LIVE: ΑΕΛ 2-3 ΑΠΟΕΛ, 20η αγ. «Νίκη εξάδας για τους γαλαζοκίτρινους»

POST GAME:

«Ο ΑΠΟΕΛ βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση και οι γαλαζοκίτρινοι το επιβεβαίωσαν με την νίκη τους και επί της ΑΕΛ Λεμεσού με 2-3, στο Τσίρειο στάδιο στη Λεμεσό.

Οι γαλαζοκίτρινοι πήραν τρεις πολύτιμους βαθμούς κι έπιασαν εξάδα στο πρωτάθλημα ανεβαίνοντας ταυτόχρονα στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με τον Σωφρόνη Αυγουστή να δηλώνει την ικανοποίησή του για τη νίκη της ομάδας του καθώς και την παρουσία και την στήριξη του κόσμου.

Τα γκολ σημείωσαν, ο Κβιλιτάϊα με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, ο Μάγκλιτσα με βολέ ισοφάρισε σε 2-2 και ο Κβιλιτάϊα και πάλι χάρισε τη νίκη στον ΑΠΟΕΛ με το τρίτο και πιο σημαντικό τέρμα της βραδιάς».

LEONARDO   NATEL

00' Ο διαιτητής του αγώνα, Γιώργος Νικολάου, σφυρίζει την έναρξη της σημερινής μεγάλης αναμέτρησης.

Δύο χιλιάδες ΑΠΟΕΛΙΣΤΕΣ βρίσκονται στην Δυτική κερκίδα του Τσιρείου σταδίου, μάλλον για τελευταία φορά, αφού η επόμενη φορά που θα χρειαστεί να αντιμετωπίσουμε την ΑΕΛ, θα είναι στο νέο στάδιο στο Κολόσσι.

Στην σέντρα η ΑΕΛ.

Ο ΑΠΟΕΛ έχει την εστία στην μεριά της εκκλησίας του Αγίου Αρσενίου.

Δύο πρώην ΑΠΟΕΛΙΣΤΕΣ αγωνίζονται σήμερα στην ΑΕΛ, ο Μηνάς και ο Παπαφώτης.

01' πρώτη επίθεση από την ΑΕΛ και πρώτο σουτ εκτός εστίας.

02' επίθεση και για το ΑΠΟΕΛ με τον Ντε Βινσέντι, χωρίς επιτυχία.

04' Αλλάζουν την μπάλα Σόουζα και Πέδρο, κάνει την χαμηλή σέντρα ο Σόουζα για τον Κβιλιτάϊα, βάζει την προβολή ο Γιώργη, η μπάλα όμως δεν του κάνει το χατίρι και κυλά αργά και βασανιστικά, σύριζα από το κάθετο δοκάρι και μόλις άουτ.

5' κίτρινη κάρτα στον GIORGI KVILITAIA - ΑΠΟΕΛ

10' πέναλτι κερδίζει η ΑΕΛ από το σπρώξιμο του Βινίσιους πάνω στον Μιλιτσιάνου, μέσα στην περιοχή. Καθαρή η παράβαση, κακός αργεί το ΒΑΡ.

11' δίνεται το πέναλτι και από το ΒΑΡ.

Ο Έουλερ εκτελεί κι ο Σκουφέτ αποκρούει σώζοντας την εστία του ΑΠΟΕΛ από παραβίαση. Πολύ κακή εκτέλεση από τον έουλερ.

12' ΑΕΛ 0-0 ΑΠΟΕΛ, 20η αγ.

18' Γκολ για την ΑΕΛ από τον Μπατέ, που πέρασε δυο αμυντικούς του ΑΠΟΕΛ, έκανε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα του Ιταλού κήπερ. Όταν έγινε το σουτ η μπάλα είχε κατεύθυνση εκτός εστίας, όμως στην πορεία παραινέβει ο Νταουσβίλη για να την αποκρούση, όμως αυτή κτύπησε στον όμως του, άλλαξε πορεία και πήγε στα δίκτυα.

Το γκολ κατακυρώνεται ως αυτογκόλ από τον Νταουσβίλη.

MURTAZ DAUSHVILI (Αυτογκόλ)

19' ΑΕΛ 1-0 ΑΠΟΕΛ, 20η αγ.

20' κόρνερ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ.

21' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

21' Ο Σόουζα κέρδισε την κεφαλιά από το κόρνερ του Ντε Βινσέντι στο δεύτερο δοκάρι, στη συνέχεια νέα κεφαλιά του Καρώ στο πρώτο δοκάρι και ο Κβιλιτάϊα στη μέση της εστίας με τρίτη κεφαλιά ισοφαρίζει για το ΑΠΟΕΛ.

22' ΑΕΛ 1-1 ΑΠΟΕΛ, 20η αγ.

26' αναγκαστική αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ από τον τραυματισμό του Νατέλ.

26' Μέσα ο TORNIKE OKRIASHVILI / έξω ο LEONARDO NATEL.

27' Κίτρινη κάρτα στον ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΠΑΠΑΦΩΤΗΣ - ΑΕΛ.

31' κίτρινη κάρτα στον JOAO PEDRO - ΑΠΟΕΛ.

[Ούτε ο ίδιος ο βλάκας διαιτητής, Γιώργος Νικολάου, δεν ξέρει γιατί έδωσε την κάρτα στον Ζοάο Πέδρο]

35' παίρνει ξανά το προβάδισμα η ΑΕΛ με γκολ του Μιλιτσιανού, που πλασέ νίκησε τον μέτριο Ιταλό τερματοφύλακα Σκουφέτ, κι αφού πρώτα ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Καρώ.
Κακός ο ΑΠΟΕΛ, πολύ καλή η ΑΕΛ έως τώρα.

36' ΑΕΛ 2-1 ΑΠΟΕΛ, 20η αγ.

42' συρτό σουτ του Σαμπάλα βρίσκει σε αντίπαλα πόδια, κάτοχος της γίνεται ο Οκριασβίλη, κάνει και το δυνατό σουτ, μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και άουτ.
45' ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
45+1' τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Άρχισε το δεύτερο μέρος.

47' αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο ANTON MAGLICA / έξω ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ.

47' διπλή αλλαγή η ΑΕΛ.

47' Μέσα ο ΜΗΝΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ / έξω ο ELOSMAN EULLER SILVA CAVALCANTI

47' Μέσα ο STEFAN SCEPOVIC / έξω ο NICOLAE MILINCEANU

52' Ανεβάζει ρυθμούς στο β μέρος ο ΑΠΟΕΛ, καταλυτική η παρουσία του Μάγκλιτσα.

52' κίτρινη ο BALAZS ATTILA MEGYERI - ΑΕΛ

54' φάουλ εκτελεί η ΑΕΛ, μαζεύει ο Σκούφος.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

66' σέντρα του Σαμπάλα από αριστερά, κεφαλιά ο Σόουζα, γυριστό πλασέ ο Μάγκλιτσα με τη πρώτη μπαλιά και ΓΚΟΛΛΛ, πανέμορφο το γκολ του Κροάτη.

66' Διπλή αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ.

66' μέσα ο KINGSLEY SARFO / έξω ο TOMAS DE VINCENTI

66' μέσα ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ / έξω ο MURTAZ DAUSHVILI

67' ΑΕΛ 2-2 ΑΠΟΕΛ, 20η αγ.

Ο Μάγκλιτσα σκοράρει για τρίτο συνεχόμενο παιγνίδι.

69' ΚΙΤΡΙΝΗ Ο FACUNDO ZABALA - ΑΠΟΕΛ

73' αλλαγή η ΑΕΛ, Μέσα ο ALASTAIR DAVID REYNOLDS / έξω ο DAVOR ZDRAVKOVSKI

74' Συστημένη μπαλιά για τον Κβιλιτάια από τον Σαρφό, μόνος ο Γιώργη απέναντι στο τερματοφύλακα, τον ντριπλάρει και ετοιμάζεται να σκοράρει.... μπερδεύεται στο τέλος ντριμπλάρει και τον εαυτό, δεν καταφέρνει να σκοράρει και βγάζει την μπάλα εκτός εστίας.

[Κάτι παραπάνω από σίγουρο γκολ, αυτο που χάθηκε από τον Κβίλι].

74' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

75' Ο Δημήτρης Θεοδώρου σέρβιρε τον Κβιλιτάια εντός περιοχής, ο Γιώργη ντριμπλάρει ένα και δύο και τρεις ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ, πλασάρει και τον αντίπαλο κήπερ και πετυχαίνει το 2-3 εν μέσω αποθέωσης από τους συμποδοσφαιριστές του και τον κόσμο στην κερκίδα.

76' ΑΕΛ 2-3 ΑΠΟΕΛ, 20η αγ.

77' μέσα ο LORENZO RIERA ORTEGA / έξω ο ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΠΑΠΑΦΩΤΗΣ.

83' φάουλ εκτελεί ο Σαρφό από τη δεξιά πλευρά, απευθείας το κτύπημα για το τρίγωνο της εστίας, την αγγίζει με τα ακροδάχτυλα ο τερματοφύλακας Μέγερη, όμως η μπάλα συνεχίζει την πορεία της προς στο γάμμας της εστίας... παρεμβαίνει ο Ανδρέας Καρώ για να σιγουράρει το γκολ, το μόνο που καταφέρνει είναι να την βγάλει εκτός εστίας. Ούτε αμυντικός να ήταν. Τραγικός σήμερα ο Καρώ.

84' σουτ ο Δημήτρης Θεοδώρου, αποκρούει ο Μέγερι με αστάθεια, την παίρνει ο Σόουζα, χωρίς ανάλογη συνέχεια.

84 ΚΊΤΡΙΝΗ Ο ROMARIO BALDE - ΑΕΛ

87' αλλαγή η ΑΕΛ: μέσα ο ANDRIJA MAJDEVAC / έξω ο ROMARIO BALDE

90' τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

91' τελευταία αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ. μέσα ο BERT ESSELINK / έξω ο GIORGI KVILITAIA

90+3' τέλος της αναμέτρησης.

Παίκτες, κόσμος και διοίκηση έγιναν ένα στους πανηγυρισμούς για την μεγάλη νίκη που τους ανεβάζει στην 4η θέση.