ΟΠΑΠ Basket League: ΑΠΟΕΛ 89-90 ΑΝΟΡΘΩΣΗ, #9η, «Ήττα στην παράταση για τους γαλαζοκίτρινους»

NIKH ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΛΕΥΚΟΘΕΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΤΑΣΗ.

Ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια του μέχρι τώρα πρωταθλήματος, έγινε στο Λευκόθεο, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Basket League, στο οποίο μετά από 5λεπτη παράταση, η Ανόρθωση κέρδισε τον μέχρι σήμερα αήττητο ΑΠΟΕΛ με 90-89 και ενώ στην κανονική του διάρκεια, το παιχνίδι έληξε με 78-78.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ζέιτ Μουόσα που σημείωσε 22 πόντους (2/4 βολές, 7/12 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

Η Ανόρθωση ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και στην αρχή, είχε προηγηθεί με 11-2, αλλά στο 6`, ο ΑΠΟΕΛ με σερί 16-6, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, όταν προηγήθηκε με 18-17. Το σερί για τους γηπεδούχους ανέβηκε στο 20-6, όταν το σκορ έγινε 22-17, σε ένα ξεκίνημα όπου και οι δυο ομάδες είχαν έναν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι τους. Η Ανόρθωση μείωσε στον πόντο με το τέλος της 1ης περιόδου. Σκορ, 24-23.

Σταθερό, αλλά μικρό το προβάδισμα για τον ΑΠΟΕΛ, στις αρχές της 2ης περιόδου, όπου και οι δυο ομάδες δεν ήταν και τόσο εύστοχες, σαν την 1η περίοδο. Στο 16`, η Ανόρθωση πήρε προβάδισμα με 30-29 και λίγο μετά, με 35-30. Η ομάδα της Αμμοχώστου, διατηρούσε και στη συνέχεια την πρωτοπορία, αυξάνοντας στο +7 το προβάδισμα της (43-36) και στο τέλος του ημιχρόνου, προηγήθηκε με 45-39.

Οι δυνατές άμυνες και από τις δυο πλευρές, είχαν τον πρώτο λόγο στις αρχές της 3ης περιόδου, αλλά με την Ανόρθωση να κρατάει το προβάδισμα και ενώ στο 25`, προηγήθηκε με 48-43. Όμως ο ΑΠΟΕΛ με ένα σερί 10-0 πέρασε μπροστά με 53-48 στο 26`. Οι γηπεδούχοι συντηρούσαν το προβάδισμα και στη συνέχεια και με το τέλος της 3ης περιόδου, ήταν μπροστά στο σκορ με 59-51.

Τίποτα δεν είχε κριθεί, καθώς η διαφορά δεν άνοιγε και ενώ στο 35`, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 67-66. Κάτι που προδίκαζε ένα συναρπαστικό φινάλε σε αυτήν την αναμέτρηση.

Αν και ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα, λίγο πριν από το τέλος, η Ανόρθωση ισοφάρισε σε τρεις περιπτώσεις και ενώ απέμενε λίγος χρόνος για το τέλος. Με το άκουσμα της κόρνας, το σκορ ήταν ισόπαλο 78-78 και έτσι, η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο ξεκίνημα του έξτρα χρόνου, ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 87-80, αλλά λίγο μετά, η Ανόρθωση μείωσε σε 87-86 στο 43` και στο 44`, η Ανόρθωση πέρασε μπροστά με 89-88, μετά από 9-2 σερί. Τελικά, η Ανόρθωση με μια βολή του Σανάτζε σε νεκρό χρόνο, πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 90-89.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-23, 39-45, 59-51, 78-78. Παράταση: 89-90.

ΑΠΟΕΛ (Λευτέρης Σούμποτιτς): Σιμητζής 17 (1), Carble 3, Κοιλαράς 5 (1), Thibodeaux 16, Konjevic 26 (6), Σοφοκλέους, Γιανναράς 4 (1), Henry 15, Παπαμιχαήλ 3 (1), Κουμής.

Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς): Wade 9 (1), Ελευθερίου 5, Sanadze 21 (2), Μουόσα 22 (2), Paulicap 16, Κωνσταντίνου, Τομπάζος 10 (2), Μαυρομμάτης, Bradley 7.