ΔΩΝΗΣ «δεχτήκαμε ένα γελοίο γκολ.. σημασία έχουν οι 3 βαθμοί» | ΑΥΓΟΥΣΤΗ «καλή συνέχεια στο ΑΠΟΕΛ»

«ήθελα τον Κάτσε στην ομάδα, ήταν μέσα στις επιλογές μου... δεν κινδυνεύει η Ελλάδα από κανέναν Κάτσε.. χάσαμε μια εξαιρετική περίπτωση ποδοσφαιριστή» δήλωσε με παράπονο ο Ελλαδίτης τεχνικός του ΑΠΟΕΛ κ. Γιώργος Δώνης στην διάσκεψη των προπονητών αμέσως μετά την λήξη του αγώνα στο Τσίρειο στάδιο, που βρήκε τον ΑΠΟΕΛ νικητή με 2-1.

Οι δηλώσεις των 2 προπονητών:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΩΝΗΣ, προπονητής ΑΠΟΕΛ:
«Στο ποδόσφαιρο το κάθε παιχνίδι είναι μια καινούρια ιστορία.
Είναι πολύ σημαντική νίκη για εμάς.
Σίγουρα είχαμε μεγάλη πίεση μετά την μεγάλη ήττα.
Το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο.
Εμείς προσπαθήσαμε να δώσουμε χώρο στον αντίπαλο.. αλλά δυστυχώς δεχτήκαμε ένα γελοίο γκολ και ίσως να οφείλεται στις πολλές ανακατατάξεις που γίνονται στην άμυνα από το καλοκαίρι λόγω των τραυματισμών.
Θεωρώ ότι ήταν πολύ σημαντική η ισοφάριση στο τέλος του ημιχρόνου.
Είναι σημαντικό για εμάς, ακόμη και στο διάστημα που μείναμε με 10 παίκτες ότι παίξαμε καλά.
Έχουν σημασία οι τρεις βαθμοί.
Ο Απόλλων θα είναι η ομάδα που θα είναι μαζί μας μέχρι το τέλος για να διεκδικήσουμε το πρωτάθλημα».

Για το θέμα του Κάτσε:
«Αγωνιστικά ο Κάτσε ήταν μέσα στις δυο πρώτες μου επιλογές μου από την αρχή μαζί με τον Οφόρι.
Θεωρώ ότι χάσαμε ένα εξαιρετικό ποδοσφαιριστή.
Πάνω από όλα είμαι Έλληνας και αγαπάω την πατρίδα μου.
Νομίζω ότι ειδικά η χώρα μου δεν κινδυνεύει από κανένα Κάτσε, κινδυνεύει από τους ίδιους τους Έλληνες.
Είμαστε άδικοι απέναντι σε ένα νέο παιδί νομίζω».

«Για την 4η μεταγραφική προσθήκη... το πιο πιθανό σενάριο είναι να εγγράψουμε τον Βάτερμαν».

ΒΙΝΤΕΟ: Ν/Α

Σουφρώνης Αυγουστή, προπονητής! Απόλλωνα:
«Σίγουρα ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, ήταν ντέρμπι. Οι δυο ομάδες προσπάθησαν να μην ρισκάρουν στο πρώτο ημίχρονο. Καταφέραμε να προηγηθούμε, και μπορούσαμε να πετύχουμε ακόμη ένα. Δεχτήκαμε ένα γκολ στο 48′ νομίζω για μένα ήταν πάρα πολύς ο χρόνος που μπήκε καθυστέρηση στο πρώτο ημίχρονο και πολύ λίγος στο δεύτερο από τη στιγμή που έγιναν 6 αλλαγές δεν μπορούσαν να μπουν μόνο πέντε λεπτά. Αυτό είναι ένα κομμάτι. Σίγουρα το ντέρμπι το πήρε το ΑΠΟΕΛ. Πρέπει να συνεχίσουμε, να διαχειριστούμε σωστά αυτή την ήττα, να μείνουμε κοντά. Έχει αρκετό δρόμο ακόμα. Όπως είπα και στη Λευκωσία, όλες οι ομάδες θα δώσουν τη δική τους μάχη. Να ευχαριστήσουμε τον κόσμο μας που ήταν ακόμη μια φορά στο γήπεδο, δεν καταφέραμε να τον ευχαριστήσουμε. Καλή συνέχεια στον ΑΠΟΕΛ».