ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: Σαλαμίνα 0–4 ΑΠΟΕΛ, 21η αγωνιστική «Συγκομιδή "όνειρο"»

Πρώτος σκόρερ ο Marquinhos με 8. Ακολουθεί ο Kvilitaia με 5.

Τέσσερεις διαφορετικοί σκόρερ πέτυχαν τα 4 τέρματα του ΑΠΟΕΛ.

18 διαφορετικοί σκόρερ (τα δύο αυτογκόλ) πέτυχαν τα 45 τέρματα του ΑΠΟΕΛ.

Ο Κωνσταντίνοφ πιστώνεται με δύο ασίστ στο παιγνίδι.

Οι γαλαζοκίτρινοι έχουν την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με μείον 12 τέρματα. Ακολουθεί η Πάφος με -14.

Απόλλων και Εθνικός πέτυχαν τα περισσότερα τέρματα κατά του ΑΠΟΕΛ, από 3 γκολ.

Πρώτος σε χρόνο συμμετοχής με το απόλυτο «21 στα 21» ο τερματοφύλακας, Vid Belec, με 2,114 αγωνιστικά λεπτά. Δεύτερος ανέβηκε ο Georgi Kostadinov με 1,641 λεπτά σε 18 αγώνες. Ο Issam Chebake είναι στη τρίτη θέση με 1,135 σε 19 αγώνες.

Ο Δώνης αγωνίστηκε για ένατο συνεχόμενο ματς.

Ο Πέτροβιτς έχει συνολικά 7 κίτρινες κάρτες. Μετά την 8η και κάθε επόμενη κάρτα θα χάνει ένα παιγνίδι.

Το παιγνίδι....

«Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε με 2-1 στη δύσκολη έδρα της Σαλαμίνας και ξέφυγε στο +4 από τον ΑΡΗ και στο +6 από την Ανόρθωση.

Συγκομιδή «όνειρο» για τους «γαλαζοκίτρινους» με 48 βαθμούς.

Ο ΑΠΟΕΛ πηγαίνει από νίκη σε νίκη μέσα στο 2024, παρά το στραβοπάτημα με την ομάδα του Αχνιώτη-Σατσιά στο Δασάκι. Ξεπέρασε με 4-0 την Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» σε δυνατό ματς για τη 21η αγωνιστική του παγκυπρίου πρωταθλήματος και έφτασε στις τρεις νίκες, οι δύο συνεχόμενες, σε πέντε αγώνες από την αρχή του χρόνου.

Έμοιαζε πως οι «γαλαζοκίτρινοι» θα δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν πολλές φάσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία εξαιτίας και της παρουσίας του Μελίσσα κάτω από τα δοκάρια της Σαλαμίνας, αλλά και γιατί ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε πολύ κακά χάλια. Ωστόσο μετά το ημίωρο άρχισε το σκοράρισμα. στο 33' ο Ντονγκαλά με κεφαλιά έβαλε την ομάδα μπροστά στο σκορ με 0-1. Τρία λεπτά αργότερα ο Αρχηγός Kvilitaia με σουτ πέτυχε στο 36' το 0-2 που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο ο Dvali με κοντινή προβολή πέτυχε το 0-3 στο 51'ο λεπτό και στο 73' ο Marquinhos έγραψε το τελικό 0-4.

Μετά το δεύτερο σερί «τρίποντο» του στο Κυπριακό πρωτάθλημα προετοιμάζεται να υποδεχθεί την φιλόδοξη Καρμιώτισσα αύριο Τρίτη στο στάδιο ΓΣΠ.

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2023/2024:

Νέα Σαλαμίνα 0–4 ΑΠΟΕΛ, 21η αγωνιστική, Παρασκευή, 26 Ιανουαρίου, 19:00, Στάδιο VITEX – Αμμόχωστος Επιστροφή, παγκύπριο πρωτάθλημα cyta, Cytavision sports one HD.

ΓΗΠΕΔΟ:

Στάδιο VITEX – Αμμόχωστος Επιστροφή

MVP:

GEORGI KVILITAIA

Η συντακτική ομάδα επέλεξε τον Kvilitaia ως τον πολυτιμότερο ποδοσφαιριστή του αγώνα με τον Marquinho στη δεύτερη θέση.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:

Marquinhos, Susic, Petrovic, Dvali, Villafanez, Chebake, ΣΑΤΣΙΑΣ, Belec, Kostadinov, Ndongala, Dalcio.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ:

Υπηρεσιακός προπονητής ο Jose Domingues (17ος αγώνας στον πάγκο. 16 στο πρωτάθλημα και 1 κύπελλο. Εκκρεμεί ο αγώνας κυπέλλου με τη Σαλαμίνα).

Ricardo Sa Pinto 28ος επίσημος αγώνας. (Εκκρεμεί ο αγώνας κυπέλλου με τη Σαλαμίνα).

21 στο πρωτάθλημα: 15 νίκες, 3 ήττες, 3 ισοπαλίες.

6 στην Ευρώπη: 4 νίκες, 2 ήττες.

1 στο κύπελλο: 1 νίκη

ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΑΠΟΕΛ:

50

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ:

Cytavision sports one HD με αναμετάδοση από τις πλατφόρμες Primetel και Cablenet.

ΠΑΓΚΟΣ:

ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ - ΚΙΤΤΟΣ - ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - ΒΡΟΝΤΗΣ - ΔΩΝΗΣ - SARFO - TOMANE - DALCIO - WILSON - FAWAZ.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

69' > DALCIO GOMES < LASHA DVALI

78' > ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΔΩΝΗΣ < LUCAS VILLAFANEZ

78' > WILSON < DIEUMERCI NDONGALA

85' > TOMANE < GIORGI KVILITAIA

85' > ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ < MARQUINHOS

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ:

ΑΠΟΣΤΟΛΗ:

BELEC - CHEBAKE - DVALI - PETROVIC - SUSIC - KOSTADINOV - ΣΑΤΣΙΑΣ - NDONGALA - VILLAFANEZ - MARQUINHOS - KVILITAIA (c)

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

ΚΑΤΤΙΡΤΖΙΗΣ - BEN - CRESPO - JEFTE VITAL - MEHRI.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας - ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών, Στάδιο ΓΣΠ Τρίτη, 30.01.2024 / 19:00, 22η αγωνιστική του Πρωταθλήματος CYTA. Cablenet sports one HD.