ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: ΠΑΕΕΚ 1-3 ΑΠΟΕΛ, 15η αγ. «Με νίκη ολοκλήρωσε τον εξ αναβολής αγώνα του»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

«Με νίκη ολοκλήρωσε τον εξ αναβολής αγώνα του για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος cyta, ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος δεν συνάντησε ιδιαίτερη δυσκολία στην προσωρινή έδρα της ΠΑΕΕΚ, το Μακάρειο στάδιο και επικράτησε με 3-1.

- Ο ΑΠΟΕΛ αιφνιδίασε την ομάδα της ΠΑΕΕΚ, καθώς προηγήθηκε μόλις στο 8′ με τον Μάγκλιτσα (0-1), και τον Οκριασβίλη στο 30′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (0-2) και φάνηκε να «κλειδώνει» τη νίκη από το πρώτο μέρος.

- Ο Νίκο Βαρέλα όμως είχε διαφορετική άποψη και με γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου «λύγισε» τον Ιταλό τερματοφύλακα Σκουφέτ, αφού προηγήθηκε η «εκκαθάριση» του Μαροκινού αμυντικού Τσεμπάκ στο ύψος της μεγάλης περιοχής για το 1-2. "ΑΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ".

- Ωστόσο, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το Μακάρειο χάρη στο τρίτο και καθοριστικό γκολ με τον πολυτιμότερο παίκτη του, Σταύρο Γαβριήλ, που σκόραρε με κοντινή προβολή στο 80' για το τελικό 1-3, ανεβάζοντας το αήττητο σερί σε 16 αγώνες».

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2021/2022:

ΠΑΕΕΚ Κερύνειας 1–3 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας, Τετάρτη 19:00, 9 Φεβρουαρίου 2022, αναβληθέν αγώνας της 15ης  αγωνιστικής του Πρωταθλήματος CYTA, Μακάρειο Στάδιο.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Σκουφφέτ, Ντε Βινσέντι, Ντιαβαρά, Τσιεμπάκ.

ΠΑΓΚΟΣ:

Μιχαήλ, Τσιλιγγίρης, Νταουσβίλη, Κβιλιτάϊα, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Βρόντης, Χαραλάμπους, Κούτσακος, Φαινερίδης.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

Σατσιάς, Σαμπάλα, Νατέλ, Ντονγκαλά, Θεοδώρου, Ντανίλο, Σάβιτς, ΠΕΔΡΟ, ΕΣΣΕΛΙΝΚ και ΣΑΡΦΟ.

- Από το ρόστερ έχουν διαγραφή οι Σάντος και Λουντέμο.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

47' μέσα ο MURTAZ DAUSHVILI / έξω ο LUCAS SOUZA

47' μέσα ο GIORGI KVILITAIA / έξω ο TORNIKE OKRIASHVILI

76' αλλαγή ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο "Πίου" KANDET DIAWARA / έξω ο Αρχηγός ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ

85' μέσα ο ΝΙΚΟΛΑΣ ΚΟΥΤΣΑΚΟΣ / έξω ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΓΑΒΡΙΗΛ

85' μέσα ο ΠΑΡΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ / έξω ο ANTON MAGLICA

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

ΑΠΟΕΛ - ΑΕΚ Λάρνακας (Α' Φάση-21η Αγωνιστική) παγκύπριο πρωτάθλημα cyta, Δευτέρα 14/02/2022 20:15, ΓΣΠ.