ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: ΑΠΟΕΛ 1-0 ΑΝΟΡΘΩΣΗ, 18η αγ. «Καλή εμφάνιση, μεγάλη νίκη και το... κερασάκι του ΤΟΜΑΝΕ»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

« - Ενδιαφέρουν:

Πρώτος σε ασίστ ο Ndongala με 7, ακολουθεί ο Dalcio με 6.

Πρώτος σκόρερ ο Marquinhos με 7. Ακολουθούν Kvilitaia - Chebake με 4.

Πρώτο γκολ του Πορτογάλου  ΤΟΜΑΝΕ στο πρωτάθλημα.

15 διαφορετικοί σκόρερ (το ένα αυτογκόλ) πέτυχαν τα 34 τέρματα του ΑΠΟΕΛ.

Οι γαλαζοκίτρινοι έχουν την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με μείον 10.

Ο Απόλλων πέτυχε τα περισσότερα γκολ κατά του ΑΠΟΕΛ, 3 στο σύνολο.

Ο Αρχηγός Kvilitaia συμπλήρωσε το δεύτερο 90λεπτο (104'+101') στο παιγνίδι με την Ανόρθωση, στο πρωτάθλημα, χωρίς να γίνει αλλαγή. Συνολικά αγωνίστηκε 896 λεπτά σε 14 αγώνες.

Πρώτος σε χρόνος συμμετοχής με το απόλυτο «18 στα 18» ο τερματοφύλακας, Vid Belec, με 1,817 αγωνιστικά λεπτά. Δεύτερος ανέβηκε ο Georgi Kostadinov με 1,439 λεπτά σε 16 αγώνες. Ο DALCIO Gomes είναι στη τρίτη θέση με 1,430 σε 15 αγώνες.

3η κίτρινη κάρτα του Κβιλιτάϊα που χάνει ένα από τα δύο επόμενα παιγνίδια.

1 κίτρινη κάρτα δέχθηκε στο τελευταίο ματς με την Ανόρθωση, ο ΑΠΟΕΛ.

Μαρκίνιος και Πέτροβιτς έχουν συνολικά από 6 κίτρινες κάρτες.

- Στο παιγνίδι:

Το λυτρωτικό γκολ του Τομανέ στο 90ο λεπτό του αγώνα.

Απίθανο φινάλε στο ντέρμπι του ΑΠΟΕΛ με την Ανόρθωση, καθώς ο ΤΟΜΑΝΕ μετέτρεψε σε γκολ την ασταθή απόκρουση του Κολομπίνα Αρμπολέδα, μετά από το σουτ του Εφραίμ στο... 90ο λεπτό της αναμέτρησης!

Φοβερά πράγματα στο ΑΠΟΕΛ 1-0 Ανόρθωσης!

Οι μπλε κρατούσαν στα χέρια τους μία τεράστια ισοπαλία, όμως λογάριαζαν χωρίς τις αλλαγές του Σα Πίντο που έριξε στο παιγνίδι τους Εφραίμ και Τομανέ. Ο μεν Εφραίμ έκανε το σουτ (ασίστ) και ο Τομανέ την έσπρωξε στα δίκτυα με κοντινή προβολή, μετά την ασταθή απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Μετά από πολλή ένταση λόγω της ρίψης κροτίδας από τους πορτοκαλί, ο Δανός διαιτητής διέκοψε για λίγο το παιγνίδι, για να επιστρέψει 10 λεπτά αργότερα και να ολοκληρώσει κανονικά το παιγνίδι.

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2023/2024:

ΑΠΟΕΛ 1-0 ΑΝΟΡΘΩΣΗ, 18η αγωνιστική, Στάδιο Γ.Σ.Π. - Σάββατο, 6 Ιανουαρίου, 17:00, Παγκύπριο Πρωτάθλημα Cyta, Cytavision sports one HD.

ΓΗΠΕΔΟ:

Στάδιο ΓΣΠ, Λευκωσία.

MVP:

RADOSAV PETROVIC

Σκληρή μάχη ανάμεσε σε Tomane και Petrovic. Η συντακτική ομάδα τελικά, επέλεξε τον PETROVIC ως τον πολυτιμότερο ποδοσφαιριστή του αγώνα, με μόλις μια ψήφο διαφορά από τον δεύτερο TOMANE.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:

Villafanez, Tomane, Kostadinov, Marquinhos, Kvilitaia, Chebake, Δώνης, Εφραίμ, Dvali,

ΑΠΟΕΛ 0-1 ΑΝΟΡΘΩΣΗ

84' RODRIGUEZ, 1 Ανόρθωση, (Δευτ. Κίτρινη)

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ:

Υπηρεσιακός προπονητής ο Jose Domingues (14ος αγώνας στον πάγκο. 13 στο πρωτάθλημα και 1 κύπελλο).

Ricardo Sa Pinto 25ος επίσημος αγώνας.

18 στο πρωτάθλημα: 14 νίκες, 2 ήττα, 2 ισοπαλίες.

6 στην Ευρώπη: 4 νίκες, 2 ήττες.

1 στο κύπελλο: 1 νίκη

ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΑΠΟΕΛ:

13,000 +2,000: 15,000 σύνολο.

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ:

Cablenet sports one HD, με αναμετάδοση από την cytavision και την Primetel.

ΠΑΓΚΟΣ:

ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ - ΚΙΤΤΟΣ - ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΚΑΤΤΙΡΤΖΗΣ - ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - ΒΡΟΝΤΗΣ - ΔΩΝΗΣ - JEFTE - FAWAZ - WILSON - TOMANE.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

47' ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΔΩΝΗΣ > KINGSLEY SARFO

82' ΤΟΜΑΝΕ [ANTONIO MANUEL FERNANDES MENDES] > DIEUMERCI NDONGALA

82' JEFTE VITAL > MATEO SUSIC

88' ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ > LUCAS VILLAFANEZ

102' ΠΑΡΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ > GIORGI KVILITAIA

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ:

ΑΠΟΣΤΟΛΗ:

VID BELEC - CHEBAKE - DVALI - ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ - SUSIC - KOSTADINOV - ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - NDONGALA - SARFO - MARQUINGHOS - KVILITAIA (c) - JEFTE - FAWAZ - WILSON - ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ - ΚΙΤΤΟΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΚΑΤΤΙΡΤΖΙΗΣ - ΒΡΟΝΤΗΣ - ΔΩΝΗΣ - PETROVIC - VILLAFANEZ - TOMANE.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

BEN - CRESPO - DALCIO - ΣΑΤΣΙΑΣ - ΓΑΒΡΙΗΛ.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ - ΑΠΟΕΛ, 19η αγωνιστική, Παγκύπριο πρωτάθλημα cyta, Παρασκευή 12/01/2024 - 19:00, Στάδιο Δασάκι Άχνας, Cytavision sports one HD.