ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: ΑΠΟΕΛ 6-0 ΟΘΕΛΛΟΣ, 20η αγ. «Επιθετικός μονόλογος και ευρεία νίκη για τον ΘΡΥΛΟ»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

« - Νούμερα που ενδιαφέρουν...

Πρώτος σε ασίστ ο Ndongala με 7, ακολουθεί ο Dalcio με 6.

Πρώτος σκόρερ ο Marquinhos με 7. Ακολουθούν Kvilitaia - Chebake - Villafanez με 4.

Έξι διαφορετικοί σκόρερ πέτυχαν τα έξι τέρματα του ΑΠΟΕΛ.

18 διαφορετικοί σκόρερ (τα δύο αυτογκόλ) πέτυχαν τα 41 τέρματα του ΑΠΟΕΛ.

Σατσιάς και Τβάλι πέτυχαν τα παρθενικά τους τέρματα στο πρωτάθλημα.

Ο Μαρκίνιος πιστώνεται με τρεις ασίστ στο παιγνίδι.

Οι γαλαζοκίτρινοι έχουν την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με μείον 12 τέρματα. Ακολουθεί η Πάφος με -13.

Απόλλων και Εθνικός πέτυχαν τα περισσότερα τέρματα κατά του ΑΠΟΕΛ, από 3 γκολ.

Πρώτος σε χρόνο συμμετοχής με το απόλυτο «20 στα 20» ο τερματοφύλακας, Vid Belec, με 2,018 αγωνιστικά λεπτά. Δεύτερος ανέβηκε ο Georgi Kostadinov με 1,545 λεπτά σε 17 αγώνες. Ο Issam Chebake είναι στη τρίτη θέση με 1,539 σε 18 αγώνες.

Ο Ντονγκαλά για πρώτη φορά έμεινε εκτός αγώνα, λόγω κίτρινης κάρτας.

Ο Δώνης αγωνίστηκε για όγδοο συνεχόμενο ματς.

1 κίτρινη κάρτα δέχθηκε στο τελευταίο ματς με τον Οθέλλο, ο ΑΠΟΕΛ, με τον Σούσιτς.

Ο Πέτροβιτς έχει συνολικά 7 κίτρινες κάρτες. Μετά την 8η και κάθε επόμενη κάρτα θα χάνει ένα παιγνίδι.

Δεύτερο αυτογκόλ υπέρ του ΑΠΟΕΛ, το πέτυχε ο Nardini

Το παιγνίδι...

Επιθετικός μονόλογος και ευρεία νίκη για τον ΑΠΟΕΛ - Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν 6-0 του Οθέλλου για το πρωτάθλημα cyta.

Την δέκατη τέταρτη της νίκη στη σεζόν πανηγύρισε η ομάδα του ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν με 6-0 του Οθέλλου Αθηαίνου στο ΓΣΠ μετατρέποντας σε επιθετικό μονόλογο την αναμέτρηση για την εικοστή αγωνιστική του δευτέρου γύρου, της πρώτης φάσης, του πρωταθλήματος cyta.

Η ομάδα των Sa Pinto / Domingeus άνοιξε το σκορ στο 5′ με τον Βιγιαφάνεζ από κόρνερ ασίστ του Μαρκίνιος. Διπλασίασε τα τέρματα της με τον Σατσιά στο 20', ενώ το 3-0 το πέτυχε ο Ναρτίνι του Οθέλλο με αυτογκόλ στο 25', για να κλείσει το ημίχρονο με το γκολ του Τβάλι στο 36' για το 4-0. Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου ο νεοεισελθείς στο παιγνίδι Εντουάρτο Γουίλσον δέχθηκε κάθετη μπαλιά από τον Μαρκίνιο για να αυξήσει τον δίκτυ του σκορ σε 5-0. Το "κερασάκι στην τούρτα" θα το βάλει ο Ζέφτε Βιτάλ στο 93' μετά από κάθετη μπαλιά του Κβιλιτάϊα για το 6-0. Οι γαλαζοκίτρινοι θα μπορούσαν να είχαν πετύχει περισσότερα τέρματα καθώς είχαν κι άλλες ευκαιρίες, όμως δεν ήταν αποτελεσματικοί στην τελική ενέργεια.

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2023/2024:

ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας 6-0 ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου, Κυριακή, 21.01.2024 / 16:00, Στάδιο ΓΣΠ, 20η  αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta, Cablenet sports one HD.

ΓΗΠΕΔΟ:

Στάδιο ΓΣΠ

MVP:

LUCAS VILLAFANEZ

Η συντακτική ομάδα επέλεξε τον Villafanez ως τον πολυτιμότερο ποδοσφαιριστή του αγώνα, με μόλις μια ψήφο διαφορά από τον δεύτερο Marquinhos και τρίτο τον Σατσιά.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:

Marquinhos, Σατσιάς, Kvilitaia, Susic, Dvali, Petrovic, Jefte Vital, Δώνης,

ΜΕΤΡΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ:

Sarfo, Belec, Chebake, Wilson, Πολυκάρπου, Fawaz.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ:

Υπηρεσιακός προπονητής ο Jose Domingues (16ος αγώνας στον πάγκο. 15 στο πρωτάθλημα και 1 κύπελλο. Εκκρεμεί ο αγώνας κυπέλλου με τη Σαλαμίνα).

Ricardo Sa Pinto 27ος επίσημος αγώνας. (Εκκρεμεί ο αγώνας κυπέλλου με τη Σαλαμίνα).

20 στο πρωτάθλημα: 14 νίκες, 3 ήττες, 3 ισοπαλίες.

6 στην Ευρώπη: 4 νίκες, 2 ήττες.

1 στο κύπελλο: 1 νίκη

ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΑΠΟΕΛ:

5,521

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ:

Cablenet sports one HD με αναμετάδοση από τις πλατφόρμες Cytavision και Primetel.

ΠΑΓΚΟΣ:

FAWAZ - WILSON - TOMANE - SARFO - ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ - ΚΙΤΤΟΣ - ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΚΑΤΤΙΡΤΖΙΗΣ - ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - ΒΡΟΝΤΗΣ - ΝΗΣΣΥΣ.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

49' >WILSON EDUARDO - <ISSAM CHEBAKE

49' >KINGSLEY SARFO - <LUCAS VILLAFANEZ

75' > FAWAZ - <ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΔΩΝΗΣ

75' >ΠΑΡΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - <RADOSAV PETROVIC

89' >ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΝΥΣΣΗΣ - <MARQUINHOS

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΟΘΕΛΛΟΣ ΑΘΗΑΙΝΟΥ:

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΠΟΕΛ:

BELEC - CHEBAKE - SUSIC - DVALI - JEFTE VITAL - PETROVIC - ΣΑΤΣΙΑΣ - ΔΩΝΗΣ - VILLAFANEZ - MARQUINHOS - KVILITAIA (c) - FAWAZ - WILSON - TOMANE - SARFO - ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ - ΚΙΤΤΟΣ - ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΚΑΤΤΙΡΤΖΙΗΣ - ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - ΒΡΟΝΤΗΣ - ΝΥΣΣΗΣ.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

BEN - DALCIO - NDONGALA - KOSTADINOV - CRESPO - ΓΑΒΡΙΗΛ.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

ΣΑΛΑΜΙΝΑ - ΑΠΟΕΛ, 21η αγωνιστική, 19:00 - 26/01/2024 - ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, Παγκύπριο πρωτάθλημα cyta, Στάδιο Αμμόχωστος-Επιστροφή, Cytavision sports one.