LIVE: ΑΠΟΛΛΩΝ 0-1 ΑΠΟΕΛ, 9η αγωνιστική, Τσίρειο στάδιο «Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι ο ΑΠΟΕΛ»

Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι ο ΑΠΟΕΛ, 1-0 την Απόλλωνα. Ο ΑΠΟΕΛ πήρε το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος cyta, κόντρα στον Απόλλωνα και είναι σταθερά 5 βαθμούς πίσω από τον Ρωσικό Όμιλο Πάφου, στη βαθμολογία.

Το ματς κρίθηκε από ένα πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο ΜΑΡΚΙΝΙΟΣ στο 95'ο λεπτό. Ένα πέναλτι που καταλόγισε ο Ιταλός διαιτητής Doveri Daniele σε σπρώξιμο του αμυντικού του Απόλλωνα Μαυρία, πάνω στον Βραζιλιάνο άσσο του ΑΠΟΕΛ [θεία δίκη μετά το περσινό].

LIVE:

Προπονητής Απόλλων Νταβίτ Καταλά.          -          Προπονητής ΑΠΟΕΛ Βλάταν Μιλόγεβιτς.

00' Είσοδος των 2 ομάδων στον αγωνιστικό χώρο του σταδίου.

00' Ο Ιταλός διαιτητής σφυρίζει την έναρξη του μεγάλου ντέρμπι.

01' Στην σέντρα ήταν ο ΑΠΟΕΛ.

02' ελάχιστος ο κόσμος στην κερκίδα του ΑΠΟΕΛ, αφού οι Πορτοκαλοί έχουν εγκλωβιστεί στην είσοδο του σταδίου από την αστυνομία.

10' σουτ του Ζράντι από την περιοχή, στην αγκαλιά του ΜΠΕΛΕΤΣ.

10' Μεγάλος κυρίαρχος στα πρώτα 10 λεπτά ο Απόλλωνας

12' κίτρινη στον MURTAZ DAUSHVILI - Τις κάνει 3 και χάνει ένα από τα 2 επόμενα παιγνίδια με ΕΝΠ ή Δόξα.

13' Χωρίς κίτρινη στον Πίττα για το σκληρό φάου, σε αντίθεση με τον Ντάου που τιμωρήθηκε.

15' πάσα του Σαρφό στον Φερράρι. Από πλάγια ο Αργεντινός δοκιμάζει το σουτ στη κλειστή γωνία του Απόλλωνα, πέφτει και αποκρούει ο Γιοβάνοβιτς.

15' Είσοδος των πορτοκαλί μετά από 10-15 λεπτά.

19' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

22' κόρνερ ο Απόλλωνας.

23' διακοπή στο παιγνίδι λόγω εισβολής μερίδας των οπαδών των 2 ομάδων στον αγωνιστικό χώρο όπου και διαπληκτίζονται.

Σοβαρά επεισόδια - Υπάρχει τραυματίας.

23+15' κόρνερ ο Απόλλωνας.

24+15' επαναρχίζει το παιγνίδι μετά την 15λεπτη διακοπή με τον Απόλλωνα στο κόρνερ.

24+15' κεφαλιά του Γιοβάνοβιτς... μόλις άουτ.

26+15' κόρνερ ο Απόλλωνας, νέα κεφαλιά από τους Λεμεσιανούς και πάλι μόλις άουτ.

Εύκολα θα ήταν ήδη 2-0.

31+15' Ο Μάγκλιτσα σερβίρει τον Εφραίμ, μπαίνει στην περιοχή ο Αρχηγός, δίνει στον Φερράρι, πλησιάζει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, δοκιμάζει το πλασέ στην κλειστεί γωνία, αποκρούει ο Γιοβάνοβιτς.

32+15' νέο μακρινό σουτ από τον Μάγκλιτσα, αποκρούει ο Γιοβάνοβιτς.

42+15' Ο Εφραίμ βγάζει μόνο του στα δεξιά τον Ντάλσιο, μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή ο ποδοσφαιριστής μας, κάνει το σουτ πλασέ... η μπάλα στο δοκάρι και σκάει στα πόδια του Μάγκλιτσα που δεν μπορεί να την σπρώξει στα δύκτια.

ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΠΑΙΚΤΗ ΤΩΝ 350Χ. ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΑΠΟΕΛ.

45+15' δύο λεπτά οι καθυστερήσεις

45+17' τέλος Α' ημιχρόνου.

46' Στην σέντρα ο Απόλλωνας.

46' αλλαγή ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο LUCAS VILLAFANEZ / έξω ο MURTAZ DAUSHVILI

Σταμάτησε το πλεονέκτημα του ΑΠΟΕΛ... για να δώσει φάουλ και ΚΑΡΤΑ στον Πίττα λογικά [2-3 φάουλ του Πίττα] - ΤΙΠΟΤΑ από τον Ιταλό που χαρίστηκε ξανά στον Πίττα

55' φάουλ εκτελεί ο Απόλλωνας, κεφαλιά ο Αρτυματάς, αποκρούει ο Μπέλετς.

57' λάθος του Αρτυματά, κερδίζει την μπάλα ο Εφραίμ, μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή, κάνει το φαλτσαριστό πλασέ... μόλις άουτ η μπάλα. Χάθηκε μοναδική ευκαιρία.

61' τριπλή αλλαγή ο Απόλλωνας

61' μέσα ο IDO SHAHAR / έξω ο JOSE LUIS GARCIA DEL POZO - ΑΠΟΛΛΩΝ

61' μέσα ο BAGALIY DABO / έξω ο ILIAN ILIEV - ΑΠΟΛΛΩΝ

61' μέσα ο HAITAM ALEESAMI / έξω ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΡΤΥΜΑΤΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ

κόρνερ ο Απόλλων

κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

νέο κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ

70' έκρυψαν την μπάλα οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ, πισινό τακουνάκι - κάθετη μπαλιά του Σαρφό, βγάζει μόνο τον Μάριο Ηλία, τετ α τετ ο νεαρός Αχνιώτης φορ στο πρώτο άγγιγμα της μπάλας, κάνει το πλασέ, αποκρούει με αυτοθυσία ο Γιοβάνοβιτς. Νέα χαμένη ευκαιρία.

Αλλαγή Απόλλωνα:

70' μέσα ο NICOLAS DIGUINY / έξω ο BASSEL JRADI - ΑΠΟΛΛΩΝ

Αλλαγή ΑΠΟΕΛ:

71' μέσα ο ΜΑΡΙΟΣ ΗΛΙΑ / έξω ο ANTON MAGLICA - ΑΠΟΕΛ

Δεύτερη εμφάνιση του Μάριου στο πρωτάθλημα - Είχε αγωνιστεί 10 λεπτά με την Καρμιώτισσα ως αλλαγή.

77' καθαρότατο φάουλ πάνω στον ΗΛΙΑ που λέει όχι  Ιταλός

80' νέα αλλαγή ΑΠΟΕΛ:

80' μέσα ο MARCOS VINICIUS SOUSA NATIVIDADE - έξω ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ - ΑΠΟΕΛ

Φάουλ ο Πίττας και πάλι χωρίς κάρτα - διαμαρτυρίες από τη πλευρά του ΑΠΟΕΛ.

81' κίτρινη στον βοηθό προπονητή του ΑΠΟΕΛ, Μαρτίδη.

Α

Α

83' μάχη του ΔΩΝΗ στο δεξί άκρο, κερδίζει τη μάχη, φτάνει στο άκρο της μεγάλης περιοχής, δίνει στον Μάριο Ηλία, κάνει μεμιάς το μονοκόμματο σουτ ο Ηλία, νέα μεγάλη απόκρουση ο Γιοβάνοβιτς. Νέα χαμένη ευκαιρία ο ΑΠΟΕΛ πάλι με τον Ηλία.

85' αλλαγή Απόλλωνα:

85' μέσα ο EZEKIEL HENTY / έξω ο VLADIMIR ETSON ANTONIO FELIX - ΑΠΟΛΛΩΝ

87' σουτ ο Ντιγκινή, αποκρούει ο Μπέλετς.

90' σέντρα του Χαμάς, πισινή κεφαλιά του Πίττα, αποκρούει με τα δάκτυλα ο Μπέλετς, δοκάρι και πάνω από την εστία του η μπάλα.

90+3' αλλαγή ΑΠΟΕΛ:

90+3' μέσα ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ / έξω ο ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΔΩΝΗΣ - ΑΠΟΕΛ

90+3' κερδίζει την μπάλα ο Μαρκίνιος στο αριστερό άκρο της επίθεσης, μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή, ανατρέπεται από τον Μαυρία... πέναλτι σφυρίζει ο Ιταλός διαιτητής.

Καμία αμφισβήτηση καμία διαμαρτυρία για την σωστή απόφαση.

90+4' εκτελεί το πέναλτι ο Μαρκίνιος........

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

στείλει άλατος ο Γιοβάνοβιτς.

90+5' ΑΠΟΛΛΩΝ 0-1 ΑΠΟΕΛ

90+6' Αντεπίθεση ο Απόλλωνας, αλλεπάλληλα σουτ με κόντρες μέσα στα καρέ μας. Αποκρούει το τελευταίο σουτ ο Μπέλετς, καθαρίζει και απομακρύνει ο Βιγιαφάνεζ.

90+6' Τέλος του αγώνα.

«Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι ο ΑΠΟΕΛ»

18:59 LIVE:

19:00 LIVE:  ΑΠΟΛΛΩΝ Λεμεσού - ΑΠΟΕΛ, 9η αγωνιστική

19:00 Ακολουθήστε τον πιο κάτω σύνδεσμο του APOELGROUP στο TWITTER για την εξέλιξη και το σκορ του αγώνα.