ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: Απόλλων 2-2 ΑΠΟΕΛ, 17η αγ. «Ισοπαλία στο άλφα-μέγα και… “τρέχει” για Ανόρθωση»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

« - Ενδιαφέρουν:

Πρώτος σε ασίστ ο Ndongala με 7, ακολουθεί ο Dalcio με 6.

Πρώτος σκόρερ ο Marquinhos με 7. Ακολουθούν Kvilitaia - Chebake με 4.

14 διαφορετικοί σκόρερ (το ένα αυτογκόλ) πέτυχαν τα 33 τέρματα του ΑΠΟΕΛ.

Οι γαλαζοκίτρινοι έχουν την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με μείον 10.

Ο Απόλλων πέτυχε τα περισσότερα γκολ κατά του ΑΠΟΕΛ, 3 στο σύνολο.

Ο Αρχηγός Kvilitaia συμπλήρωσε το πρώτο 90λεπτο (104') στο παιγνίδι με τον Απόλλωνα, στο πρωτάθλημα, χωρίς να γίνει αλλαγή. Συνολικά αγωνίστηκε 795 λεπτά σε 13 αγώνες.

Πρώτος σε χρόνος συμμετοχής με το απόλυτο «17 στα 17» ο τερματοφύλακας, Vid Belec, με 1,716 αγωνιστικά λεπτά. Δεύτερος ο DALCIO Gomes με 1,430 σε 15 αγώνες.

1η κίτρινη κάρτα του Σαρφό στη σεζόν...

5 κίτρινες κάρτες δέχθηκε στο τελευταίο ματς με τον Απόλλωνα ο ΑΠΟΕΛ.

Ο Μαρκίνιος έφτασε τον Πέτροβιτς στις 6 συνολικά κίτρινες κάρτες.

- Στο παιγνίδι:

Ισοπαλία στο ντέρμπι και… “τρέχει” για Ανόρθωση.

Το σύνολο του Ζοζέ Ντομίγκεζ ήταν ανώτερο, ανά περιόδους, του Απόλλωνα, όμως οι παίκτες της Λεμεσιανής ομάδας είχαν περισσότερη τύχη και προηγήθηκαν από το μισάωρο με 2-0.

Στην επανάληψη και στο 51′ο λεπτό, στην πρώτη οργανωμένη επίθεση του ΑΠΟΕΛ, στο β' μέρος, η μπαλιά του Ντονγκαλά κατέληξε στον Μαρκίνιος που με αριστερό πλασέ εντός περιοχής, νίκησε τον Λέβεμπεργκ για το 2-1.

Ο Εφραίμ στο 94+6, στην πρώτη του επί της ουσίας επαφή στον αγωνιστικό χώρο και μετά από εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα συστημένη στον Τβάλι που καραδοκούσε στο δεύτερο δοκάρι. Ο Γεωργιανός αμυντικός έδωσε με το κεφάλι την ασίστ στον συμπατριώτη του Κβιλιτάϊα, που με δεύτερη κεφαλιά μέσα από τη περιοχή κάρφωσε τον αντίπαλο κήπερ για το τελικό 2-2.

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2023/2024:

Απόλλων Λεμεσού 2-2 ΑΠΟΕΛ, 17η αγωνιστική Πρωταθλήματος Cyta, Τρίτη, 2 Ιανουαρίου 2024 - 17:00, Στάδιο ΑΛΦΑΜΕΓΑ Λεμεσού, Cytavision sports one HD.

ΓΗΠΕΔΟ:

Στάδιο ΑΛΦΑΜΕΓΑ Λεμεσού

MVP:

Georgi Kvilitaia

Η συντακτική ομάδα επέλεξε τον Kvilitaia ως τον πολυτιμότερο ποδοσφαιριστή του αγώνα, με μικρή διαφορά από τον δεύτερο Marquinhos.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:

Kostadinov, Ndongala, Chebake, Dvali, Susic, Jefte.

Απόλλων, 3

29' KINGSLEY SARFO, 1

39' GIORGI KVILITAIA, 1

62' ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ, 1

77' GEORGI KOSTADINOV, 1

81' MARQUINHOS,  1

ΓΚΟΛ:

ΑΠΟΛΛΩΝ 2-2 ΑΠΟΕΛ

Απόλλων, 1-0, 2-0.
51'   MARQUINHOS, 2-1
100'   GIORGI KVILITAIA, 2-2

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ:

Υπηρεσιακός προπονητής ο Jose Domingues (13ος αγώνας στον πάγκο. 12 στο πρωτάθλημα και 1 κύπελλο).

Ricardo Sa Pinto 24ος επίσημος αγώνας.

17 στο πρωτάθλημα: 13 νίκες, 2 ήττα, 2 ισοπαλίες.

6 στην Ευρώπη: 4 νίκες, 2 ήττες.

1 στο κύπελλο: 1 νίκη

ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΑΠΟΕΛ:

1,200

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ:

cytavision sports one HD, με αναμετάδοση από την Cablenet και την Primetel.

ΠΑΓΚΟΣ:

JEFTE - FAWAZ - WILSON - ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ - ΚΙΤΤΟΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΣΑΤΣΙΑΣ - ΚΑΤΤΙΡΤΖΙΗΣ - ΓΑΒΡΙΗΛ - ΒΡΟΝΤΗΣ - ΔΩΝΗΣ.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

51' ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ > ΠΑΡΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ

51' JEFTE VITAL > ΑΝΤΡΕΑΣ ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ

68' ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΔΩΝΗΣ > DIEUMERCI NDONGALA

82' ΣΤΑΥΡΟΣ ΓΑΒΡΙΗΛ > KINGSLEY SARFO

93' ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ > MARQUINHOS

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΑΠΟΛΛΩΝΑ:

ΑΠΟΣΤΟΛΗ:

VID BELEC - CHEBAKE - DVALI - ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ - SUSIC - KOSTADINOV - ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - NDONGALA - SARFO - MARQUINGHOS - KVILITAIA (c) - JEFTE - FAWAZ - WILSON - ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ - ΚΙΤΤΟΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΣΑΤΣΙΑΣ - ΚΑΤΤΙΡΤΖΙΗΣ - ΓΑΒΡΙΗΛ - ΒΡΟΝΤΗΣ - ΔΩΝΗΣ.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

BEN - CRESPO - PETROVIC - VILLAFANEZ - DALCIO - ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗΣ - TOMANE.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

ΑΠΟΕΛ - ΑΝΟΡΘΩΣΗ, 18η αγωνιστική, Παγκύπριο πρωτάθλημα cyta, Σάββατο 06/01/2024 - 17:00, Στάδιο ΓΣΠ, Cablenet sports one.