ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: ΑΠΟΕΛ 3-0 Ομόνοια Λευκωσίας, 16η αγωνιστική «Τριάρα του ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ! Καθάρισε το ντέρμπι»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

««Ενδιαφέρουν:

Πρώτοι σε ασίστ οι Ndongala και Dalcio με 6.

Πρώτος σκόρερ ο Marquinhos με 6.

14 διαφορετικοί σκόρερ (το ένα αυτογκόλ) πέτυχαν τα 31 τέρματα του ΑΠΟΕΛ.

Ο Τσεμπάκ σκοράρει για δεύτερο συνεχόμενο παιγνίδι. Όντας αμυντικός, πέτυχε 4 τέρματα μέχρι τώρα και είναι δεύτερο σκόρερ.

Οι γαλαζοκίτρινοι έχουν την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με μείον 8.

Ο Αρχηγός Kvilitaia δεν συμπλήρωσε κανένα 90λεπτο στο πρωτάθλημα. Αγωνίστηκε 691 λεπτά σε 12 αγώνες.

Πρώτος σε χρόνος συμμετοχής με το απόλυτο «16 στα 16» ο τερματοφύλακας, Vid Belec, με 1,612 αγωνιστικά λεπτά. Δεύτερος ο DALCIO Gomes με 1,430 σε 15 αγώνες.

-  Με σπρώξιμο από τον κόσμο που κατέκλισε το ΓΣΠ απ' άκρη σ' άκρη και κυρίως με τη δυναμική του, ο ΑΠΟΕΛ μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι κορυφής του πρωταθλήματος cyta! Νίκησε 3-0 την Ομόνοια.

Ο ΑΠΟΕΛ έκλεισε το 2023 στην κορυφή με διαφορά τεσσάρων βαθμών από την ομάδα-έκπληξη του πρωταθλήματος, Ανόρθωση και έξι βαθμούς από την Ομόνοια, τον Άρη και την Πάφο.

Ο δρόμος προς το τρίποντο για την ομάδα του Ζοζέ Ντομίνγκες άνοιξε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+4') με το γκολ του Μαρκίνιος.

Το δεύτερο γκολ για τους γαλαζοκίτρινους πέτυχε ο Σταύρος Γαβριήλ με κεραυνοβόλο σουτ με τον Ντάλσιο να του μοιράζει την ασίστ στο 87'ο λεπτό.

Ο Τσεμπάκ ήταν αυτός που πέτυχε το τρίτο γκολ στο 90+4'ο λεπτό με τον Σταύρο Γαβριήλ να πιστώνεται την ασίστ, όταν το δυνατό σουτ που επιχείρησε ο νεαρός απέκρουσε ασταθώς ο χόχος-Ουζόχος κι ο καραδοκών Μαροκινός μπακ την έστειλε στα δίκτυα.

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2023/2024:

ΑΠΟΕΛ 3-0 Ομόνοια Λευκωσίας, 16η αγωνιστική, Παγκύπριο Πρωτάθλημα Cyta, Σάββατο 23 Δεκεμβρίου 2023 - 17:00, Στάδιο ΓΣΠ, Cablenet sports one HD.

ΓΗΠΕΔΟ:

Στάδιο ΓΣΠ, Λευκωσία.

MVP:

MARQUINHOS

Η συντακτική ομάδα επέλεξε τον MARQUINHOS ως τον πολυτιμότερο ποδοσφαιριστή του αγώνα.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:

VID BELEC, CHEBAKE, DVALI, PETROVIC, SUSIC, KOSTADINOV, DALCIO, NDONGALA, VILLAFANEZ, KVILITAIA, ΓΑΒΡΙΗΛ, SARFO.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ:

Υπηρεσιακός προπονητής ο Jose Domingues (12ος αγώνας στον πάγκο. 11 στο πρωτάθλημα και 1 κύπελλο).

Ricardo Sa Pinto 23ος επίσημος αγώνας.

16 στο πρωτάθλημα: 12 νίκες, 2 ήττα, 2 ισοπαλίες.

6 στην Ευρώπη: 4 νίκες, 2 ήττες.

1 στο κύπελλο: 1 νίκη

ΦΙΛΑΘΛΟΙ:

17.000

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ:

Cablenet sports one HD, με αναμετάδοση από την cytavision και την Primetel.

ΠΑΓΚΟΣ:

JEFTE VIDAL, WILSON, TOMANE, SARFO, ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ, ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ, ΕΦΡΑΙΜ, ΣΑΤΣΙΑΣ, ΓΑΒΡΙΗΛ, ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗΣ, ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ, ΔΩΝΗΣ.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

70' ΣΤΑΥΡΟΣ ΓΑΒΡΙΗΛ / GIORGI KVILITAIA

70' KINGSLEY SARFO / LUCAS VILLAFANEZ

78' ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΔΩΝΗΣ / MARQUINHOS

90+3' ΠΑΡΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ / DALCIO GOMES

90+3' TOMANE / DIEUMERCI NDONGALA

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΟΜΟΝΟΙΑ:

ΑΠΟΣΤΟΛΗ:

VID BELEC - CHEBAKE - DVALI - PETROVIC - SUSIC - KOSTADINOV - DALCIO - NDONGALA - VILLAFANEZ - MARQUINHOS - KVILITAIA (c) - JEFTE VIDAL -  WILSON - TOMANE - SARFO - ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ - ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΣΑΤΣΙΑΣ - ΓΑΒΡΙΗΛ - ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗΣ - ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - ΔΩΝΗΣ.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

CRESPO - BEN - ΒΡΩΝΤΗΣ - ΚΙΤΤΟΣ.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

ΑΠΟΛΛΩΝ Λεμεσού - ΑΠΟΕΛ, 17η αγωνιστική, πρωτάθλημα cyta, ΤΡΙΤΗ 02/01/2023 - 19:00, Στάδιο άλφα μέγα Λεμεσού, Cytavision sports one HD.