NATEL: Μιλούν οι αριθμοί του

Ο Leo Natel ήρθε δανεικός για δεύτερη φορά από την Corinthians στην ομάδα μας. Στον ΑΠΟΕΛ τον υποδέχθηκαν μετά "Βαϊων και κλάδων" έχοντας στο παλμαρέ του, την υποσχόμενη καλή αγωνιστική παρουσία της προηγούμενης φοράς, 2018/2019

Το συμβόλαιο του λήγει το καλοκαίρι του 2022, σε λίγες μέρες δηλαδή. Στη συμφωνία με την Κορίνθιανς υπάρχει  όψιον αγοράς. Ένα δικαίωμα που δεν πρόκειται να εξασκήσει ο ΑΠΟΕΛ, λαμβάνοντας υπόψη, πέραν του υψηλού κόστους αγοράς, την "ασήμαντη" προσφορά του Βραζιλιάνου στην φετινή πορεία του ΑΠΟΕΛ.

Ο ΝΑΤΕΛ τραυματίστηκε στον αγώνα με τον Απόλλωνα στο Τσίρειο στάδιο (8/5) για την 8η αγωνιστική - β' φάσης. Ένας τραυματισμός που τον έθεσε αυτόματα εκτός ομάδας για περίοδο 4-6 εβδομάδες, διάστημα το οποίο συνάδει με την λήξη του συμβολαίου του.

Οι πληροφορίες μας, κάνουν λόγο για πρόταση του Νατέλ, από τον ΑΡΗ.

Τι πέτυχε 2021/2022:

Στη φετινή του παρουσία πέτυχε 4 τέρματα στο πρωτάθλημα (τα 2 με κτύπημα πέναλτι) και 2 τέρματα στο κύπελλο.

Μετρά 5 ασίστ, όλες στο πρωτάθλημα.

Δέχθηκε 4 κίτρινες κάρτες και απουσίασε από τον αγώνα με την ΠΑΕΕΚ.

Δέχθηκε 1 κόκκινη κάρτα στον αγώνα κυπέλλου με την Ανόρθωση.

Τι πέτυχε 2018/2019:

Πέτυχε 8 τέρματα στο πρωτάθλημα, το 1 με κτύπημα πέναλτι.

Μοίρασε 7 ασίστ στο πρωτάθλημα.

Δέχθηκε μόνο 1 κίτρινη κάρτα.

Δεν δέχθηκε καμία κόκκινη κάρτα.

Χρόνος:

Ο Leo Natel αγωνίστηκε 1,987 λεπτά σε 25 αγώνες πρωταθλήματος (27 λεπτά περισσότερα από την προηγούμενη παρουσία του δλδ. 1,960 λεπτά) και 283 λεπτά σε 5 αγώνες κυπέλλου.