ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: ΣΑΛΑΜΙΝΑ 1-3 ΑΠΟΕΛ, 13η αγ. «Τρέλα στους γαλαζοκίτρινους: Τρία γκολ και «διπλό» για ΑΠΟΕΛ»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

«Με την έμπνευση του άριστου για ακόμα μια φορά, Γιάννη Σατσιά στο 37’ να δίνει μαγική ασίστ στον Ντάνι Μπλουμ και τον Γερμανό να καρφώνει με κεφαλιά την μπάλα στο πλεκτό, έδωσε στους φιλοξενούμενους το προβάδισμα στο σκορ 0-1.

Ο Ντάνι Μπλούμ ανταποδίδει την ασίστ στο αμέσως επόμενο λεπτό, αυτή τη φορά στον Μαρκίνιος, με το δαιμόνιο γουίνγκερ να μην λαθεύει και από το ύψος της μεγάλης περιοχής με δυνατό ευθύβουλο σουτ να πετυχαίνει το 0-2 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Σαλαμίνα μείωσε προσωρινά σε 1-2 στην αρχή του δευτερου ημιχρόνου, πήρε τα ηνία στη συνέχεια, πίεσε για την ισοφάριση, όμως ο Μπέλετς είχε την απάντηση σε κάθε προσπάθεια των ερυθρολεύκων. Η λύτρωση και το σφράγισμα της νίκης, ήρθε για τον ΑΠΟΕΛ στις καθυστερήσεις με την κεφαλιά του Κωσταντίνοφ, μετά από κόρνερ του Σαρφό, για να πετύχει το τελικό 1-3».

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2022/2023:

ΕΝ-ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ Αμμοχώστου 1-3 ΑΠΟΕΛ, 19:00, Σάββατο - 3/12/2022, Στάδιο N. Papas Group Αμμόχωστος Επιστροφή, 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta.

ΓΗΠΕΔΟ:

Στάδιο: N. Papas Group Αμμόχωστος Επιστροφή

MVP:

DANNY BLUM

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:

Σατσιάς, Marquinhos, Sarfo, Kostadinov, Crespo, Dvali, Belec.

ΜΕΤΡΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ:

Εφραίμ, Susic, Καρώ, Dalcio, Ηλία, Daushvilli.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Maglica, Ndongala.

ΔΟΚΑΡΙΑ:

ΣΑΛΑΜΙΝΑ 0-0 ΑΠΟΕΛ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ:

ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-3 ΑΠΟΕΛ

28' ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ 1.

53' LASHA DVALI 1.

65'  ANGEL CRESPO 1.

ΓΚΟΛ:

ΣΑΛΑΜΙΝΑ 1-3 ΑΠΟΕΛ

37' DANNY BLUM 0-1

39' MARQUINHOS 0-2

47' JUAN FELIPE 1-2

90+1' GEORGI KOSTADINOV 1-3

ΠΑΓΚΟΣ:

CHRISTODOULOU, TSILINGIRIS, KARO, DUBRAVANU, EFREM, DAUSHVILI, ILIA, DALCIO, THEODOROU, MUJANIC, POLYCARPOU, DIAS.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

64' μέσα ο EUCIODALCIO GOMES / έξω ANTON MAGLICA

64' μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / έξω DIEUMERCI NDONGALA

77' μέσα ο ΑΝΤΡΕΑΣ ΚΑΡΩ / έξω MARQUINHOS

93' μέσα ο ΜΑΡΙΟΣ ΗΛΙΑ / έξω DANNY BLUM

93' μέσα ο MURTAZ DAUSHVILI / έξω KINGSLEY SARFO

ΑΠΟΣΤΟΛΗ:

BELEC - SUSIC - CRESPO - DVALI - ΣΑΤΣΙΑΣ

KOSTADINOV - SARFO - NDONGALA - BLUM - MARQUINHOS

MAGLICA - ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ, ΤΣΙΛΙΓΓΙΡΗΣ, ΚΑΡΩ, DUBRAVANU, ΕΦΡΑΙΜ, DAUSHVILI, ΗΛΙΑ, DALCIO, ΘΕΟΔΩΡΟΥ, MUJANIC, ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ, DIAS.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

Κβιλιτάια, Βιγιαφάνεζ, Γουίλερ, Τσιεμπάκ, Φερράρι, Δώνης και Μορέϊρα.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

ΠΑΦΟΣ FC - ΑΠΟΕΛ, 19:00, 09/12/2022, ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, Παφιακό Στάδιο Στέλιος Κυριακίδης, 14η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta. Cablenet sports1 HD.