Στο «Κίτιον» σταμάτησε το νικηφόρο σερί του ΑΠΟΕΛ (ΑΕΚ 88-60 ΑΠΟΕΛ 10η αγ.)

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΑΕΚ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΠΟΕΛ - 05/12/2020

Στις νίκες επέστρεψε η Πετρολίνα ΑΕΚ, σταματώντας το νικηφόρο σερί του ΑΠΟΕΛ (σ.σ. οι γαλαζοκίτρινοι προέρχονταν από πέντε σερί νίκες), κερδίζοντας στο «Κίτιον» με 88-60 και πανηγυρίζοντας το έκτο ροζ φύλλο της.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Γιανναράς με 18 πόντους (3 τρίποντα, 6 ασσίστ).

«Αυτό που παίξαμε, μόνο μπάσκετ δεν ήταν… δήλωσε ο τεχνικός των γαλαζοκιτρίνων, Βασίλης Φραγκιάς, μας έδωσε ένα πολύ καλό μάθημα η ΑΕΚ».

Ξεκάθαρο το μήνυμα με σαφείς αποδέχτες τους παίχτες του έστειλε στις δηλώσεις του μετά την χθεσινή ήττα από την ΑΕΚ στη Λάρνακα( σκορ: 88-60), ο προπονητής κ. Φραγκιάς.

88-60

Έσπασε στη Λάρνακα το σερί… 05/12/2020

Το νικηφόρο σερί πέντε αγώνων που έτρεχε ο καλαθοσφαιρικός ΑΠΟΕΛ έλαβε τέλος το απόγευμα του Σαββάτου στη Λάρνακα, με την ομάδα μας να γνωρίζει την ήττα με 88-60 από την ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.

Καθοριστική για το αποτέλεσμα αποδείχθηκε η απουσία του Landen Lucas, με την ομάδα μας να βλέπει ήδη το επόμενο ντέρμπι που έρχεται, με τον Κεραυνό στο Λευκόθεο.

Δεν μπήκε καλά στο παρκέ η ομάδα μας, εξέλιξη που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, που πήραν γρήγορο προβάδισμα πέντε πόντων (10-5), το οποίο διεύρυναν στους 12 (21-9) και έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο στο +10, 21-11.

Οι γαλαζοκίτρινοι του Βασίλη Φραγκιά, σαφώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού, υπέπεσαν σε επανειλημμένα λάθη και είδαν τον αντίπαλο να ανεβάζει και άλλο τη διαφορά στο 28-11. Η ομάδα μας δεν είχε απάντηση και πήγε στην ανάπαυλα για το ημίχρονο με το -18, 40-22.

Πανομοιότυπο ήταν και το 3ο δεκάλεπτο, όπου οι καλαθοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ αδυνατούσαν να βρουν ρυθμό, με αποτέλεσμα το προβάδισμα των γηπεδούχων να φθάσει στους 22 πόντους (64-42).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον αγώνα να ολοκληρώνεται μe 88-60 και την ομάδα μας να στρέφει την προσοχή της στο αμέσως επόμενο δύσκολο παιχνίδι με τον Κεραυνό.

Α ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-11, 40-22, 64-42, 88-60