ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: ΑΠΟΕΛ 1-0 ΑΕΛ, 11η αγ. «Ο JEFTE με γκολάρα στο 39' ξέρανε τους Λεμεσιανούς»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

«ΑΠΟΕΛ 1-0 ΑΕΛ: Πολύ μεγάλη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ επί της ΑΕΛ, σε ματσάρα στο «ΓΣΠ».

Από την αρχή του αγώνα, η ομάδα του Ζοζέ Ντομίνγκες ήταν καλύτερη και απειλούσε συνεχώς, με τους Κβιλιτάϊα - Ντονγκαλά - Ζέφτε - Τσεμπάκ - Σαρφό - Μαρκίνιος - Πέτροβιτς, πότε με πλαγιοκοπήσεις και πότε από τον κεντρικό διάδρομο.

Ότι δεν πέτυχε ο ΚΒΙΛΗ λίγα λεπτά νωρίτερα όταν επιχείρησε να κρεμάσει χωρίς επιτυχία τον Muriel από το κέντρο του γηπέδου, το πέτυχε ο Ζέφτε Βιτάλ στο 39'ο λεπτό, όταν από διαγώνια θέση και αφού χόρεψε δύο αμυντικούς,  έπιασε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ 45 μέτρων στέλνοντας την μπάλα στη γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει, συμπατριώτη του Muriel και στην κερκίδα... τους φίλους του ΑΠΟΕΛ στους 7 ουρανούς.

Η ΑΕΛ που κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο, βρισκόταν μόλις μερικά χιλιοστά μακριά από την ισοφάριση όμως ο Μπέλετς έσωσε πάνω στην γραμμή του τέρματος πριν αυτή περάσει τη γραμμή για τα δίκτυα».

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2023/2024:

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΑΕΛ Λεμεσού, Στάδιο Γ.Σ.Π. Σάββατο, 11/11/2023 - 19:00, 11η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta, Cablenet sports one HD.

ΓΗΠΕΔΟ:

Στάδιο «ΓΣΠ».

MVP:

Jefte Vital.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:

Belec, Chebake, Petrovic, Crespo, Sarfo, Kostadinov, Marquinhos, Ndongala, Kvilitaia, Dalcio.

ΜΕΤΡΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ:

Σατσιάς, Εφραίμ, Δώνης, Γαβριήλ, Καραμανώλης.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ:

Υπηρεσιακός προπονητής ο Jose Domnigues.

Ricardo Sa Pinto 18ος επίσημος αγώνας.

11 στο πρωτάθλημα: 8 νίκες, 1 ήττα, 2 ισοπαλίες.

ΠΑΓΚΟΣ:

ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ - ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΣΑΤΣΙΑΣ - ΓΑΒΡΙΗΛ - ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗΣ - ΒΡΟΝΤΗΣ - ΔΩΝΗΣ - TOMANE - SUSIC - WILSON - FAWAZ.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

64' εντός ΑΝΤΡΕΑΣ ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ / εκτός RADOSAV PETROVIC

64' εντός ΣΤΑΥΡΟΣ ΓΑΒΡΙΗΛ / εκτός GIORGI KVILITAIA

75' εντός ΤΑΣΟΣ ΔΩΝΗΣ / εκτός DIEUMERCI NDONGALA

75' εντός ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ / εκτός GEORGI KOSTADINOV

91' εντός ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / εκτός MARQUINHIOS

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΑΕΛ:

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΠΟΕΛ:

VID BELEC - CHEBAKE - CRESPO - PETROVIC - JEFTE VITAL - KOSTADINOV - SARFO - NDONGALA - DALCIO - MARQUINHOS - KVILITAIA (c) - ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ - ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΣΑΤΣΙΑΣ - ΓΑΒΡΙΗΛ - ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗΣ - ΒΡΟΝΤΗΣ - ΔΩΝΗΣ - TOMANE - SUSIC - WILSON - FAWAZ.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - DVALI - BEN - VILLAFANEZ

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

ΑΡΗΣ Λεμεσού - ΑΠΟΕΛ, 12η αγωνιστική, παγκύπριο πρωτάθλημα cyta. ΣΑΒΒΑΤΟ 25/11/2023 - 19:00, Στάδιο άλφα-μέγα Λεμεσού.