληρό μαρκάρισμα και πέφτει στην περιοχής. Τεράστιο πέναλτι που καταπίνει ο διαιτητής χωρίς την παρέμβαση του ΒΑΡ.

"Πόσα Ρώσικα λεφτά πήραν σήμερα οι Πορτογάλοι του ΒΑΡ" ? ? ? Δεν εξηγείται αλλιώς.

71' διπλή αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ.

71' μέσα ο TORNIKE OKRIASHVILI / έξω ο DIEUMERCI NDONGALA

71' μέσα ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ / έξω ο TOMAS DE VINCENTI

71' Σουτ του ΝΑΤΕΛ από πολύ πλάγια, στην κλειστεί γωνιά του Νταν Αλβες, μεγάλη και τυχερή απόκρουση του τερματοφύλακα.

73' νέα σέντρα ο Νατέλ, η μπάλα περνά μπροστά από τρεις παίκτες του ΑΠΟΕΛ, κανείς δεν μπορεί αν την σπρώξει στα δίκτια, γυρίζει νέα σέντρα ο ΟΚΡΙ, σουτ ο Σαμπάλα, νέες κόντρες και απομακρύνεται η μπάλα.

75' κίτρινη κάρτα στον FRANZ DENNIZ BRORSSON, ΑΡΗΣ.

75' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ με τον ΝΤΕΒΙ, γίνεται η κεφαλιά κι η μπάλα καταλήγει στον αμαρκάριστο Μάγκλιτσα στο πρώτο δοκάρι, κάνει την κεφαλιά και δεν μπορεί να την στείλει στο κενό τέρμα.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ χαμένη ευκαιρία, σίγουρο γκολ που δεν γίνεται από τον χασογκόλι Μάγκλιτσα.

80' σουτ του Σατσιά, μακρινό και δυνατό με κατεύθυνση το παραθυράκι της εστίας του ΑΡΗ, η μπάλα μόλις άουτ.

81' αλλαγή ο ΑΡΗΣ. Μέσα ο MIHAI COSMIN RADUT / έξω ο KEVIN MONNET PAQUET

84' νέα σέντρα ο Νατέλ, κατεβάζει ο Κβίλι στον ΟΚΡΙ, το πλασέ το ΟΚΡΙ όμως χωρίς επιτυχία. Νέα μεγάλη ευκαιρία.

88' φάουλ εκτελεί ο Οκριασβίλη, μέσα στην περιοχή ο Κβιλιτάϊα, δοκιμάζει το ανάποδο ψαλιδάκι, αποκρούει ο Νταν Αλβες.

89' αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ: μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / έξω ο LEO NATEL

Πολύ αργά η αλλαγή του Εφραίμ.....

90+1' νέα σέντρα, νέα κεφαλιά του Βίνι, αποκρούει ο Νταν Αλβες.

Νέες καθυστερήσεις από τον ηθοποιό Νταν Αλβες.

90+1' κίτρινη κάρτα στον PAULO VINICIUS , ΑΠΟΕΛ.

90+3' Σκόπιμη διπλή αλλαγή για να κερδίσει χρόνο ο ΑΛΗΤΗΣ Λιάσος Λουκά.

90+3' μέσα ο ΘΟΔΩΡΟΣ ΙΩΣΗΦΙΔΗΣ / έξω ο MANUEL ALEJANDRO GARCIA SANCHEZ

90+3' μέσα ο DANIEL SIKORSKI / έξω ο SHAVY WARREN BABICKA

90+4' φάουλ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ πιο κάτω από το κέντρο του γηπέδου και πλάγια.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

90+4' άψογη εκτέλεση από τον Οκριασβίλη, με μοιρογνωμόνιο βρίσκει το κεφάλι του Βινίσισους που την στέλνει στα δίκτυα για το 1-1.

ΑΠΟΕΛ 1-1 ΑΡΗΣ, (PAULO VINICIUS)

Δέκα λεπτά νωρίτερα να ισοφαρίζαμε, τώρα θα μιλούσαμε για την ανατροπή και την την νίκη κόντρα σε όλους και σε όλα, ακόμα και στα λεφτά του Ρώσου που ήρθε να αγοράσει το Κυρπιακό πρωτάθλημα.

Ένταση ανάμεσα στους δύο πάγκους, Ο Σωφρόνης προσπαθεί να συγκρατήσει τους παίκτες του.

Ο αλήτης Λιάσος Λουκά και πάλει προκαλεί. Το μεγαλύτερο αλητόπαιδο που πέρασε φέτος από το ΓΣΠ.

Και παλιόπαιδο και χωρίς δίπλωμα προπονητή, με τις "πλάτες του Ρώσου" και του Λετονού επίσημου προπονητή.

Κίτρινες κάρτες μοιράζει απλόχερα ο ΑΛΗΤΗΣ διαιτητής για τα επεισόδια..

90+4' κίτρινη στον ΝΕΟΦΥΤΟΣ ΜΙΧΑΗΛ, ΑΠΟΕΛ.

90+4' κίτρινη στον ΑΝΤΡΕΑΣ ΚΑΡΩ, στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ.

90+4' κίτρινη κάρτα στον MATIJA SPOLJARIC, το αλητόπαιδο από τον πάγκο του ΑΡΗ.

90+4' κίτρινη κάρτα στον ISSAM CHEBAKE, ΑΠΟΕΛ.

Μας μένει άλλο ένα λεπτό.

ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ.

Ο ΑΠΟΕΛ μπορούσε για τη νίκη. Δημιούργησε και έχασε πάμπολλες ευκαιρίες. 17 τελικές, οι 12 στον στόχο. Ο πίνακας της cablenet λέει για 15/10 αλλά κι αυτοί "αγορασμένοι" από τον Ρώσο, είναι, ιδιαίτερα αν κρίνουμε από τον τρόπο σχολιασμού του αγώνα από τον βλάκα εκφωνητή.