ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: ΑΠΟΕΛ 1-1 ΑΠΟΛΛΩΝ, #4η «Ισόπαλο το ντέρμπι στο "ΓΣΠ"»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

«Ο ΑΠΟΕΛ κυριάρχησε στο πρώτο 35λεπτο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκε με τον Πέτροβιτς (31'), αλλά ο Απόλλωνας στη συνέχεια ισορρόπησε και ισοφάρισε με τον Darikwa (45+6') στις καθυστερήσεις του Α' μέρους, από λάθος της άμυνας του ΑΠΟΕΛ.

Οι γαλαζοκίτρινοι στο πρώτο παιχνίδι στην έδρα τους δεν κατάφεραν να ανταμείψουν τους 9 χιλιάδες φιλάθλους τους με νίκη και έχασαν την ευκαιρία να μπουν στην πρώτη εξάδα, εκεί που βρίσκεται η Ανόρθωση και ο ΑΡΗΣ με 10 βαθμούς και η Ομόνοια με 8, έχουν όμως ένα παιχνίδι λιγότερο, αφού εκκρεμεί ο εξ αναβολής αγώνας της 2ης αγωνιστικής με την Πάφος fc, ο οποίος ορίστηκε να διεξαχθεί την Τετάρτη 27/9 (ώρα 19:00) στο στάδιο ΓΣΠ.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε περισσότερη κατοχή από ότι φάσεις, με αποτέλεσμα να μην αλλάξει τίποτα από το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου. Αν και η ομάδα του Σα Πίντο έδειξε να βολεύεται προς στο τέλος με το Χ, ένα ξαφνικό τετ α τετ του Νταρίκβα στις καθυστερήσεις του αγώνα λίγο έλειψε να δώσει το τρίποντο στη Λεμεσιανή ομάδα, αλλά ο κέρβερος Μπέλετς είπε όχι σώζοντας τον ένα βαθμό.

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2023/2024:

ΑΠΟΕΛ 1–1 Απόλλων, #4η αγωνιστική, Παγκύπριο πρωτάθλημα ΣΥΤΑ, Στάδιο Γ.Σ.Π, Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου - 20:30, Cablenet sports one HD.

ΓΗΠΕΔΟ:

Στάδιο Γ.Σ.Π

MVP:

Jefte Vital

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:

PETROVIC, BELEC, SARFO, KOSTADINOV, Dvali.

ΜΕΤΡΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ:

KVILITAIA, Susic, Dalcio, Ndongala, Εφραίμ, Marquinhos.

ΑΠΟΕΛ 1-1 ΑΠΟΛΛΩΝ

32' RADOSAV PETROVIC 1-0

45+6' DARIKWA 1-1

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ:

Ricardo Sa Pinto, Πορτογαλία, 9ος επίσημος αγώνας, 3ος για το πρωτάθλημα.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

69' μέσα VILLAFANEZ / εκτός GEORGI KOSTADINOV

69' μέσα ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / εκτός MARQUINHOS

83' μέσα WILSON / εκτός KINGSLEY SARFO

83' μέσα TOMANE / εκτός IORGI KVILITAIA

83' μέσα ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗΣ / εκτός DIEUMERCI NDONGALA

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΑΠΟΛΛΩΝΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΠΟΕΛ:

BELEC - SUSIC - DVALI - PETROVIC - JEFFTE VIDAL

KOSTADINOV - SARFO - NDONGALA - DALCIO - MARQUINHOS

KVILITAIA (c) - ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ - ΚΙΤΤΟΣ - ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΣΑΤΣΙΑΣ - ΓΑΒΡΙΗΛ - ΦΕΤΦΑΤΖΊΔΗΣ - ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - ΒΡΟΝΤΗΣ - WILSON - VILLAFANEZ - TOMANE.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

Chebake, Ben και Δώνης.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

ΑΝΟΡΘΩΣΗ - ΑΠΟΕΛ, 5η αγωνιστική, Παγκύπριο πρωτάθλημα CYTA, 23/09/2023 - 20:30, Στάδιο ΠΑΠ "Αντώνης Παπαδόπουλος", Λάρνακα, Cablenet sports one HD.