LIVE: ΑΠΟΕΛ 2-0 ΕΡΜΗΣ (14η αγ. β' φάση) «Με υπογραφή Σταύρου Γεωργίου η νίκη του ΘΡΥΛΟΥ»

«Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Σταύρος Γεωργίου, που έγινε ο MVP του αγώνα σκοράροντας το ένα από τα δύο γκολ της ομάδας του και δίνοντας την ασίστ για το άλλο, ενώ με την ταχύτητα και τη διεισδυτικότητά του δημιούργησε πολλά προβλήματα στους αμυντικούς του Δημήτρη Δασκαλάκη.

Μετά την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής στα πλέϊ-άουτ, ο ΑΠΟΕΛ ολοκλήρωσε τη φετινή σεζόν στην 8η θέση με 60 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι, που αγωνίστηκαν με αρκετούς νεαρούς στη σύνθεση τους, έχουν υποβιβαστεί στη δεύτερη κατηγορία».

Zavos K.

- Μικρή τελετή για τον ΜΕΡΚΗ που κρεμάει τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια.

- Ο Γιώργος Μερκής βραβεύεται από το ΑΠΟΕΛ για την συνολική προσφορά του στην ομάδα.

- Τον Μέρκατσο βράβευσαν η οικογένεια του, ο πατέρας του, η ΚΟΠ, ο Ερμής κλπ.

- Είσοδος των 2 ομάδων στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ.

- Οι δυο ομάδες παρατάχθηκαν σε ΠΑΣΙΛΛΟ για να περάσει ο ΜΕΡΚΗΣ.

- Οδήγησε για τελευταία φορά την ομάδα ως Αρχηγός, στην 182η συμμετοχή του, με την Ασπίδα στο στήθος.

Σέντρα για το ΑΠΟΕΛ.

00' Ο διαιτητής Ανδρέας Αργυρού σφυρίζει για πρώτη φορά στο σημερινό παιγνίδι.

02' πρώτη επίθεση του ΑΠΟΕΛ, σε θέση βολής και μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα ο Σταύρος Γεωργίου, δεν προλαβαίνει αν κάνει το σουτ και μαζεύει ο τερματοφύλακας του Ερμή.

08' Σουτ ο Μέϊρα του Ερμή, αποκρούει ο Πρινιωτάκης.

13' πρώτο κόρνερ του αγώνα και 1ο για το ΑΠΟΕΛ.

14' σε θέση βολής ο Κατσαντώνης, μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα, κλωτσάει τον αέρα αντί της μπάλας και δεν γίνεται το γκολ.

19' φάουλ σε καλή θέση για τον Ερμή

20' κόρνερ για τον ΕΡΜΗ.

24' κίτρινη στον Sidibe του Ερμή.

28' μπαλιά του Κατσαντώνη για τον Ντε Βινσέντι, μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα, δοκιμάζει με τη μια το πλασέ, άτυχος ο Αργεντινός αφού η μπάλα βρίσκει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και δεν γίνεται το γκολ.

30' γκολλλλλλλλλλλλλλλλλλ ο ΑΠΟΕΛ.

[παίζουν το ένα - δύο οι Κατσαντώνης και Γεωργίου, μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα ο Ανδρέας, κάνει το πλασέ στην κλειστή γωνία και ανοίγει το σκορ σε 1-0.

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΕΡΜΗΣ, 14η β' φάση.

39' σουτ πλασέ, από πολύ πλάγια, του Σταύρου Γεωργίου, αποκρούει με τα πόδια  ο τερματοφύλακας.

44' σε θέση όφσαϊντ ο Κούτσακος (ήταν καλυμμένος, λάθος του λάϊνσμαν).

45' τέλος του Α' ημιχρόνου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46' Αλλαγή το ΑΠΟΕΛ: μέσα ο Wheeler / έξω ο Zabala Facu.

46' διπλή αλλαγή για τον Ερμή.

μέσα ο Χατζηαντώνης και ο Παπαθανασίου.

έξω ο Ζαβός και ο Meira.

49' επίθεση του Ερμή, σέντρα και κεφαλιά ψαράκι του ποδοσφαιριστή, αποκρούει ο Πρινιωτάκης.

56' σε θέση όφσαϊντ ο Κατσαντώνης (ορθώς).

59' γκολλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλ 2-0

[κλέβει την μπάλα στο κέντρο του γηπέδου του ΑΠΟΕΛ, γίνεται κάτοχος της ο Σταύρος Γεωργίου, προχωρά και φτάνει στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, αφού προσπέρασε 2-3 ποδοσφαιριστές, κάνει το δυνατό βολέ και καρφώνει την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Ερμή. Πολύ όμρφο σε εκτέλεση τέρμα.

ΑΠΟΕΛ 2-0 ΕΡΜΗΣ 14η β' φάση.

64' σουτ από τον Γεωργίου του Ερμή, αποκρούει ο Πρινιωτάκης.

64' διπλή αλλαγή ο Ερμής.

μέσα οι Χριστοφόρου και Ερωτοκρίτου.

έξω οι Γαβριήλ και Χαρή.

67' Διπλή αλλαγή το ΑΠΟΕΛ:

67' μέσα οι Τουμάζος & Δημητρίου / έξω οι Βρόντης & TomasDevi.

70' σέντρα του Κούτσακος από τα δεξιά, βάζει το πόδι του ο Σταύρος Γεωργίου για το γκολ, αποκρούει με τα πόδια ο τερματοφύλακας του Ερμή.

72' διπλή προσπάθεια από τον Ερμή, γίνεται το τελικό σουτ στην κλειστεί γωνία του ΑΠΟΕΛ, μεγάλη απόκρουση του Πρινιωτάκη σε κόρνερ.

73' κόρνερ για τον Ερμή. Εκτελείται, γίνεται η κεφαλιά από παίκτη του Ερμή, η μπάλα πάει έξω.

74' επίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον Κούτσακο, φτάνει απέναντι στον τερματοφύλακα του Ερμή, κάνει το πλασέ, η μπάλα όμως φεύγει παράλληλα με την εστία και εκτός στόχου.

[Τρίτο κόρνερ για τον Ερμή].

80' αλλαγή για τον Ερμή.

μέσα ο Κωνσταντίνου / έξω ο Αντωνίου.

81' σέντρα του Γουίλερ από αριστερά, κάνει το πλασέ ο Σταύρος Γεωργίου με τη μία, η μπάλα πάει άουτ, μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

84' Αλλαγή το ΑΠΟΕΛ: μέσα ο carlos dias / έξω ο Γιώργος Μερκής.

86' κίτρινη κάρτα στον Abdel Salam του Ερμή.

90' κίτρινη κάρτα στον Αδάμου του Ερμή.

88' κόρνερ για τον ΕΡΜΗ (4ο).

89' δοκάρι για τον Ερμή από την εκτέλεση του κόρνερ

90' ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90+1' τέλος του αγώνα.

ΑΠΟΕΛ 2-0 Ερμής Αραδίππου (Β’ Φάση-14η Αγωνιστική) Κατσαντώνης 30’, Γεωργίου 59’

ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ - ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΣΕΖΟΝ.

ΚΑΛΑ ΜΠΑΝΙΑ ΑΠΟΕΛΛΗΝΕΣ. Δυστυχώς θα κρατήσουν μέχρι τον Σεπτέμβριο, αφού η διοίκηση Π.Πετρίδη δεν τα κατάφερε να βάλει την ομάδα στην Ευρώπη... παρά την αλλαγή 5 προπονητών και 3 μεταγραφικές περιόδους, δύο το καλοκαίρι και μία το Γεννάρη.