Κόουτς ΚΟΡΕ: «Τρέχαμε την μπάλα στο Α μέρος και ο Ολυμπιακός κτυπούσε στην αντεπίθεση» | Χριστοδούλου: «Ο ΑΠΟΕΛ πήρε δίκαια τη νίκη»

«Πήραμε έξι βαθμούς σε δύο παιχνίδια και αυτό βοηθά στην αυτοπεποίθηση» δήλωσε ευχαριστημένος ο Νορβηγός κόουτς του ΑΠΟΕΛ μετά τη νίκη με νέα τεσσάρα της ομάδας του.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή του ΑΠΟΕΛ, ΚΟΡΕ ΙΝΓΚΕΜΠΡΙΚΤΣΕΝ:
 - «Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας έκανε ότι ο Ολυμπιακός ήθελε να κάνουμε.
Τρέχαμε την μπάλα και ο Ολυμπιακός κτυπούσε στην αντεπίθεση.
Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και το άξιζε.
Εμείς μείναμε ζωντανοί στο παιχνίδι λόγω και των αποκρούσεων του τερματοφύλακας μας Βιντ Μπέλετς.
Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε με διαφορετική συμπεριφορά, παίζαμε με μία-δύο επαφές.
Χάσαμε ευκαιρία στα 10 δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου, μετά σκοράραμε και πετύχαμε περισσότερα γκολ.
Ήταν παιχνίδι δύο ημιχρόνων, στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερος ο Ολυμπιακός στο δεύτερο εμείς.
Ο Ολυμπιακός είναι μία καλή ομάδα και γι΄ αυτό είμαι χαρούμενος που κερδίσαμε».

ΕΡΩΤΗΣΗ αν έχει καλύτερη εικόνα της ομάδας και αν τον βοηθά το πρόγραμμα των συνεχόμενων αγώνων:
 - «Φυσικά θα ήθελα περισσότερο χρόνο στις προπονήσεις.
Πρέπει να έχουμε καλύτερη δομή στον τρόπο που παίζουμε και αυτό φάνηκε στο διάστημα που μας πίεσε ο Ολυμπιακός.
Πήραμε έξι βαθμούς σε δύο παιχνίδια και αυτό βοηθά στην αυτοπεποίθηση.
Οι παίκτες προτιμούν να παίζουν παιχνίδια, παρά να κάνουν προπονήσεις, αλλά για εμάς τους προπονητές δεν είναι έτσι».

Π.ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ προπονητής Ολυμπιακού.
«Έχει γίνει ένα πολύ καλό παιχνίδι από δυο πολύ καλές ομάδες. Στο πρώτο ημίχρονο πατούσαμε καλύτερα, μπήκαμε δυνατά και προηγηθήκαμε, ενώ βρήκαμε και αρκετές ευκαιρίες για γίνει το σκορ και 2-0 και 3-0 απέναντι σε μια πολύ καλή και έμπειρη ομάδα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δυνατά και δυστυχώς κατάφερε να προηγηθεί πολύ γρήγορα. Με την εμπειρία που έχει ως ομάδας πέτυχε τέσσερα γκολ σε πέντε-έξι ευκαιρίες που δημιούργησε. Εμείς συνεχίζουμε. Νομίζω το παιχνίδι για εμάς χάθηκε από τις ευκαιρίες που δε βάλαμε στο πρώτο ημίχρονο, όμως με τα όσα έδειξε ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο πήρε δίκαια τη νίκη».

ΕΡΩΤΗΣΗ για το δύσκολο πρόγραμμα που έχει μπροστά του ο Ολυμπιακός.
«Αν δείτε το πρόγραμμα που ξεκίνησε από σήμερα, αυτός ο μήνας είναι γεμάτος παιχνίδια δύσκολα με ομάδες που βρίσκονται στα ψηλά. Ο Ολυμπιακός έδειξε πως θα παλεύει όλα τα ματς για το καλύτερο. Έχουμε και κάποιες επιστροφές, σίγουρα με τον Απόλλωνα είναι ένα ματς στην έδρα μας και θα προσπαθήσουμε να έχουμε βαθμολογικό κέρδος».