ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: Απόλλων Λεμεσού 3–2 ΑΠΟΕΛ, 9η αγωνιστική - Πλέϊοφς «"Έμφραγμα" στο στάδιο Άλφα Μέγα - Έτσι ήρθε η ήττα»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

«Ο ΑΠΟΕΛ γνώρισε δεύτερη ήττα στα Πλέϊοφς του Πρωταθλήματος ΣΥΤΑ, και οι δύο από την ίδια ομάδα τον Απόλλωνα, και είναι πιά και επίσημα ΑΤΙΤΛΟΣ για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά.

Η γαλαζοκίτρινη ομάδα υστέρησε στην επίθεση έναντι των Λεμεσιανών (2 έναντι 3 τερμάτων), αλλά θα μπορούσε να έχει οδηγήσει τον αγώνα σε νικηφόρα πορεία αν το δοκάρι του Μαρκίνιος γινόταν γκολ και αν Σέρβος προπονητής δεν έβαζε τον ανύπαρκτο Μακέντα στη θέση του Ντονγκαλά που αποχώρησε τραυματίας (αναγκαστική αλλαγή) μόλις στο 19' της συνάντησης.

Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε στο σκορ με κεφαλιά του Κβιλιτάϊα μετά από κόρνερ του Μαρκίνιος στο 22'.

Ο Απόλλωνας ισοφάρισε με τον Πίττα στο 31' με δώρο της άμυνας μας.

Ο Πίττας έβαλε τον Απόλλωνα μπροστά στο σκορ στο 77' και στο 84' ο Αχμέτ Ουάρτα πέτυχε το 3-1.

Στην εκπνοή του αγώνα, στο 96'+, ο Giorgi Kvilitaia μειώνει σε 3-2 με νέα κεφαλιά μετά από σέντρα του Εφραίμ.

Τα προβλήματα στην διαχείριση του αγώνα και οι κακές επιλογές του Σέρβου στις αλλαγές, έφεραν την ήττα και την απώλεια της παρουσίας της ομάδας στον "τελικό" του πρωταθλήματος... ωσάν να μην θέλει ο Σέρβος να πάρουμε τον τίτλο. Δεν εξηγείται αλλιώς η πορεία της ομάδας στα πλέϊοφς που ξεκίνησε με +6 από τον ΑΡΗ και κινδυνεύει να τερματίσει με -9 από τη Ρωσική παροικία της Λεμεσού ή με -3 στην καλύτερη των περιπτώσεων.

Η ομάδα χρειάζεται νέα τεχνική ηγεσία και ο πιο κατάλληλος να ηγηθεί του ποδοσφαιρικού τμήματος, υπό τας περιστάσεις, δεν είναι άλλος από τον Μαρίνο Σατσιά.

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2022/2023:

Απόλλων Λεμεσού 3–2 ΑΠΟΕΛ, Κυριακή, 21 Μαΐου, 19:00, Στάδιο ΑΛΦΑ ΜΕΓΑ, 9η αγωνιστική - Β’ Φάση Πρωταθλήματος Cyta, Cytavision sports1 H.D.

ΓΗΠΕΔΟ:

Στάδιο Άλφα Μέγα

MVP:

Giorgi Kvilitaia

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:

Marquinhos, όλοι οι υπόλοιποι κινήθηκαν κάτω του μετρίου.

ΜΕΤΡΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ:

Crespo, Sarfo, Ndongala,  Dalcio, Dvali, Εφραίμ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ferrari, Costadinov, Belec, Chebake, Macheda, Σατσιάς, Ηλία.

ΔΟΚΑΡΙΑ:

ΑΠΟΛΛΩΝ 0-1 ΑΠΟΕΛ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ:

ΑΠΟΛΛΩΝ 3-3 ΑΠΟΕΛ

51' KINGSLEY SARFO 1

59' GIORGI KVILITAIA 1

81' FEDERICO MACHEDA 1

ΓΚΟΛ:

ΑΠΟΛΛΩΝ 3-2 ΑΠΟΕΛ

22' Giorgi Kvilitaia 0-1
31' Γιάννης Πίττας 1-1
76' Γιάννης Πίττας 2-1
84' Αχμέτ Ουάρτα 3-1
96' Giorgi Kvilitaia 3-2

ΠΑΓΚΟΣ:

Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Καρώ, Εφραίμ, Σατσιάς, Ηλία, Γιαννακού, Γεωργίου, Χαραλάμπους, Daushvilli, Djamas, Macheda.

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΑΠΟΛΛΩΝ:

ΑΛΛΑΓΕΣ:

19' μέσα ο FEDERICO MACHEDA / έξω ο DIEUMERCI NDONGALA

77' μέσα ο ΜΑΡΙΟΣ ΗΛΙΑ / έξω ο GEORGI KOSTADINOV

77' μέσα ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / έξω ο MARCOS VINICIUS SOUSA NATIVIDADE

83' μέσα ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ / έξω ο ISSAM CHEBAKE

ΑΠΟΣΤΟΛΗ:

VID BELEC - CHEBAKE - DVALI - CRESPO - FERRARI - COSTADINOV - SARFO - NDONGALA - DALCIO - MARQUINHOS - KVILITAIA.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

ΔΩΝΗΣ, SUSIC, ΘΕΟΔΩΡΟΥ, WHEELER, VILLAFANEZ και BEN EL FARDOU.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

ΑΠΟΕΛ - άρης, 10η αγωνιστική - Πλέϊοφς, Παγκύπριο πρωτάθλημα Cyta, Σάββατο 27 Μαϊου 2023, στάδιο ΓΣΠ, Cablenet sports1 HD.