LIVE: ΑΠΟΛΛΩΝ 3-2 ΑΠΟΕΛ (8η αγ. β' φάση) «Έσβησαν» οι ελπίδες των «γαλαζοκιτρίνων» για τον τίτλο

POST GAME:

«Οι ελπίδες του ΑΠΟΕΛ για τον τίτλο «έσβησαν» τις βραδινές ώρες της Κυριακής (08/05) στην Λεμεσό. Εκεί, όπου οι Λεμεσιανοί προηγήθηκαν με 2-0 και 3-1 του ΑΠΟΕΛ, τελικά πήραν την νίκη με 3-2 και δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε κέρδισαν (ουσιαστικά) την μεγάλη μάχη για την κατάκτηση του εφετινού τίτλου στο πρωτάθλημα cyta, αφού ξέφυγαν 4 βαθμούς του ΑΠΟΕΛ με μόνο 2 αγώνες να απομένουν στο αγωνιστικό καλεντάρι.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή αποδείχθηκε «ανίκανη» στην πιο κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος, όταν ενώ είχε δύο απανωτές ευκαιρίες να βρεθεί στην κορυφή και να προσπεράσει τον Απόλλωνα, τις οποίες «κλώτσησε» σε δύο διαδοχικά ματς, με την εντός έδρας ισοπαλία από την ΑΕΚ και την ήττα από τον Απόλλωνα.

Ο ΜΙΧΑΗΛ και οι αμυντικοί του, έδωσαν την ευκαιρία στους «Ρουβάδους» να ξεφύγουν απόψε με +4,  αρκεί να πάρουν 2 βαθμούς σε δυο αγώνες και να κατακτήσουν και μαθηματικά τον τίτλο.. έστω και μια ισοπαλία η ήττα του ΑΠΟΕΛ τους φτάνει κι ας χάσουν τα δυο εναπομένοντα παιγνίδια».

LIVE:

Απόλλων Λεμεσού - ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας, Τσίρειο στάδιο, Κυριακή 08/05/2022 - 19:00, 8η αγωνιστική Πρωταθλήματος Cyta (Β' φάση), 'Α όμιλος, (Cytavision).

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΙΟ:

900 φίλοι του ΑΠΟΕΛ στην Ανατολική κερκίδα των φιλοξενουμένων.

Κατάμεστη η δυτική κερκίδα από τους φίλους του Ρουβά.

00' Ο Ισπανός διαιτητής *Alejandro Muniz* σφυρίζει την έναρξη του σημερινού μεγάλου αγώνα.

01' Στην σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

07' Ο Ρομπέρζ έβαλε σωτήρια κόντρα σε εντός περιοχής σουτ του Θεοδώρου.

08' φάουλ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ λίγο έξω από τα αντίπαλα καρέ.

09' εκτελεί το φάουλ ο Πέδρο, πιο ψηλά από όλους πηδά στο δεύτερο δοκάρι ο Σόουζα, πιάνει την καρφωτή κεφαλιά... δυστυχώς πάνω στον Γιοβάνιβιτς, οπουδήποτε αλλού θα ήταν γκολ.

09' κλέβει την μπάλα από τον Νταμπό ο Θεοδώρου, δίνει στον ΝΑΤΕΛ κοντά στη γραμμή της μεγάλης επανορθωτικής, κάνει το σουτ πλασέ ο Βραζιλιάνος αποκρούει πάνω στη γραμμή του τέρματος ο Ρομπέζ. Νέα τεράστια χαμένη ευκαιρία.

10' νέα σέντρα του Σαρφό, κατεβάζει ο Μάγκλιτσα και στέλνει την μπάλα στα δίκτυα... δυστυχώς από θέση όφσαϊντ [δεν είμαι σίγουρος αν ήταν].

20' Απόλυτη η υπεροχή του ΑΠΟΕΛ στο πρώτο 20λεπτο. «Τόταλ φούμπολ» από τους παίκτες του Αυγουστή. Λείπει μόνο το γκολ.

21' πρώτη επίθεση του Απόλλωνα από δεξιά. Σέντρα του Ντιγκινή, κεφαλιά του Πίττα, δοκάρι και μέσα.

Εγκληματική άμυνα από τον ΚΑΡΩ... αλλά κι αυτός ο Μιχάηλ? Τι έκανε... δεν μπορούσε να αποκρούσει? Μας λείπει ένας μεγάλος τερματοφύλακας.

ΑΠΟΛΛΩΝ 1-0 ΑΠΟΕΛ.

26' Σέντρα του Σαμπάλα, αποκρούει ο Γιοβάνοβιτς.

27' σουτ από τον Σπόλιαριτς, μόλις άουτ. Γλυτώσαμε το 2ο γκολ. Τον άφησαν να κάνει το σουτ με την άνεση του.

31' κάνει τη σέντρα ο Νταμπό, κοντράρει στον Σόουζα και πάει για κόρνερ. Πέφτει ο Νεόφυτος και την προλαβαίνει πριν βγει, δεν την συγκρατεί και καταλήγει στα πόδια του Μαυρία. Κάνει το δυνατό σουτ ο Ελλαδίτης και 2-0.

Απίστευτη γκέλα του Μιχαήλ - μεγάλη ατυχία ο ΑΠΟΕΛ. Ένα σουτ όλο κι όλο και φάγαμε 2 γκολ. Η ΑΜΥΝΑ και ο πορτάρης, είναι η καταστροφή μας.

Ο Μιχαήλ «έστρωσε» την μπάλα στον Μαυρία!!!

ΑΠΟΛΛΩΝ 2-0 ΑΠΟΕΛ.

45' τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

45+3' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ζητείται θεραπεία για τον άρρωστο ΑΠΟΕΛ.

46' Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο με τον Απόλλωνα στη σέντρα.

56' Διπλή αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ.

56' μέσα ο DIEUMERCI NDONGALA / έξω ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ

56' μέσα ο TORNIKE OKRIASHVILI / έξω ο LEONARDO NATEL

56' διπλή αλλαγή ο Απόλλωνας.

56' μέσα ο JANGA / έξω ο DABO

56΄μέσα ο OLEKSANDR NOIOK / έξω ο DANILO SPOLJARIC

61' πατάει περιοχή ο ΣΑΡΦΟ, γυρίζει την μπάλα προς στα πίσω, στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και στον επερχόμενο Σατσιά, κάνει με τη μια το συρτό πλασέ ο Γιάννης και γκολλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλ. Άγαλμα ο Γιβάνοβιτς... έτσι και στη συνέχεια.

ΑΠΟΛΛΩΝ 2-1 ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ μείωσε στην πιο κατάλληλη στιγμή.

66' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ. Σκάει η μπάλα μέσα στα καρέ, μελέ διαρκείας, κάνει το τελευταίο σουτ πλασέ ο Σατσιάς. Πάει για τα δίκτυα η μπάλα... σώζει με κεφαλιά πάνω στη γραμμή την υστάτη ο ΧΑΜΠΟΣ.

Άτυχη στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ που έπρεπε να είχε ισοφαρίσει εδώ.

67' διπλή αλλαγή ο Απόλλωνας.

67' μέσα VUKASIN JOVANOVIC / έξω ο ΧΑΜΠΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΥ

67' μέσα ο ONGENDA / έξω ο NICOLAS DIGUINY

73' Αντεπίθεση ο Απόλλωνας από δεξιά με τον Πίττα, δεν βγαίνει πάνω του ο Βινσίιους και κάνει εύκολα κι ανενόχλητος τη σέντρα που βρίσκει τον Γιάγκα. Κάνει το σουτ πλασέ με τη μία ο Γιάγκας και το τρίτο γκολ για τον Απόλλωνα είναι γεγονός.

Τριπλό το έγκλημα, πρώτα ο Βινίσιους, μετά ο ΚΑΡΩ (κυρίως ο ΚΑΡΩ) και μετά ο Μιχάηλ που "κάμνει" το γάλα σήμερα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως χάνεται αυτό το παιγνίδι. ΔΥΟ σουτ 3 γκολ σήμερα ο Απόλλωνας.

ΑΠΟΛΛΩΝ 3-1 ΑΠΟΕΛ.

76' σέντρα του Ντογκαλά από δεξιά, ανάποδο ψαλιδάκι μέσα από την περιοχή από τον Οκριασβίλη και σούπερ γκολλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλ.

Πω-πω τι έβαλε ο ΟΚΡΙ... μακριά να υπάρξει και συνέχεια, έχουμε άλλα 20 λεπτά.

ΑΠΟΛΛΩΝ 3-2 ΑΠΟΕΛ.

78' αλλαγή Απόλλων

78' Μέσα ο ΑΝΤΡΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ / έξω ο ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΜΑΥΡΙΑΣ.

83' διπλή αλλαγή ΑΠΟΕΛ:

83' μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / έξω ο ANTON MAGLICA

83' μέσα ο DANILO / έξω ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ [τι κάνεις ρε άνθρωπε μου?]

87' σέντρα ο ΣΑΡΦΟ... πιάνει τη γυριστεί κεφαλιά ο ΟΚΡΙ......όχι ιιιιιι δεν χάνεται αυτό κι όμως χάθηκε, δεν έγινε το γκολ.

88' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

88' αλλαγή ΑΠΟΕΛ.

88' μέσα ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ / έξω ο KINGSLEY SARFO [γιατί έξω ο Σαρφό κ. Σωφρόνη?]

90' επτά τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90'+7 τέλος της αναμέτρησης.

ΤΕΛΟΣ Σ' ΟΛΑ

ΑΠΟΛΛΩΝ 3-2 ΑΠΟΕΛ

Κατά 95% ο τίτλος πάει στον Απόλλωνα που θέλει 2 βαθμούς στους 2 τελευταίους αγώνες του για να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλητής... η απλά να χάσει 2 βαθμούς ο ΑΠΟΕΛ στα υπόλοιπα 2 παιγνίδια κι ας κάνει 2 ήττες ο Απόλλων, πάλι βγαίνει πρωταθλητής.