ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: ΔΟΞΑ 0-1 ΑΠΟΕΛ, #26η, «Το αποτέλεσμα μετράει πιο πολύ από την καλή εμφάνιση για τον ΑΠΟΕΛ τούτη την ώρα»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

«Στο χρονικό σημείο που βρίσκεται το Παγκύπριο πρωτάθλημα, στην τελευταία αγωνιστική της Α' φάσης, το αποτέλεσμα μετράει περισσότερο από την απόδοση για τον ΑΠΟΕΛ. Τη δεδομένη χρονική στιγμή, ο ΑΠΟΕΛ κυνηγούσε το αποτέλεσμα. Αυτό τον ενδιαφέρει. Γι' αυτό κιόλας, ο Σα Πίντο περιόρισε πάρα πολύ το rotation του αγώνα με την Δόξα, επενδύοντας επί της ουσίας και στην ετοιμότητα του ΚΡΕΣΠΟ που δυστυχώς άντεξε μόνο 20 λεπτά.

Το αποτέλεσμα μετράει πιο πολύ από την καλή εμφάνιση για τον ΑΠΟΕΛ τούτη την ώρα.

Η εκκίνηση του ΑΠΟΕΛ στον παιγνίδι, δεν ήταν εφάμιλλη αυτής που προσδοκούσαν όλοι μετά από μια... αεράτη νίκη επί του ΑΡΗ Λεμεσού και του πολύ σημαντικού τριπόντου απέναντι στην Λεμεσιανή "χορωδία". Για την ακρίβεια, οι γαλαζοκίτρινοι παρουσιάστηκαν αρκετά τσαπατσούληδες στην επίθεση, όπως καταδεικνύουν οι αριθμοί με μόλις μια τελική στο στόχο στο πρώτο μέρος. Η Δόξα μπορούσε να σκοράρει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όμως η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μπέλετς.

Στο δεύτερο μέρος, προσθέστε κάτι ακόμη: τη νευρικότητα και την έλλειψη καθαρού μυαλού, μέχρι που μπήκε αλλαγή ο Γιώργος Εφραίμ και συμμάζεψε και βελτίωσε αρκετά κομμάτια του παιχνιδιού. Η καλή διαχείριση των στημένων, έφερε και το ελεύθερο κτύπημα του Γιώργου βαθιά μέσα στα καρέ και στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου καραδοκούσαν οι Τβάλι και Κωνσταντίνοφ, με τον ένα εκ των δύο να στέλνει την μπάλα στο πλεκτό για το τελικό 0-1. Η ΚΟΠ πίστωσε το γκολ υπέρ του Κωνσταντίνοφ.

- Νούμερα που ενδιαφέρουν...

18η νίκη στο πρωτάθλημα.

Πρώτος σε ασίστ ο Ndongala με 8. Ακολουθούν Dalcio και Marquinhos με 7.

Πρώτος σκόρερ ο Marquinhos με 8. Ακολουθούν ο Ndogala, ο Kvilitaia και ο Chebake με 5.

20 διαφορετικοί σκόρερ (τα τρία από αυτογκόλ) πέτυχαν τα 54 τέρματα του ΑΠΟΕΛ.

Οι γαλαζοκίτρινοι έχουν την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με μείον -16 τέρματα.

Απόλλων και Εθνικός πέτυχαν τα περισσότερα τέρματα κατά του ΑΠΟΕΛ, από 3 γκολ.

Ο Δώνης αγωνίστηκε για 14ο συνεχόμενο ματς, ως αλλαγή.

Ο Πέτροβιτς είχε συμπληρώσει 9 κίτρινες κάρτες με τον ΑΡΗ και χάνει τον δεύτερο αγώνα στα Πλέϊοφς με την Πάφο στο ΓΣΠ.

Πρώτος σε χρόνο συμμετοχής με το απόλυτο «26 στα 26» ο τερματοφύλακας, Vid Belec, με 2,611 αγωνιστικά λεπτά. Δεύτερος ο Georgi Kostadinov με 2,234 λεπτά σε 22 παιγνίδια.

Ο ΤΒΑΛΙ ολοκλήρωσε την Α' φάση χωρίς να δεχθεί καμία κάρτα, ενώ αγωνίστηκε σε 18 παιγνίδια πρωταθλήματος. Στην Ευρώπη και σε 6 παιγνίδια πήρε 1 κίτρινη κάρτα και καμία στον 1 αγώνα στο κύπελλο. Πέτυχε 3 γκολ στο πρωτάθλημα και 1 στην Ευρώπη. Έδωσε και μία ασίστ στο πρωτάθλημα.

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2023/2024:

Δόξα Κατωκοπιάς 0-1 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας, 26η αγωνιστική, Κυριακή, 18 Φεβρουαρίου - 19:00, Στάδιο Κατωκοπιά Επιστροφή – Γλαύκος Κληρίδης, Cytavision sports one HD.

ΓΗΠΕΔΟ:

Στάδιο Κατωκοπιά - Επιστροφή "Γλαύκος Κληρίδης", στην Περιστερώνα.

MVP:

Γιώργος Εφραίμ.

Η συντακτική ομάδα επέλεξε τον Γιώργο Εφραίμ ως τον πολυτιμότερο ποδοσφαιριστή του αγώνα.

Σημ. Και δεν βγάζουμε όποιον βάζει το γκολ, όπως μας έγραψε κάποιος.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:

Susic - Dvali - Kostadinov - Jefte Vital - Kvilitaia.

ΜΕΤΡΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ:

Crespo - Belec - Dalcio - Ndongala - Marquinhos - Σατσιάς - Mehri - Villafanez - Δώνης.

RICARDO SA PINTO

Ο Ricardo Sa Pinto μετρά 34 επίσημους αγώνες στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ.

26 στο πρωτάθλημα με 18 νίκες, 5 ισοπαλίες και 3 ήττες.

6 στην Ευρώπη: 4 νίκες, 2 ήττες.

2 στο κύπελλο: 1 νίκη, 1 ήττα.

ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΑΠΟΕΛ:

50

[Απαγορεύεται η παρουσία φιλάθλων των φιλοξενούμενων ομάδων στους εκτός έδρας αγώνες].

ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΔΟΞΑΣ:

1,000

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ:

Cytavision sports one HD με αναμετάδοση από τις πλατφόρμες Cablenet και Primetel.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

ΕΝΔΕΚΑΔΑ - ΣΧΗΜΑ:

VID BELEC - SUSIC - DVALI - CRESPO - JEFTE VITAL - KOSTADINOV - MEHRI - VILLAFANEZ - MARQUINIOS - KVILITAIA (c) - ΔΩΝΗΣ.

ΠΑΓΚΟΣ:

ΚΙΤΤΟΣ - ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΣΑΤΣΙΑΣ - ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - SARFO - NDONGALA - TOMANE - DALCIO - MAIOLI - WILSON - CIPRIANO.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

23' >ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ - ANGEL CRESPO

49' >DIEUMERCI NDONGALA - MARQUINHOS

60' >ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ - ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΔΩΝΗΣ

60' >TOMANE - LUCAS VILLAFANEZ

83' >DALCIO GOMES - GIORGI KVILITAIA

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΔΟΞΑΣ:

ΑΠΟΣΤΟΛΗ:

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

CHEBAKE - PETROVIC - BEN - FAWAZ - ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ - ΚΑΤΤΙΡΤΖΙΗΣ - ΒΡΟΝΤΗΣ.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

ΑΝΟΡΘΩΣΗ - ΑΠΟΕΛ, 1η αγωνιστική Playoffs, Πρωτάθλημα ΚΟΠ, Κυριακή - 25/02/2024 - 16:00, Cablenet sports one HD, Στάδιο ΠΑΠ - Αντώνης Παπαδόπουλος..