ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: ΑΕΚ 2-2 ΑΠΟΕΛ, 3η αγωνιστική πλέϊοφς «Με τον Άρη στο -2... αλλάζουν τα δεδομένα»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

«Πρωτάθλημα Cyta, ΑΕΚ - ΑΠΟΕΛ 2-2: Ισοπαλία με... νικητή τον Άρη!

«Φωνάζει» ο κόσμος για την αδικαιολόγητη οπισθοχώρηση του ΑΠΟΕΛ στα τρία τελευταία παιγνίδια και την απώλεια έξι βαθμών, αλλά και τον αποκλεισμό του κυπέλλου.

Η μετεξέλιξη του «Πεζοπορικού» απέσπασε ισοπαλία 2-2 από τον ΑΠΟΕΛ στην «ΑΕΚ Arena» και παρέμεινε στο -4 από την κορυφή της βαθμολογίας και τον ΑΠΟΕΛ, σε ένα ματς που και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» παρέμειναν στο +4 από την ΑΕΚ, αλλά είδαν τον ΑΡΗ να πλησιάζει την κορυφή και να ψαλιδίζει τη διαφορά στο -2.

Τόσο η ΑΕΚ, όσο κι ο ΑΠΟΕΛ είχαν τις καλές στιγμές τους αλλά και από ένα καλό ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι με τον Γκιούρτσο άνοιξαν το σκορ στο10' (1-0) και το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με τον Κβιλιτάϊα στο αμέσως επόμενο λεπτό, 11' (1-1). Στο 37' ο Γεωργιανός στράϊκερ έδωσε προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ με στριφτή κεφαλιά μέσα από τα αντίπαλα καρέ για το 2-1. Από το 60' του δεύτερου ημιχρόνου και μετά οι αλλαγές του Μιλόγεβιτς αποσυντόνισαν την ομάδα με αποτέλεσμα την αδικαιολόγητη οπισθοχώρηση της (προσφιλής τακτική στα τελευταία 4-5 παιγνίδια). Αυτό έδωσε "φτερά" στην ομάδα του Όλτρα και στο 89' ισοφάρισαν με τον Τρισκόφκσι σε 2-2 ενώ θα μπορούσαν και για τη νίκη αν είχαν μερικά λεπτά ακόμη.

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2022/2023:

ΑΕΚ 2-2 ΑΠΟΕΛ, Δευτέρα, 3 Απριλίου 2023, 19:00, Στάδιο ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ «Γεώργιος Καραπατάκης», 3η αγωνιστική Β' φάση, Παγκύπριο πρωτάθλημα cyta, Primetel sportsHD.

ΓΗΠΕΔΟ:

Στάδιο «ΑΕΚ Αρένα»

MVP:

Georgi Kvilitaia

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:

Ndongala, Sarfo, Villafanez, Marquinios, Dalcio.

ΜΕΤΡΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ:

Crespo, KARO, Susic

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ferrari, Belec, Ben, EFREM, Dvali, Macheda.

Διαιτητής ο Putros Sandi Dhia Jirjis.

Α' Βοηθός Διαιτητής ο Kronlykke Ole και Β' Βοηθός Διαιτητής ο Risum Rene.

4ος Διαιτητής ο Χατζηβασιλείου Θωμάς και Παρατηρητής ο Καραϊσκάκης Μιχάλης.

VAR ο Redder Mikkel και ΑVAR ο Καλογήρου Μάριος.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ:

VLADAN MILOJEVIC

ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΑΠΟΕΛ:

850

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ:

PRIMETEL SPORTS HD [CYTAVISION, CABLENET].

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

ΕΝΔΕΚΑΔΑ - ΣΧΗΜΑ:

BELEC, SUSIC, KARO, CRESPO, FERRARI, SARFO, DALCIO, VILLAFANEZ, MARQUINIOS, NDONGALA, KVILITAIA.

ΠΑΓΚΟΣ:

CHRISTODOULOU, TSILINGIRIS, DVALI, EFREM, DAUSHVILI, CHEBAKE, SATSIAS, ILIA, BEN, DJAMA, MACHEDA, DONIS.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ:

BELEC, SUSIC, KARO, CRESPO, FERRARI, SARFO, DALCIO, VILLAFANEZ, MARQUINIOS, NDONGALA, KVILITAIA, CHRISTODOULOU, TSILINGIRIS, DVALI, EFREM, DAUSHVILI, CHEBAKE, SATSIAS, ILIA, BEN, DJAMA, MACHEDA, DONIS.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

KOSTADINOV, THEODOROU, WHEELER

ΑΛΛΑΓΕΣ:

65' ΜΕΣΑ Ο EL FARDOU BEN MOHAMED / ΕΚΤΟΣ Ο DIEUMERCI NDONGALA

80' ΜΕΣΑ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / ΕΚΤΟΣ Ο MARCOS VINICIUS SOUSA NATIVIDADE

80' ΜΕΣΑ Ο FEDERICO MACHEDA / ΕΚΤΟΣ Ο GIORGI KVILITAIA

92' ΜΕΣΑ Ο LASHA DVALI / ΕΚΤΟΣ Ο LUCAS MARTIN VILLAFANEZ

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

ΑΠΟΕΛ - ΑΠΟΛΛΩΝ, 4η αγωνιστική - β' φάση (playoffs), Παγκύπριο πρωτάθλημα Cyta, στάδιο ΓΣΠ, Δευτέρα 19:00 - 10/04/2023, Cablenet sports1 HD.