ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: Εθνικός Άχνας 2-1 ΑΠΟΕΛ, 19η αγ. «Την ήττα γνώρισε ο ΑΠΟΕΛ στο Δασάκι από την Άχνα»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

« - Νούμερα που ενδιαφέρουν...

Πρώτος σε ασίστ ο Ndongala με 7, ακολουθεί ο Dalcio με 6.

Πρώτος σκόρερ ο Marquinhos με 7. Ακολουθούν Kvilitaia - Chebake με 4.

Δεύτερο γκολ του Πορτογάλου  ΤΟΜΑΝΕ στο πρωτάθλημα.

15 διαφορετικοί σκόρερ (το ένα αυτογκόλ) πέτυχαν τα 35 τέρματα του ΑΠΟΕΛ.

Οι γαλαζοκίτρινοι έχουν την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος (μαζί με τη Πάφο που έχει αγώνα λιγότερο) με μείον 12 τέρματα.

Απόλλων και Εθνικός πέτυχαν τα περισσότερα τέρματα κατά του ΑΠΟΕΛ, από 3 γκολ.

Πρώτος σε χρόνο συμμετοχής με το απόλυτο «19 στα 19» ο τερματοφύλακας, Vid Belec, με 1,923 αγωνιστικά λεπτά. Δεύτερος ανέβηκε ο Georgi Kostadinov με 1,545 λεπτά σε 17 αγώνες. Ο DALCIO Gomes είναι στη τρίτη θέση με 1,430 σε 15 αγώνες.

3η κίτρινη κάρτα για τους Ndongala και Costadinov που χάνουν ένα από τα δύο επόμενα παιγνίδια.

5 κίτρινες κάρτες δέχθηκε στο τελευταίο ματς με την Άχνα, ο ΑΠΟΕΛ.

Ο Πέτροβιτς έχει συνολικά 7 κίτρινες κάρτες. Μετά την 8η και κάθε επόμενη κάρτα θα χάνει ένα παιγνίδι.

Στον αγώνα με τον Εθνικό Άχνας, Αρχηγοί των δύο ομάδων ήταν οι τερματοφύλακες Bogatinov και Belec.»

- Γιατί χάθηκε το παιγνίδι...

«Με 65% κατοχή μπάλας και εννέα κόρνερ, με τρία δοκάρια και τον Μπογκατίνοφ να αποκρούει άλλα τρία σίγουρα τέρματα, με τον χειρότερο αγωνιστικό χώρο σε γήπεδο πρώτης κατηγορίας όπου η μπάλα δεν κυλούσε αλλά αναπηδούσε σε κάθε μεταβίβαση και με τον Μαρίνο Σατσιά να φωνάζει στους παίκτες του να μένουν στο χορτάρι κάθε φορά που έπεφταν κάτω, με τον Θεουλή να μοιράζει απλόχερα 5 κίτρινες κάρτες (13 συνολικά) και τους ποδοσφαιριστές μας σε κακή μέρα, με πέντε βασικές απουσίες και παίκτες με οικονομικά θέματα, δεν μπορούσαμε να ζητήσουμε κάτι περισσότερο. Κι όμως, ένα δοκάρι από τα τρία να γινόταν τέρμα σίγουρα θα φεύγαμε, στην χειρότερη των περιπτώσεων με τον βαθμό της ισοπαλίας.

- Στο αγωνιστικό...

Την πρώτη ήττα του γνώρισε ο ΑΠΟΕΛ μέσα στο 2024 καθώς ηττήθηκε από την ΑΧΝΑ στο Δασάκι με 2-1. Σε ματς «επανάληψη» του αγώνα με τον Απόλλωνα, με 2-0 πίσω στο σκορ, ο ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε αυτή τη φορά να αποφύγει την ήττα από τον Εθνικό Άχνας. Οι παίχτες των Σα Πίντο / Ντομίγκες ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο ημίχρονο το οποίο έκλεισε με σκορ 0-0. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι παίχτες του Μαρίνου Σατσιά πάτησαν… γκάζι και άνοιξαν λογαριασμό στα τέρματα με 2 γκολ του Γκαμπρέρα, διαφορά η οποία μπορούσε να πάει και σε τρίτο γκολ, κατάφεραν να πάρουν τελικά τη νίκη με 2-1. Ο ΑΠΟΕΛ απλά μείωσε με τον Τομανέ. Ο Μπογκατίνοφ και τα τρία δοκάρια αρνήθηκαν στον ΑΠΟΕΛ την ισοφάριση, ίσως ακόμα κι αυτή τη νίκη.

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2023/2024:

ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας 2-1 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας, Στάδιο Δασάκι ΑΧΝΑΣ, 19η αγωνιστική, Πρωτάθλημα CYTA, Παρασκευή 12.01.2024 - 19:00, Cytavision sports one HD.

ΓΗΠΕΔΟ:

Στάδιο Δασάκι Άχνας.

MVP:

Ο κόσμος του ΑΠΟΕΛ.

Η συντακτική ομάδα επέλεξε τον κόσμο του ΑΠΟΕΛ για την παρουσία του στο Δασάκι.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:

KOSTADINOV - TOMANE.

ΜΕΤΡΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ:

CHEBAKE - DVALI - JEFTE VITAL - SUSIC - NDONGALA - ΔΩΝΗΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΣΑΤΣΙΑΣ - VILLAFANES.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

BELEC - SARFO - PETROVIC - WILSON

ΔΟΚΑΡΙΑ:

ΕΘΝΙΚΟΣ 0-3 ΑΠΟΕΛ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ:

ΕΘΝΙΚΟΣ 7-5 ΑΠΟΕΛ (+1)

47'  PETROVIC, 1 (σύνολο 7)

88'  KOSTADINOV, 1 (σύνολο 6)

88'  TOMANE, 1 (σύνολο 2)

104'  Γ. ΣΑΤΣΙΑΣ, 1 (σύνολο 4)

107'  NDONGALA, 1 (σύνολο 3)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ, 7 συν 1 στον προπονητή Σατσιά.

ΓΚΟΛ:

54' CABRERA 1-0 (Άχνα)

60' CABRERA 2-0 (Άχνα)

64' TOMANE 2-1

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:

Χρυσοβαλάντη Θεουλή (1η και τελευταία φορά για φέτος).

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ:

Υπηρεσιακός προπονητής ο Jose Domingues (15ος αγώνας στον πάγκο. 14 στο πρωτάθλημα και 1 κύπελλο).

Ricardo Sa Pinto 26ος επίσημος αγώνας.

19 στο πρωτάθλημα: 14 νίκες, 3 ήττες, 2 ισοπαλίες.

6 στην Ευρώπη: 4 νίκες, 2 ήττες.

1 στο κύπελλο: 1 νίκη

ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΑΠΟΕΛ:

3,000

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ:

Cytavision sports one HD με αναμετάδοση από τις πλατφόρμες Cablenet και Primetel.

ΠΑΓΚΟΣ:

ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ - ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΣΑΤΣΙΑΣ - ΚΑΤΤΙΡΤΖΙΗΣ - ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ - ΒΡΟΝΤΗΣ - ΝΙΣΣΙΣ - FAWAZ - WILSON - SUSIC.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

49' ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ > KINGSLEY SARFO

65' WILSON > ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΔΩΝΗΣ

65' MATEO SUSIC > RADOSAV PETROVIC

80' ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ > LUCAS VILLAFANEZ

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΕΘΝΙΚΟΥ ΑΧΝΑΣ:

ΑΠΟΣΤΟΛΗ:

BELEC (c) - CHEBAKE - PETROVIC - DVALI - JEFTE VITAL - KOSTADINOV - SARFO - ΔΩΝΗΣ - VILLAFANES - NDONGALA - TOMANE - ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ - ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΣΑΤΣΙΑΣ - ΚΑΤΤΙΡΤΖΙΗΣ - ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ - ΒΡΟΝΤΗΣ - ΝΙΣΣΙΣ - FAWAZ - WILSON - SUSIC.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

CRESPO - DALCIO - MARQUINHOS - KVILITAIA - BEN - ΓΑΒΡΙΗΛ.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

ΣΑΛΑΜΙΝΑ - ΑΠΟΕΛ, Κύπελλο ΚΟΠ - Κόκα Κόλα, Τρίτη 16/01/2024 - 19:00, Στάδιο VITEX «Αμμόχωστος – Επιστροφή», Μονός αγώνας, Cytavision sports one HD.