LIVE: ΠΑΕΕΚ 1-3 ΑΠΟΕΛ, 15η αγ. «Κυριάρχησε στο "Μακάρειο" και πήρε το τρίποντο»

POST GAME:

«Τρίτη εκτός έδρας νίκη για τον ΑΠΟΕΛ, με τριάρα.

- Ο ΑΠΟΕΛ δεν δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο από τη ΠΑΕΕΚ στο Μακάρειο στάδιο, παρά μόνο προς στο τέλος όταν η προσφυγική ομάδα μείωσε στο σκορ, και βρέθηκε στο 1-2, αλλά στην επανάληψη κυριάρχησε και τελικά έφτασε στη νίκη με 3-1, στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής. Οι «γαλαζοκίτρινοι» συνέχισαν στα θετικά αποτελέσματα, έφτασαν στους 33 βαθμούς και στους 16 συνεχόμενους αήττητους αγώνες (14+2). Σκόραραν οι Μάγκλιτσα, Οκριασβίλη και Σταύρος Γαβριήλ».

LIVE FEED:

ΠΑΕΕΚ Κερύνειας – ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας, Τετάρτη 19:00, 9 Φεβρουαρίου 2022, αναβληθέν αγώνας της 15ης  αγωνιστικής του Πρωταθλήματος CYTA, Μακάρειο Στάδιο.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Ο Διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης, ΛΟΥΚΑΣ ΣΩΤΗΡΙΟΥ, σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.

2,000 φίλοι του ΑΠΟΕΛ έχουν κατακλύσει την ανατολική κερκίδα του Μακαρείου σταδίου.

Στο άλλο παιγνίδι: Τελικό Ολυμπιακό 0-0 ΑΕΚ.

00' Αρχίζει το παιγνίδι με την ΠΑΕΕΚ στην σέντρα.

4' Αρκετές οι πάσες από τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ, προσπαθούν να βρουν ρυθμό

7' Ο Σόουζα δίνει στον Οκριασβίλη κι αυτός στον Εφραίμ, βγάζει την κάθετη μπαλιά στον Μάγκλιτσα ο Αρχηγός και ο ΑΝΤΟΝ με κοντινό πλασέ ανοίγει το σκορ για τον ΑΠΟΕΛ.

8' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

Ο ΑΝΤΟΝ σκοράρει για τέταρτο συνεχόμενο αγώνα.

ΠΑΕΕΚ 0-1 ΑΠΟΕΛ 15η αγ.

9' Σουτ του Σόουζα, εκτός εστίας.

26' Στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ ο Νεοφύτου, καλή άμυνα από τον Βινίσιους

27' ανατροπή του Γουίλερ, εκτός περιοχής. Σηκώνεται και συνεχίζει, μπαίνει στην μεγάλη περιοχή.

28' νέα ανατροπή και πέναλτι.

29' περιμένουμε το οκ από το ΒΑΡ.

30' εκτελεί το πέναλτι ο Οκριασβίλη και πετυχαίνει το 0-2 για τον ΑΠΟΕΛ. Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ για τον ΟΚΡΙ με τα γαλαζοκίτρινα.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

ΠΑΕΕΚ 0-2 ΑΠΟΕΛ 15η αγ.

33' κόρνερ κερδίζει η ΠΑΕΕΚ

36' ο Εφραίμ σερβίρει τον Σταύρο Γαβριήλ, σε θέση βολής ο Σταύρος, κάνει το σουτ, μόλις άουτ δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Εδώ και μερικά λεπτά έχει αρχίσει έντονη χαλαζόπτωση, κάτι που αναγκάζει τον διαιτητή να διακόψει τον αγώνα για 10 λεπτά.

37' Αποχωρούν για τα αποδυτήρια οι δυο ομάδες.

47' επιστρέφουν οι δύο ομάδες. Έχει σταματήσει το χαλάζι, συνεχίζεται όμως η διαρκείς βροχή.

**' κόρνερ η ΠΑΕΕΚ

**' Σουτ ο Σόουζα, χωρίς αποτέλεσμα.

**' χάνει την μπάλα ο Σταύρος Γαβριήλ στο κέντρο του γηπέδου, αντικανονικά ο διαιτητής όμως κλείνει τα μάτια.

(45') **' η μπάλα καταλήγει στον Νίκο Βαρέλα, μη έχοντας συμπαίκτη δίπλα του να δώσει την  μπάλα, κάνει ένα σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ.

Εντελώς απαράδεκτος ο Ιταλός Σκουφέτ. Ένα σουτ του κάνουν σε κάθε αγώνα και τρώει το γκολ. Ο χειρότερος τερματοφύλακας που πέρασε από τον ΑΠΟΕΛ.

**' φάουλ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ λίγο κάτω από το κέντρο. Εκτελεί ο Ντε Βινσέντι, φτάνει η μπάλα στον Εφραίμ, βγάζει την σέντρα από τα πλάγια, πηδά και κάνει την κεφαλιά ο ΚΑΡΩ, η μπάλα όμως πάει πάνω από τα δοκάρια. ΑΝ είναι δυνατόν, να χάνεται τέτοια ευκαιρία, σχεδόν εξ επαφής με την εστία της ΠΑΕΕΚ και την στέλνει εκτός.

**' Ο Οκριασβίλι βρίσκεται τραυματισμένος στο έδαφος, μέσα η ιατρική ομάδα του ΑΠΟΕΛ.

**' έντεκα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45+11' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στην σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

Ο κόσμος έχει φύγει από τις κερκίδες, λίγο το κρύο, λίγο η συνεχή βροχόπτωση και το χαλάζι που προηγήθηκε ανάγκασε τον κόσμο να αποχωρήσει. Έχουν μείνει γύρω στα 300 άτομα.

47' διπλή αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ

47' μέσα ο MURTAZ DAUSHVILI / έξω ο LUCAS SOUZA

47' μέσα ο GIORGI KVILITAIA / έξω ο TORNIKE OKRIASHVILI

47' εντός περιοχής ο Κβιλιτάϊα στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, κάνει και το χαμηλό συρτό πλάσε αποκρούει ο τερματοφύλακας. Ίδια φάση με τον αγώνα στη Λεμεσό απέναντι την ΑΕΛ, μόνο που εκεί σκόραρε.

48' Σουτ ο Εφραίμ, διώχνει σε κόρνερ ο Πρόσεκ.

49' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

58' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

59' νέο κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

63' φάουλ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ. Το εκτελεί ο Ντε Βινσέντι. Σκάει μπροστά στον Νταουσβίλη και αποκρούει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.

64' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

69' ΚΙΤΡΙΝΗ Η ΠΑΕΕΚ. LEWIS MBAH ENOH

76' αλλαγή ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο "Πίου" KANDET DIAWARA / έξω ο Αρχηγός ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ

77' σουτ μακρινό του Γουίλερ, φιλόδοξο μεν πετυχημένο δε που αναγκάζει το Πρόσεκ σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ.

78' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

80' συνεργασία Κβιλιτάϊα, Ντε Βινσέντι και Ντιαβαρά, φέρνει τον "Πίου" σε θέση βολής, κάνει το πλασέ, αποκρούει ο Πρόσεκ, η μπάλα φτάνει μέχρι τον Σταύρο Γαβριήλ που με κοντινή προβολή στέλνει την μπάλα στα δίκτια για το 1-3.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

ΠΑΕΕΚ 1-3 ΑΠΟΕΛ, 15η αγ.

86' σέντρα ο Γουίλερ, νέα κεφαλιά ο ΚΑΡΩ και πάλι σχεδόν εξ επαφής, καταφέρνει να στείλει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Πρόσεκ. ΕΛΕΩΣ ΡΕ ΑΝΔΡΕΑ.

89' σουτ η ΠΑΕΕΚ, εκτός εστίας

85' διπλή αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ.

85' μέσα ο ΝΙΚΟΛΑΣ ΚΟΥΤΣΑΚΟΣ / έξω ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΓΑΒΡΙΗΛ

85' μέσα ο ΠΑΡΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ / έξω ο ANTON MAGLICA

87' ΚΊΤΡΙΝΗ Η ΠΑΕΕΚ. ΑΝΤΡΕΑΣ ΝΕΟΦΥΤΟΥ

89' αλλαγή η ΠΑΕΕΚ. ΜΈΣΑ Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ / ΕΞΩ Ο LEWIS MBAH ENOH

90' τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90+1' ΑΛΛΑΓΗ Η ΠΑΕΕΚ. ΜΈΣΑ Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΥΡΟΜΟΥΣΤΑΚΟΣ / ΕΞΩ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΥΡΟ

90+3' ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

«Ο ΑΠΟΕΛ έβγαλε εις πέρας άλλη μία υποχρέωση του στο εξ αναβολής παιχνίδι με την ΠΑΕΕΚ, για την 15η αγωνιστική, με τους «γαλαζοκίτρινους» να κερδίζουν εκτός έδρας με 1-3».