ΟΠΑΠ Βasket League: Αχιλλέας Καϊμακλίου 72-81 ΑΠΟΕΛ, #13η «Επιστροφή στις νίκες με το 9ο ροζ φύλλο αγώνος»

08-01-2023

Mε διπλό ξεκίνησε στο 2023 ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος είχε ρεπό στην προηγούμενη αγωνιστική, επικρατώντας εκτός έδρας του Αχιλλέα Καϊμακλίου με 81-72, για την 13η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Βasket League. Koρυφαίος για τους «γαλαζοκιτρίνους» ο Davor Konjevic με 15 πόντους, 2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ και 9 ασσίστ.

ΕΝΑΤΟ ΡΟΖ ΦΥΛΛΟ ΓΙΑ ΑΠΟΕΛ, ΚΕΡΔΙΣΕ ΕΚΤΟΣ ΤΟΝ ΑΧΙΛΛΕΑ

Ο Αχιλλέας Καϊμακλίου πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Henry (2-0), με τον ΑΠΟΕΛ στη συνέχεια να έχει σερί έξι πόντων και στο 3' με το λέι απ του Σιμιτζή ήταν με τέσσερις πόντους μπροστά (2-6). Στο 7' οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά μπροστά με το δίποντο του Μarie (11-10), με το τρίποντο του Henry για τον ΑΠΟΕΛ στο 8' να διαμορφώνει το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (11-13)

Το σερί των φιλοξενουμένων συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο και στο 12' με το λέι απ από τον Σιμιτζή απέκτησαν διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (11-21), ενώ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν στους 13 (25-38).

Στο 25' η διαφορά έφθασε την μέγιστη διαφορά της, στους 18 πόντους (39-57), μετά το τρίποντο του Σοφοκλέους, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με τις αποστάσεις στους 15 πόντους (51-66). Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Καϊμακλίου μείωσε κατά έξι πόντους (πέτυχε 21 έναντι 15), με τον ΑΠΟΕΛ να κρατάει το προβάδισμά του και να παίρνει το ένατο ροζ φύλλο του με σκορ 81-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-13, 25-38, 51-56, 72-81

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλλής)

Henry 10 (1), Marie 14 (1), Jean 29 (6), Xειμώνας 10 (1), Τρετιάκοβ 7 (1), Χριστούδιας, Γεωργακούδης 2, Ανθυμιάδης

ΑΠΟΕΛ (Λευτέρης Σούμποτιτς)

Σιμιτζής 14 (2), Carble 7, Koυμής, Thibodeaux 17 (1), Konjevic 15 (2), Σοφοκλέους 3 (1), Γιανναράς 4, Henry 16 (2), Παπαμιχαήλ 5 (1)

** Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα **

** Με μόλις €5.83 τον μήνα στο CBF TV μπορείς να βλέπεις πέραν των 20 τοπικών αγώνων ανά βδομάδα από όλα τα πρωταθλήματα **