SOUZA: «Ο Ολυμπιακός δεν έκανε τίποτα ιδιαίτερο» | ΜΕΡΚΗΣ: «Βραχυκυκλώσαμε στο γκολ που δεχθήκαμε» | ΠΕΤΕΒΙΝΟΣ: «Διαφορετική η εικόνα στο Β μέρος»

Στην κάμερα της Cablenet και στην δημοσιογράφο Άνδρεα, μίλησαν οι Σόουζα, Μερκής και Πετεβίνος, αμέσως μετά το τέλος του εξ αναβολής αγώνα του ΑΠΟΕΛ με τον Ολυμπιακό που βρήκε νικητές τους γαλαζοκίτρινους με 4-2.

LUCAS SOUZA:
 - «Ευχαριστώ τον Θεό για το γκολ.
Το πιο σημαντικό είναι ότι βοήθησα την ομάδα να ισοφαρίσει σε 1-1.
Πήραμε οδηγίες στο ημίχρονο από τον προπονητή για να γυρίσουμε το ματς και να μην επιτρέψουμε στον αντίπαλο να κάνει ευκαιρίες και είμαι χαρούμενος που το καταφέραμε.
Ο Ολυμπιακός δεν έκανε τίποτα ιδιαίτερο.
Ήταν ένα δικό μας λάθος στο τέρμα που πέτυχαν και η ομάδα που δικαιούταν την νίκη ήμασταν εμείς».
 - «Είναι ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι το ντέρμπι με την Ανόρθωση, από τα πολλά που δώσαμε φέτος στην Κύπρο και την Ευρώπη.
Αύριο θα μιλήσουμε με τον προπονητή για το παιχνίδι και θα πάμε για να κερδίσουμε».

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΕΡΚΗΣ:
«Το σημαντικό είναι ότι καταφέραμε να κερδίσουμε με ανατροπή.
Δεχθήκαμε ένα γκολ μετά από λάθος και βραχυκυκλώσαμε, δεν πατούσαμε καλά παρόλο που κάναμε μερικές φάσεις.
Μετά τις οδηγίες του προπονητή μπήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο και πετύχαμε τέσσερα γκολ.
Κρατούμε τα θετικά του δευτέρου ημιχρόνου.
Για το γκολ που πέτυχε, όποτε μου δίνεται η ευκαιρία είμαι χαρούμενος να βοηθώ την ομάδα μου.
Ελπίζω να συνεχίσουμε στις νίκες με την Ανόρθωση».

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΠΕΤΕΒΙΝΟΣ:
«Αργήσαμε να ξεκινήσουμε το παιχνίδι.
Δεχτήκαμε ένα γκολ από δικό μας λάθος.
Ο Ολυμπιακός έχασε και άλλες ευκαιρίες για να πετύχει και δεύτερο γκολ.
Είμαστε τυχεροί που πήγαμε στο ημίχρονο με το 0-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετική η εικόνα.
Ευτυχήσαμε να σκοράρουμε στις φάσεις που βρήκαμε για να πάρουμε το προβάδισμα και να μπορέσουμε να διαχειριστούμε το παιχνίδι.
Θεωρώ ότι μετά το τρίτο γκολ, το παιχνίδι τέλειωσε.
Πρέπει να ακούσουμε τι λέει ο προπονητής ο οποίος χρειάζεται χρόνο, ένα χρόνο που δεν έχουμε.
Θα πρέπει μέσα σε λίγες μέρες να προετοιμαστούμε για ένα άλλο δύσκολο παιχνίδι με την Ανόρθωση.
Πρέπει να βελτιωνόμαστε μέσα από τα ματς δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
Ευελπιστούμε ότι μέσα από κάποιες προσθήκες που αναμένουμε να ολοκληρώσουμε να βελτιωθεί η ομάδα»,