LIVE: ΑΠΟΕΛ 0-2 ΑΝΟΡΘΩΣΗ, 16η αγ. «Συνεχίζει να πιστεύει και ελπίζει σε νέο αήττητο σερί»

POST GAME:

«Ο ΑΠΟΕΛ έχασε το αήττητο σερί 17 αγώνων, 15 στο πρωτάθλημα και 2 στο κύπελλο, που είχε δημιουργήσει από τον αγώνα του πρώτου γύρου με την Ανόρθωση στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" (2-1) καθώς ηττήθηκε και πάλι από την Ανόρθωση, αυτή τη φορά με 0-2 στο στάδιο «ΓΣΠ».

Έχασε μεγάλη ευκαιρία αλλά παραμένει σε θέση βολής από την 2η προνομιούχα θέση.

Μπορεί να μην κατάφερε να κερδίσει τον εξ αναβολής αγώνα της 16ης αγωνιστικής ο ΑΠΟΕΛ και να ηττήθηκε αναπάντεχα από την Ανόρθωση, αλλά ο «ΘΡΥΛΟΣ» συνεχίζει να πιστεύει και ελπίζει σε νέα αντεπίθεση διαρκείας με στόχο ένα νέο αήττητο σερί, όπως δήλωσε και ο Σωφρόνης Αυγουστή στη διάσκεψη τύπου, που θα τον οδηγήσει τελικά στους στόχους του».

LIVE:

ΑΠΟΕΛ - ΑΝΟΡΘΩΣΗ Αμμοχώστου, Πέμπτη, 17.02.2022 / 18:00, Στάδιο ΓΣΠ, εξ αναβολής, 16η  αγωνιστική, πρωτάθλημα CYTA.

ΠΑΓΚΟΣ:

Michael, Tsilingiris, Efrem, Maglica, Okriashvili, Theodorou, Gavriel, Diawara, Polykarpou, Wheeler, Vrontis, Charalambous.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ:

Τιμούρ Κετσμπάϊα - προπονητής.

ΕΝΤΕΚΑΔΑ: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Κορρέα, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Λάζαρος, Ουάρντα, Χριστοφή και Νοβότνι.

Ο διαιτητής Μάριος Χριστοφόρου σφυρίζει την έναρξη του ντέρμπι.

Ο κόσμος του ΑΠΟΕΛ στις 3 κερκίδες ξεπερνά τις 7,000.

00' Στην σέντρα ήταν ο ΑΠΟΕΛ.

01' πρώτο φάουλ του Αρτυματά πάνω στο Νταουσβίλη

01' πάσα του Νταουσβίλη στον Νατέλ, πρώτο σουτ ο Νατέλ σε τετ α τετ απέναντι στον Λόρια, μόλις άουτ η μπάλα. Πήγε για τη κλειστή γωνία και χάθηκε η ευκαιρία.

04 Μακρινό σουτ ο Κβιλιτάϊα, αποκρούει με διπλή απόκρουση ο Λόρια.

5' κίτρινη κάρτα στον Βάρτα / AMR MEDHAT MOHSEN WARDA.

Ο Ντογκαλά στον Ντεβι, ο Αργεντίνος στον Νατέλ, εντός περιοχής ο Λέο, κάνει και το σουτ και βρίσκει τον αντίπαλο στο ελαφρός παρατεταμένο χέρι.

Πέναλτι σφυρίζει ο διαιτητής. Το ΒΑΡ επεμβαίνει και τον καλεί να το δει ξανά. Το βλέπει και το ακυρώνει.

Η μπάλα έπρεπε να ήταν στη κατοχή μας, ως δια μαγείας τη δίνει στον Λόρια.

Μετά την ακύρωση του πέναλτι χάνεται και το μομέντουμ το ΑΠΟΕΛ. Η ψυχολογία είναι στο ναδίρ.

Η Ανόρθωση πήρε τον απόλυτο έλεγχο.

10' φάουλ με τον Λάζαρο, μόλις άουτ.

11' κόρνερ η Ανόρθωση. Εκτελείται με πάσα, φτάνει στην περιοχή, μόλις που σώζει με αυτοθυσία ο Σκουφέτ.

14' νέο κόρνερ η Ανόρθωση και νέα σοβαρή απειλεί από τους αντιπάλους, ευτυχώς η κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι πήγε άουτ.

18' φάουλ κερδίζει ο Ζαμπάλα.

19' ο Νατέλ μόνος από αριστερά, κάνει το αδύναμο συρτό σουτ, στην αγκαλιά του Λόρια.

20' μπαίνει στην περιοχή μας ο Γριστοφή, αποκρούει η άμυνα μας.

21' Καθαρό πούλημα της μπάλας έξω από τη περιοχή μας από τον Νταουσβίλη, δώρο στον Χριστοδουλόπουλο, κάνει ανενόχλητος το δυνατό σουτ, αποκρούει με μεγάλη απόκρουση ο Σκουφέτ σε κόρνερ.

Κύριε Αυγουστή, βγάλε αμέσως έξω τον Νταουσβίλη, δεν παίζει υπέρ μας, με ότι και να σημαίνει αυτό που γράφω.

22' κόρνερ η Ανόρθωση

Νέο πούλημα ο Ντογκαλά

ΑΠΛΑ ΔΙΩΧΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ

24' σουτ ο Νόβοτνι της Ανό, έξω η μπάλα.

25' φεύγει στην επίθεση ο Ζαμπάλα, ανεβαίνει κι ο Βινίσιους εγκαταλείποντας τη θέση του.... γιατί?????

26' γίνεται το λάθος από τον Ζαμπάλα, κλέψιμο της μπάλας από τον Πατατάρη Γριστοφή και την δίνει στο Λάζαρο κι αυτό σε συμπαίκτη του, γίνεται η σέντρα από τα δεξιά καρφωτή κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου από το αφύλακτο κέντρο της άμυνας μας και γκολ για την Ανόρθωση. Ο Βινίσιους θα γυρίσει ακόμα. Χαμένος στον κόσμο του ο Καρώ.

27' ΑΠΟΕΛ 0-1 ΑΝΟΡΘΩΣΗ 16Η.

30' νέα επίθεση η Ανόρθωση, λίγο έλειψε να υποπέσει σε πέναλτι ο Βινίσιους.

ΔΩΡΟ ΤΟΥ ΤΣΕΜΠΑΚ, ΑΠΛΑ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ.

31' νέα σέντρα, μόνος εντός περιοχής και σε θέση βολής ο Αιγύπτιος, κάνει το πλασέ, ψηλά και εκτός εστίας. Πως έχασε τέτοιο κελεπούρι ο μαννο-Αιγύπτιος.

ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΜΙΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ / ΚΑΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ.

32' Τι βλέπουν τα μάτια μας. Ομάδα του χωριού γίναμε σήμερα.

33' σέντρα του Ντονγκαλά πάνω στον Λόρια, σαν σε προπόνηση.

33' Απίστευτα πράματα. Νέο πούλημα ο Σόουζα.

35' Θεέ μου απίστευτο πούλημα της μπάλας από τον Ντε-Βινσέντι.

37' Κανένας δεν θέλει να παίξει σήμερα. Συμβαίνουν απίστευτα πράγματα στο γήπεδο.

39' δεύτερο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ, αδύναμη κεφαλιά του Βινίσιους πάνω στον Λόρια.

39' Να κατέβω στο γήπεδο να πατσαρκάσω τον Ντονγκαλά... και τα καραγκιοζιλλίκια συνεχίζονται από τους παίκτες μας.

45 νέο κόρνερ. Ο Αρτυματάς σπρώχνει τον Σόουζα και πέφτει πάνω του. Ίσως παράβαση, μπορεί να ήταν πέναλτι. Τίποτα όμως λέει ο διαιτητής.

45' Να μας δέρνει το Μαριούι, ο Αρτυματάς τζι ο Γριστοφή. Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΜΑΣ.

45' τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45' κίτρινη κάρτα στον LEONARDO NATEL

45' - 4ο κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

45+1' σέντρα ο Ντογκαλά, κεφαλιά ο Σόουζα, αποκρούει με τη βοήθεια του δοκαριού ο Λόρια, σε κόρνερ.

45+1' Κάτι συμβαίνει με τον Τσεμπάκ δεν είναι δυνατόν.

45+2' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

45+2' Ανατροπή του Σόουζα, αυτή κι αν ήταν φάση για πέναλτι. Που είναι τώρα το γμμν ΒΑΡ?

45+3' Τέλους ημιχρόνου.

ΑΠΌΕΛ 0-1 ΑΝΟΡΘΩΣΗ 16η.

ΤΕΛΟΣ Α ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ.

Αρχίζει το δεύτερο μέρος.

Στην σέντρα η Ανόρθωση.

46'

47' Φάουλ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ. Το εκτελεί με δύναμη ο ΝΑΤΕΛ, αποκρούει ασταθώς ο Λόρεα, τρέχουν πρώτοι Κβίλι και Σόουζα για να σκοράρουν με αποτέλεσμα να πέσουν σε επιθετικό φάουλ. Ένας ήταν αρκετός για να μπει το γκολ, λειτούργησαν παρορμητικά ή εγωιστικά!

48' συνεργασία των παικτών του ΑΠΟΕΛ φέρνει σε θέση βολής τον Νατέλ, ο οποίος εκτελεί τον Λόρια από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μεγάλη απόκρουση του Γεωργιανού κήπερ σε κόρνερ.

49' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

49' Διπλή αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ.

49' μέσα ο ANTON MAGLICA / έξω ο MURTAZ DAUSHVILI

49' μέσα ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ / έξω ο ISSAM CHEBAKE

51' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ με τον Νατέλ, ο Καρώ στο δεύτερο δοκάρι και προ κενής εστίας δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίκτια.

54' πάσα του Νατέλ στον Ντε Βινσέντι, από το ύψος του πέναλτι ο Αργεντίνος κάνει το δυνατό σουτ, η μπάλα βρίσκει στο παρατεταμένο χέρι του παίκτη της Ανόρθωσης. Οφθαλμοφανές και πεντακάθαρο πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ που δεν δίνεται. Δεν έχουμε ούτε καν την παρέμβαση του ΒΑΡ.

54' αλλαγή ο Ανόρθωση. Μέσα ο ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΡΙΣΒΑΝΗΣ / έξω ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΧΡΙΣΤΟΦΗ

55' Δεν είναι δυνατόν - Δεν μπορούμε να σπρώξουμε την μπάλα στα δίκτυα.

56΄κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ. Η μπάλα καταλήγει στον Βινίσιους, κάνει το αδύναμο σουτ στην αγκαλιά του Λόρεα.

Πάσα του Βινίσιους στον Λόρια. Τι καλά!

ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ

58' Βγάλε Έξω και τον Ντογκαλά. Τι τον κρατάς μέσα;;;;;

62' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: μέσα ο ΟΝΗΣΙΦΟΡΟΣ ΡΟΥΣΙΑΣ / έξω ο SOMA ZSOMBOR NOVOTHNY

63' κάθετη μπαλιά του Θεοδώρου στον Μάγκλιτσα. Φεύγει στην επίθεση ο ΑΝΤΟΝ, τους περνά όλους, μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή, κάνει το αδύναμο πλασέ, άουτ η μπάλα.

69' σέντρα του Ζαμπάλα, κεφαλιά ο Κβιλιτάϊα, πολύ ψηλά και άουτ.

70' όφσαϊντ η Ανόρθωση.

Αλλαγή ΑΠΟΕΛ:

70' μέσα ο TORNIKE OKRIASHVILI / έξω ο DIEUMERCI NDONGALA

70' Μόνος ο Νατέλ απέναντι στον Λόρεα, κάνει το αδύναμο πλασέ στα χέρια του Λόρια.

Βραβείο ατομικότητας στον Νατέλ.

Διπλή αλλαγή η Ανόρθωση.

71' μέσα ο ΜΙΧΑΛΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ / έξω ο AMR MEDHAT MOHSEN WARDA

71' μέσα ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ έξω ο ΛΑΖΑΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ

72' χάνει την μπάλα ο Ντε Βινσέντι από τον Χρυσοστόμου, διανύει μίαν απόσταση 70 μέτρα, φτάνει στο ύψος της μεγάλης περιοχής, κάνει την προσποίηση πάνω στον Καρώ που τον στέλνει αριστερά κι αυτός πάει δεξιά, κάνει του σουτ και πετυχαίνει το τέρμα. Ύπνο βαθύ ο Ντε Βινσέντι, ο Καρώ και ο Σκουφέτ. Οι χειρότεροι συντελεστές σε αυτή τη φάση.

75' ΑΠΟΕΛ 0-2 ΑΝΟΡΘΩΣΗ 16η.

75' Μαθήματα απλού ποδοσφαίρου από τον Χρυσοστόμου.

75' Κόρνερ η Ανόρθωση.

Το ευτύχημα που έχουμε εξασφαλίσει την 6αδα.

76' κίτρινη κάρτα στον ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΑΡΤΥΜΑΤΑΣ / Ανόρθωση.

76' φεύγει μόνος του ο Ιωάννου, τον ανατρέπει ο Ζαμπάλα.

76' Φάουλ και κόκκινη κάρτα στον Ζαμπάλα. Ο ΑΠΟΕΛ συνεχίζει με 10.

77' Όσο παίζουμε ατομικά δεν υπάρχει γκολ

Πιο εύκολα να το φάμε.

80' αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ: μέσα ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΓΑΒΡΙΗΛ / έξω ο TOMAS SEBASTIAN DE VINCENTI

84' κίτρινη κάρτα στον PAULO VINICIUS / ΑΠΟΕΛ

86' σε θέση όφσαϊντ ο Κβιλιτάϊα.

86' Κίτρινη κάρτα ο ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΡΙΣΒΑΝΗΣ / Ανόρθωση

87' αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ: μέσα ο ΠΑΡΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ / έξω ο LEONARDO NATEL VIEIRA

88' σε θέση όφσαϊντ ο Ρουσιάς της Ανόρθωσης.

89' μόνος ο Αρτυματάς, σουτ, πάει πλάγια η μπάλα και εκτός εστίας.

90' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ. Εκτελείτε γίνεται η κεφαλιά από παίκτη της ομάδας μας, στην αγκαλιά του Λόρια.

Όλες οι αδυναμίες του ρόστερ βγήκαν μαζεμένες.

90' Συνεχίζει με 9 ο ΑΠΟΕΛ λόγω τραυματισμού του Οκριασβίλη.

90' πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

91' μόνος στην περιοχή ο Κβιλιτάϊα, πάνω από την εστία του Λόρια. Πολύ παράξενη η κίνηση του Κβίλη, λες και δεν ήθελε να μπει το γκολ!!

Θέλουν λέει, να ξεπλύνουν τα 8!

95' λάθος του Βινίσιους, γλιστράει και χάνει την μπάλα, κερδίζει ο Χούσμπαουερ και βγαίνει μόνος απέναντι στον Σκουφέτ... είναι καθαρό ότι δεν θέλει να σκοράρει και διώχνει εκτός εστίας την μπάλα.