ΑΠΟΕΛ 78-71 ΕΝΠ, 5η αγ. «Τέσσερα στα τέσσερα ο ΘΡΥΛΟΣ»

ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΗΤΤΗΤΟΣ Ο ΑΠΟΕΛ, ΚΕΡΔΙΣΕ ΨΕΣ (2/11) ΣΤΟ "ΛΕΥΚΟΘΕΟ" ΤΗΝ ΕΝΠ.

Συνεχίζει την αήττητη πορεία του ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, επικράτησε με 78-71 της ΕΝΠ και πήρε την τέταρτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες. Koρυφαίος για τους «γαλαζοκίτρινους» ο Travin Marquell Thibodeaux πετυχαίνοντας 16 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Τέσσερα στα τέσσερα. Η ομάδα μας κέρδισε στο Λευκόθεο την ΕΝΠ με 78-71 για την 5η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League

O AΠΟΕΛ έκανε αρχή με δύο τρίποντα από τους Κοιλαρά και Carlbe και προηγείτο με 6-0 στο 2', ενώ στο 7' είχε διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (16-6) μετά τη βολή του Κonjevic. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν στους εννέα (20-11).

Η ΕΝΠ με βολές του Hughes και καλάθι του Μckissic μείωσε στους πέντε (20-15) στο 12', με τους γηπεδούχους να βρίσκονται ξανά με διψήφιο αριθμό μπροστά στο 15' μετά το λέι απ του Thibodeaux (28-18). H διαφορά έφθασε μέχρι τους 12 πόντους στο 18' με το καλάθι του Κοnjevic, με τους «βυσσινί» να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο μειώνοντας στους πέντε (39-34) με καλάθι του Cook.

Με καλάθι του ίδιου καλαθοσφαιριστή, στο 25', η ομάδα του Παραλιμνίου πλησίασε στον έναν πόντο (43-42), όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν απώλεσαν το προβάδισμά τους και με σερί επτά πόντων στο 26' οι δύο βολές του Carlbe έφεραν το 50-42. Εν τέλει με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από 20 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά (59-54) έμεινε αναλλοίωτη σε σχέση με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 34'με τρεις βολές του Hughes οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 64-64, ενώ ένα λεπτό πριν από το τέλος μετά το λέι απ του Πυρίλλη τις δύο ομάδες χώριζε ένας πόντους (70-69). Ο ΑΠΟΕΛ με τέσσερις βολές (δυο του Konjevic και ισάριθμες του Σιμιτζή) στο τελευταίο μισό λεπτό, νίκησε με επτά πόντους διαφορά (78-71).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 39-34, 59-54, 78-71